Knock-out sprint na ME - 5. Král, 6. Janošíková

15.5.2021 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Knock-out sprint na ME - 5. Král, 6. Janošíková

Na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku proběhla finálová série knock-out sprintu. Tituly získali Matthias Kyburz a Tove Alexandersson, ve finále jsme měli dvojí zastoupení - 5. Vojtěch Král, 6. Tereza Janošíková.

Finálové boje knock-out sprintu proběhly v Neuchâtelu, tratě stejně jako v kvalifikaci postavili mistři světa Fabian Hertner a Andreas Kyburz. Tratě vedly opět městskou zástavbou, nejzajímavější část byla v uličkách starého města, terén byl většinou rovinatý s kopci na severu prostoru. Závod proběhl za studeného počasí, pršelo, na některých místech to na dlažbě dost smekalo. Tratě byly velmi pěkné, uličky starého města i další prostory, kde se běželo, umožnily varianty postupů. A byl pěkný orientačně, ale také byl hodně fyzicky náročný. 

Čtvrtfinále

Běželo šest čtvrfinalových skupin po šesti závodnících, dál postupovali vždy tři první. V mužích v jednotlivých rozbězích vyhráli Tuomas Heikkila (FIN), Vojtěch Král, Joey Hadorn (SUI), Soren Thrane Odum (DEN), Kasper Harlem Fosser (NOR) a Jonáš Hubáček. Vedle Vojty Krále, který svoje čtvrtfinále vyhrál v nejlepším čase ze všech skupin (všechny měly stejnou trať) a potvrdil tak, že tento typ závodu mu svědčí, postoupil do semifinále z prvního místa v šesté skupině i aktivně běžící Jonáš Hubáček. Postoupit se nepodařilo třetímu českému zástupci Tomáši Křivdovi, který ve třetí skupině obsadil čtvrtou příčku.

V ženách vyhrály jednotlivé čtvrtfinálové skupiny Tove Alexandersson (SWE), Paula Gross (SUI), Hanna Lundberg (SWE), Andrine Benjaminsen (NOR), Elena Ross (SUI a Lina Strand (SWE). Naše jediná zástupkyně Tereza Janošíková postoupila, když v 5. rozběhu skončila třetí.

Semifinále

Následovala tři semifinále, do finále si vybojovali postup vždy dva nejrychlejší. Hned v tom prvním se představil Vojta Král. A vedl si suverénně, po celou dobu vedl, postupně odpadali jeho soupeři, do cíle doběhl Vojta jako první spolu s Riccardo Rancanem (SUI), oba tak získali jasný postup do finále, jejich soupeři zůstali daleko za nimi. Ve druhé skupině si suverénně vedli oba Švýcaři - vyhrál Joey Hadorn a druhý byl Matthias Kyburz a oba se probojovali do finále. V poslední skupině byli pro změnu suverénní dva Noři (vyhrál Kasper Harlem Fosser před Audunem Heimdalem), velmi dobře zaběhl Jonáš Hubáček, který skončil čtvrtý, a vedle toho, že získal třeba skalp Daniela Hubmanna, tak si připsal pěkný počet bodů do Světového poháru.

V ženách bylo první semifinále jasné, s velkým náskokem postouply velké favoritky Simona Aebersold a Tove Alexandersson. Druhá skupina byla zajímavější, o postupu Norky Andrine Benjaminsen a Rusky Natalie Gemperle se rozhodlo až v závěrečné části (Hauswirth, která byla v cíli druhá, neorazila jednu kontrolu). Třetí ženské semifinále byla zdaleka nejzajímavější. Spousta drobných chyb držela všechny závodnice stále v kontaktu, když už to vypadalo, že je vše jasné, tak vedoucí švédská dvojice Strand a Ohlsson a částečně i Roos (SUI) chybovaly a další závodnice se na ně dotáhly a v závěrečném finiši měla nejvíce sil Tereza Janošíková, která těsně porazila Švédku Vilmu von Krusenstierna a obě postoupily.

Finále

V mužském finále běželi tři Švýcaři, dva Noři a jeden Čech. Závod byl velmi vyrovnaný. Pro titul si v závěrečném finiši doběhl Matthias Kyburz (SUI), druhý byl jeho krajan Joey Hadorn, bronz vybojoval Nor Kasper Harlem Fosser, za ním doběhl jeho krajan Ricardo Rancan. Páté místo obsadil Vojtěch Král, který na trati udělal pár drobných chybiček (asi největší při volbě postupu na mezičas, do té doby byl druhý), a tím ztratil přímý kontakt s vedoucí čtveřicí. Ale 5. příčka na Mistrovství Evropy určitě není k zahození.

Na start finále žen se postavily dvě Švédky a po jedné závodnici ze Švýcarska, Ruska, Norska a České republiky. Hned od počátku se oddělila trojice Simona Aebersold (SUI), Tove Alexandersson (SWE) a Andrine Benjaminsen (NOR), zbytek běžel se ztrátou spolu. V polovině trati to vypadlo, že nejvíce sil má Norka, ale pak zvolila špatný postup, propadla se na třetí místo a bylo jasné, že o titulu se rozhodne mezi Tove a Simone. Švédka v závěru postupně zvyšovala tempo a v cíli byla jasně první, konečné pořadí - 1. Tove Alexandersson, 2. Simona Aebersold, 3. Andrine Benjaminsen. Zbývající trojice měla větší ztrátu, nakec jako čtvrtá skončila Natalie Gemperle (RUS), pátá Vilma von Krusenstierna a šestá Tereza Janošíková.

Celý "pavouk" závodu: muži, ženy.

Program šampionátu ukončí nedělní závod ve sprintu opět v Neuchâtelu. 

Web šampionátu je zde.


« zpět