MS 2021, štafety: Muži i ženy na pátém místě

8.7.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V pískovcových skalách Kokořínska se bojovalo o štafetové medaile na MS v orientačním běhu. Zlato v obou kategoriích obhájilo Švédsko, obě české štafety obsadily pátou příčku.

Centrem závodu byla louka u Heřmánek. Tratě postavil Radek Novotný v typickém pískovcovém terénu Kokořínska, jehož složitá morfologie se skládala z mnoha údolí korunovaných mohutnými pískovcovými skalními útvary. Místy byly skály i v několika úrovních. Viditelnost v prostoru závodu byla většinou velmi dobrá, omezená ale byla v oblastech mladých borovicových hustníků i v oblastech smíšeného lesa. Průběžnost terénu byla obecně velmi dobrá, ale často byla výrazně omezená strmostí svahů. V některých částech  (na náhorních plošinách a také na některých svazích) byl běh omezen vysokými borůvkami a v hustnících. Mapu tohoto orientačně velmi náročného prostoru připravili Aleš Hejna a Zdeněk Sokolář (revize Radek Novotný), vytiskl Žaket Praha.

Štafety žen

Stavitel připravil pro jednotlivé úseky žen trať o délce 4.1 km s převýšením 285 m a 15 kontrolami. Krásná technická trať přinesla zajímavé boje.

Na prvním úseku běželo pole závodnic zpočátku vyrovnaně, pak se odpojila Švýcarka
Elena Roos a svůj půlminutový náskok držela až do cíle. Za ní předávalo Švédsko (Lisa Risby) a Rusko (Anastasia Rudnaya) a pak další, mezi nimi na osmém místě Adéla Indráková s odstupem za první 1:35 min. Adéla udělala minutovou chybu na čtyřce, pak společně s Dánkou stahovala, ale další zaváhání v závěrečném pytlíku (namapovala si z 12. na 14.) ji odsunulo na závěr vedoucí skupiny.

Na druhém úseku všem utekla Švédka Sara Hagstrom, postupně si vybudovala náskok více jak tři a půl minuty před Švýcarkou Sabine Hauswirth. Na třetím místě těsně za Švýcarkou předávala Denisa Kosová, která běžela celou trať výborně, v závěrečném pytlíku Švýcarku doběhla, ale na předposlední kontrole trochu zaváhala a měla na předávce na Švýcarku ztrátu 11 sekund, další štafety na nás už měly ztrátu větší - neutrální Rusko dvě minuty, Finsko a Norsko tři minuty.

Na posledním úseku šla Tove Alexandersson na jistotu a s velkým náskokem doběhla Švédsku pro obhajobu titulu (švédská štafeta běžela v sestavě Lisa Risby, Sara Hagstrom a Tove Alexandersson). Švýcarská a česká štafeta běžely zpočátku spolu, rozdělily se na farstované čtyřce a pak nastala pro českou štafetu pohroma, Jana Knapová udělala velkou chybu na pětku (paralelní chyba - dvěúdolí) Švýcarka Simona Aebersold si neohrožována doběhla pro stříbro se ztrátou dvě a půl minuty (Elena Roos, Sabine Hauswirth a Simona Aebersold). Janu Knapovou na osudné pětce doběhly Ruska Světlana Mironova a Norka Andrine Benjaminsen, Jana jim utíkala, ale 10. kontrolu hledala o údolí dříve, její soupeřky ji utekly, při průběhu arénou byly spolu. V závěrečném pytlíku si nejlépe vedla Norka a trio Marie Olaussen, Kamilla Steiwer a Andrine Benjaminsen slavilo se ztrátou sedmi minut bronzovou medaili pro Norsko. Těsně čtvrté doběhlo neutrální Rusko a hned pak i štafeta České republiky, šesté bylo překvapivě Polsko. Páté místo Česka znamenalo vyrovnání pozice z přechozího šampionátu z Norska.

Štafety mužů

Parametry tratí mužů byly; délka 5.0 km, převýšení 360 m, 19 kontrol. Po celý závod mužů hustě pršelo, nízké mraky a pozdní doba způsobily, že v lese nebylo skoro vidět, řada štafet na druhém a třetím úseku běžela s čelovkami (a vyplatilo se to).

Na prvním úseku se urvala dvojice Ruslan Glibov (UKR) a Miika Kirmula (FIN), která doběhla do cíle s náskokem minuty. Následovala skupina, kde byla většina favoritů, pořadí v ní bylo - FRA, POL, SWE, SUI, CZE, GER a NOR. Pavel Kubát předával po vyrovnaném výkonu na 7. místě s odstupem 1:49 min. na čelo.

Na druhém úseku šel skvěle mladý Nor Kasper Harlem Fosser, který utekl svým soupeřům, svůj náskok stále navyšoval a v cíli byl o minutu dříve než druhý Fin Elias Kuukka, třetí Švéd William Lind a čtvrtý Ukrajinec Oleksandr Kratov. Další minutu ztrácelo páté Švýcarsko (Florian Howald), přesně tři minuty pak šestá Francie (Lucas Basset) a sedmé předávalo Česko (Miloš Nykodým) s odstupem 3:41 min. Miloš běžel celou trať sám, bez větší chyby, na vedoucí štafety ztrácel postupně.

Na posledním úseku se hned v úvodu na Nora Eskila Kinneberga dotáhl Švéd Gustav Begmann, který šel nezadržitelně do čela, stále zvyšoval svůj náskok až na minutu a do cíle doběhl nikým neatakován a Švédsko tak obhájilo mistrovský titul, o což se zasloužilo trio Albin Ridefelt, William Lind a Gustav Bergman. Druhé Norsko (Gaute Steiwer, Kasper Harlem Fosser a Eskil Kinneberg) si doběhlo pro stříbro. O bronz bojovaly štafety Švýcarska a Finska, v cíli bylo o půl minuty dříve Švýcarsko, které běželo ve složení Martin Hubmann, Florian Howald a Matthias Kyburz, ztráta na vítěze byla 1:52 min. Za čtvrtým Finskem doběhl na pátém místě český tým s finišmanem Vojtou Králem (+4:19), šestá skončila štafeta Ukrajiny. Vojta hned v úvodu doběhl štafety Francie a Ukrajiny, po dobrém výkonu bez větších chyb jim utekl a v cíli z toho byla pátá příčka.

1 SWE    113:06 (1)  +00:00
2 NOR 113:57 (2) +00:51
3 SUI 115:06 (3) +02:00
4 FIN 115:28 (4) +02:22
5 CZE 117:25 (5) +04:19
6 UKR 121:56 (6) +08:50
7 FRA 122:01 (7) +08:55
8 GER 122:22 (8) +09:16