Letošní vrcholné závody pro veterány

21.1.2021 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Letošní vrcholné závody pro veterány

Kde budou letos bojovat zkušení závodníci na českých Veteraniádách?

V minulosti to bylo jednoduché, stačilo zopakovat to, co bylo napsáno o Mistrovstvích ČR. Bohužel předpokládaná epidemiologická opatření donutila vedení sekce OB vrcholné soutěže rozdělit. Většina Veteraniád ČR tak bude v roce 2021 stejně jako loni oddělena od českých mistrovství.

Veteraniáda ČR v nočním OB – 17. 4. 2021 – KOS Slavia Plzeň
Závod je naplánován do stejného prostoru jako Mistrovství ČR v NOB. Jiné je ale shromaždiště, dospělí a dorost ho mají v Aktivity centrum Krašovská v Plzni, veteráni mají centrum svého závodu také v Plzni, ale na parkovišti Globus Hypermarket. Z epidemiologických důvodů je závod veden jako samostatná akce, aby mohla být v případě nepříznivých podmínek více oddělena (popř. jednodušeji zrušena). Mírně až středně kopcovitý terén, který je převážně velmi dobře průběžný, v některých částech s velkým množstvím terénních detailů (erozní rýhy, pozůstatky po těžbě a bombardování) v prostoru Plzeň-Bolevec, Záluží, Ledce a Chotíkov - to je popis toho, kde se v polovině dubna poběží. V prostoru bylo už několik map pro OB, těmi posledními byly Krkavče (2015), Krkavec (2010) a Ledce (2010). Mapu připravuje Aleš Hejna, tratě staví Tomáš Kamaryt.

Veteraniáda ČR ve sprintu, na klasické a na krátké trati - 25. - 27. 6. 2021 - KOB Konice, SK Haná orienteering
Veteránský supervíkend proběhne na konci června v Jeseníkách. Pořadatelství se ujali pořadatelé z KOB Konice a z SK Haná orienteering. To by měl být hlavní vrchol sezóny pro české veteránky a veterány.
Na páteční odpoledne je připraven sprint. Pořadatelé zvolili za centrum sportovní areál Flemda v Rýmařově. Tratě staví Mirek Hlava v městské zástavbě Rýmařova na mapě, kterou připravil Zdeněk Rajnošek (předchozí mapa v tomto prostoru byla z roku 2018 Rýmařov).
V sobotu je připraven závod na klasické trati. Stavitel tratí Robert Binar má k dispozici lesní komplex na západ od centra ve Žďárském potoce (rekreační středisko Relaxa). V tomto prostoru zatím nebyla o-mapa. Tratě povedou v horském lese, kde je velmi těžká podložka, bažinky, ale i skalky. Novou mapu připravuje Zdeněk Rajnošek.
Trojici veteraniád dovrší nedělní závod na krátké trati. Centrem bude opět rekreační středisko Relaxa (Žďárský potok), poběží se v terénu na severozápad od centra. Tam už byla mapa U Škaredé jedle (2020), mapu pro letošní závod připravuje opět Zdeněk Rajnošek. Stavitel tratí Robert Binar má k dispozici horský terén s těžkou podložkou, plný bažin a bažinek,

Veteraniáda ČR štafet a klubů - 9. - 10. 10. 2021 - Orientační běh Opava
Oba tyto podzimní závody jsou zatím vypsány společně s Mistrovstvím ČR v Kobylé nad Vidnávkou. O tom, zda tak veteraniády skutečně proběhnou, se rozhodne do 15. července.
Sobotní štafety jsou naplánovány do středně členitého terénu se spoustou terénních tvarů (od přírodních po umělé), jsou tam kameny, skalky, lomky, prohlubně, bažinky, meliorační rýhy, porostové detaily a také zbytky po těžbě. Mapu připravuje stejně jako předchozí mapy v tomto prostoru Zdeněk Lenhart, těmi posledním byly mapy Venušiny misky z let 2016 a 2017 (řada překrývajících se map použitých na jednotlivé etapy Grand prix Silesia), třeba tady. Tratě staví Luděk Valík.
Nedělní závod klubů je naplánován do stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím závod štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, stejný je i mapař a jiný je jen stavitel tratí, je jím Miroslav Hadač. 

Plány jsou pěkné, realita ale může být jiná. Uvidíme, co nám koronavirus dovolí.

 

 


« zpět