MSJ krátká trať - dvě zlata Švédů, 14. Mulíčková.

7.9.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

MS juniorů v orientačním běhu v Turecku pokračovalo závodem na krátké trati. Tituly získali Švédi Axel Elmblad a Hanna Lundberg, z našich byla nejlepší Markéta Mulíčková na 14. místě.

V pondělí proběhla kvalifikace.  Běželo se v oblasti poblíž Mudarli, úvod závodu byl ve svahu, kde převládala zelená barva, prostředek tratí se pak odehrál na skalnatém hřebenu plném kamenných polí v hustníku, závěrečné kontroly byly v bílém lese. Z každé kvalifikační skupiny si vybojovalo postup do finále A 20 nejlepších. To se povedlo z českých závodníků čtyřem juniorkám a čtyřem juniorů. Nejlépe si vedla Michaela Dittrichová, která skončila ve své kvalifikaci druhá, Markéta Mulíčková byla šestá. V juniorech skončil nejvýše Lukáš Richtr na 8. místě, desátý byl Jan Gajda. Jen do finále B se dostali Lucie Semíková (21.), Anna Karlová (30.), Filip Adámek a Vít Čech (oba 25.).

Finále krátké tratě se odehrálo v úterý ve stejné oblasti. Opět se běželo v kopcovitém lese, kde bylo dost hustníků, terénní tvary, kamenná pole, skalky a kameny. Tratě byly orientačně hodně zajímavé.

V juniorech jasně dominoval Švéd Axel Elmblad, který vedl na všech mezičasech, svůj náskok stále navyšoval a jeho výsledný čas byl nakonec o 2:13 min. lepší než čas jeho krajana Viktora Svenska, který získal stříbrnou medaili. Bronz putuje do Maďarska zásluhou Ference Jonase, který za druhým Svenskem zaostal o 20 sekund. Na dalších místech skončili Julien Vuitton (FRA, +02:38), Touko Seppa (FIN, +02:54) a Mark Tutynin (RUS, +02:57). Naši junioři hodně chybovali. Nejlépe si vedl Lukáš Richtr, který obsadil 28. místo se ztrátou sedm a půl minuty, Jakub Chaloupský závod skvěle rozběhl, v úvodu byl v první desítce, chyby ho ale odsunuly na 35. místo se ztrátou 8:16 min. (54. Ondřej Metelka, 57. Jan Gajda).

57 Jan Gajda Czech Republic 39:57 +14:55

V juniorkách získala titul největší favoritka Hanna Lundberg (SWE), která vedla s výjimkou jednoho mezičasu po celý závod, zatímco její soupeřky chybovaly, tak ona ne a stále náskok zvyšovala až na konečných 102 sekund. Druhé místo obsadila Švýcarka Lilly Graber, třetí byla další Švédka Tilda Ostberg, která za druhým místem zaostala o 3 sekundy, čtvrtá skončila Švýcarka Corina Hueni (+1:54), pátá byla Maďarka Viktoria Mag (+1:57) a šestá v úvodu výborně běžící Norka Pia Young Vik (+2:02). Naše juniorky se do nejlepší desítky nedostaly. Nejlépe si stejně jako ve sprintu vedla Markéta Mulíčková, která po vyrovnaném výkonu obsadila konečné 14. místo, když na vítěznou Švédku ztratila 3:47 min., po výborném začátku v závěru trochu ztratila Michaela Dittrichová, byla z toho 21. příčka (+4:46), Tereza Kosová skončila na 35. místě a Barbora Smolková skončila 43. Za zmínku určitě stojí výborný výkon Lucie Semíkové ve finále B, kde obsadila se ztrátou jediné sekundy druhé místo.

43 Barbora Smolkova Czech Republic 34:48 +08:23

Po dni odpočinku pokračuje pořad klasickou tratí. A letošní mistrovství světa juniorů bude ukončeno v pátek štafetami v pátek 10. září. Poslední dva závody se budou konat poblíž Denizli.