MS 2021: Rozhovor s Janem Šedivým

24.3.2021 Matěj Burda Převzato z Sekce OB

MS 2021: Rozhovor s Janem Šedivým

Šéftrenér reprezentace Jan Šedivý má pro letošek jasný cíl - dovést český tým k úspěchům na domácím světovém šampionátu. 

Jaké jsou plány reprezentace na další měsíce, jak se povedla příprava v Keni a co říká Šéďa na úspěchy během závodů MOC v Itálii?

Ahoj Šéďo, už odpočítáváš zbývající dny do domácího Mistrovství světa?
Ahoj, zdravím všechny orienťáky! Dny do MS zatím neodpočítávám. Asi to přijde až po prvním letošním soustředění. Aktuálně spíše s mírnými obavami vyhlížím dubnové akce RD. A vlastně i květnové ME, to bude test, jak dokáže OB fungovat na mezinárodní úrovni v době koronavirové.

Třináctičlenný výběr reprezentace strávil celý únor v Keni, někteří si dokonce svůj pobyt prodloužili. Už se podařilo zhodnotit, jestli se vysokohorská příprava v Itenu vyvedla?
Myslím, že zrovna letos bylo načasování perfektní. Odezva většiny účastníků je velmi pozitivní, ale na nějaké hodnocení je brzy. I když budeme mít třeba nějaké výstupy z krevních testů, tak to zhodnotíme až po ME, resp. na konci sezóny. Předpokládám, že ten efekt bude hodně individuální a ne všichni budou mít potřebu podobnou akci někdy v budoucnu zopakovat.

O uplynulém víkendu se také část reprezentantů zúčastnila závodů MOC v Itálii. Jak hodnotíš české výkony?
MOC beru jako čistě tréninkovou akci a hlavní starost mám, aby se všichni vrátili zdraví. Zejména závodníci, kteří letěli do Itálie přímo z Afriky. Ale samozřejmě je vždy příjemné vystrčit růžky a trošku znervóznět soupeře na startu sezóny, takže mě čelní pozice Terky Janošíkové i Tomáše Křivdy potěšily. Ale i ostatní naši ukázali, že jsou výborně fyzicky připravení. A neztratil se ani nováček v týmu Martin Roudný, což je perfektní nejen pro něj, ale i pro zbytek týmu, na který bude logicky vyšší tlak.

Co máte přichystáno do následujících týdnů a měsíců? Podaří se uspořádat nějaké soustředění?
Od příští soboty máme v plánu dlouhé devítidenní soustředění na Kokořínsku a v Českém ráji. Pokud vše dopadne podle plánu, budou kromě řady tréninků k MS součástí i měřené tréninky s mezinárodní konkurencí a laktátové testy s krví. Bohužel musíme trochu upozadit sprintové tréninky ve městech, které proběhnou jen individuálně v rámci současných opatření. Ta nás s Janem Procházkou stresují i vzhledem ke sprintovým nominačkám na ME, které Bet připravuje na poslední víkend v dubnu. Tam se budeme modlit, abychom byli schopni vše připravit v odpovídající kvalitě a do Švýcarska nominovali ty nejlepší na základě výkonů a ne našich pocitů.

Jak se vyvíjí aktuální forma českých reprezentantů nejen směrem k Mistrovství světa, ale i ke květnovému Mistrovství Evropy ve Švýcarsku?
Vzhledem k tomu, že máme stále březen, je pro mě hlavní, zda mohou všichni trénovat bez omezení podle svého tréninkového plánu. Zatím se snažím tak nějak nenápadně všem sdělovat, že od určitého úsilí se už tréninkem moc nezvyšuje výkonnost, ale značně roste riziko zranění. Věřím, že když budou mít všichni v tomto ohledu trpělivost, tak si pro formu „dojdou“ ve správný čas.

A rychlá otázka na závěr – věříš v medaili z Mistrovství světa?
Vrcholné akce se vždy hodnotí z pohledu medailí, a pokud nejsou, bere se to jako neúspěch (a to i v jiných sportech). Já to vnímám trochu jinak. Moc bych si přál, a jako úspěšný bych šampionát viděl, kdybychom ve všech disciplínách bojovali o čelní umístění. Jestli to nakonec cinkne, je někdy souhra mnoha okolností. Ale jo, věřím, že ano.

Díky za rozhovor a hodně zdaru v přípravě na sezónu.


« zpět