Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva

14.9.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva

Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva se uskuteční v sobotu jako samostatný závod.

Pořadatelé z OK 88 Hradec Králové připravují tento šampionát jako svátek žáků v orientačním běhu. Závod proběhne v lesích u Vysoké nad Labem, kde připravil Radek Novotný mapu Pod Milířem (tady je velmi zajímavý rozhovor s mapařem) v rovinatém terénu, který je porostově velmi rozmanitý, místy je podrost. V prostoru se nachází hustá síť cest a v některých částech systém melioračních rýh.

Tratě postavil Jan Petržela, který v rozhovoru mj. říká: "Za mě jsou hradecké lesy parádní tréninkové prostory, kde se dá odstraněním cest z mapy, případně tréninkem v noci simulovat skoro až skandinávský styl navigace. Ani závodění ve dne, především v plné rychlosti a v kontaktu s ostatními, tady ale není navigačně jednoduché – protagonisté štafet na JWOC 2013 by mohli vyprávět, tam to byl festival chyb. Dominantním prvkem jsou zde porosty různých stáří a tvarů, s tím je ale spojená snížená viditelnost a nepřehlednost, což zase vyžaduje zapojení buzoly a odhad vzdálenosti, což v Česku není vždy nutné. Jako bonus se čas od času objeví i nějaká ta vrstevnice, vodoteč nebo kupka." (celý rozhovor je zde. Start závodu je v 11 hodin (nejlepší tým by měl být v cíli ve tři čtvrtě na tři).

Pořadatelé připravují i další program, před tradiční vzorovou ukázku bude představení A týmů jednotlivých oblastí, je připravena anketa, řada rozhovorů i další věci.

Své osmičlenné štafety (H14-D14-H12-D12-D12-H12-D14-H14) přihlásily všechny oblasti, některé využily přihlášky v maximálním počtu čtyř štafet. V roce 2020 se kvůli koronaviru mistrovství nekonalo, v roce 2019 v Tisu u Blatna vyhrál tým Jihomoravské oblasti před Ještědskou oblastí a béčkem jižní Moravy. Letos se moc závodů, kde by se jednotliví závodníci žákovského věku poměřili, nekonalo, a tak hledat favority je velmi těžké. Mezi velké aspiranty na mety nejvyšší patří obhájci vítězství z jižní Moravy, dále pak štafeta Prahy, Ještědské oblasti, Západočeské oblasti, ale i historicky nejúspěšnější Východočeská oblast. Černým koněm by měl být tým Vysočiny, který má zvláště ve čtrnáctkách velmi kvalitní obsazení.

A kdo by si chtěl počíst v 30-leté historii tohoto šampionátu, tak tam najdete celou řadu zajímavostí - řadu jmen, která proslavila českých orienťák i na světových kolbištích (řadu jich tam ale nenajde), statistiku medailových úspěchů jednotlivých oblastí a další věci.

Řada zajímavostí se ještě objeví na webu letošního M ČR.


« zpět