Klasika na AMS - dvě umístění v TOP 10

18.8.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Akdemické MS ve Švýcarsku pokračovalo závodem na klasické trati. V první desítce skončili dva čeští závodníci - Daniel Vandas byl čtvrtý a Eliška Sieglová devátá.

Běželo se v Gondiswilu na mapě Schmidwald-Horben, kde byl převážně jehličnatý les v mírně až dost kopcovitém terénu, s různou vegetací. Tedy les dost podobný lesům našim. A našim závodníkům se vedlo lépe než v předchozím sprintu.

V ženách vybojovala Eliška Sieglová po vyrovnaném výkonu pěkné deváté místo, když na na vítěznou Švýcarku Katrin Müller ztratila necelých sedm minut. Švýcarska vyhrála naprosto přesvědčivě, druhou Finku Idu Haapala porazila skoro o 4 minuty, třetí skončila další Finka Anu Tuomisto, která byla o 40 sekund pomalejší než stříbrná krajanka. Jen tři sekundy zpět byla čtvrtá Dánka Annika Gautschi Simonsen, páté a šesté místo obsadily Florence Hanauer (FRA) a Klara Axelsson (SWE). Další dvě naše závodnice - 21. Jana Pekařová, 37. Michaela Dittrichová.

37 Dittrichová Michaela Czech Republic 1:30:02 +17:01

Závod mužů byl daleko vyrovnanější, k naší radosti do pořadí na čelných místech hovořil i Daniel Vandas. Skoro po celou tratě vedl Francouz Mathieu Yves Perrin, ale chyba v závěru ho vyřadila z boje o zlato, skončil třetí se ztrátou 48 sekund na vítězného domácího závodníka Fabiana Aebersolda. Stříbro získal Švéd Simon Imark, který měl na vítěze ztrátou 31 sekund. Hned za touto medailovou trojicí skončil na čtvrtém místě Daniel Vandas. Na trati neudělal větší chybu a po velni dobrém výkonu měl ztrátu na vítězného Švýcara dvě a půl minuty. Na velké stupně vítězů se ještě probojovali pátý Švýcar Jonas Soldini a šestý Viktor Svensk. Solidně běžel i Martin Roudný, který obsadil s šestiminutovou ztrátou na vítěze 15. příčku. Otakar Hirš skončil na 26. místě a Ondřej Metelka byl 34.

1 Aebersold Fabian Switzerland 1:18:43 +0:00
2 Imark Simon Sweden 1:19:14 +0:31
3 Perrin Mathieu Yves France 1:19:31 +0:48
4 Vandas Daniel Czech Republic 1:21:17 +2:34
5 Soldini Jonas Switzerland 1:22:00 +3:17
6 Svensk Viktor Sweden 1:22:23 +3:40
7 Aho Aaro Finland 1:22:39 +3:56
8 Syrjäläinen Topi Finland 1:23:04 +4:21