Kdy a kde se bude bojovat o mistrovské medaile 2022

5.1.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Kdy a kde se bude bojovat o mistrovské medaile 2022

Na rok 2022 je připraveno sedm českých šampionátů v orientačním běhu. Podívejme se, kde a kdy se bude o medaile bojovat.

Prvním českým mistrovstvím bude tradičně dubnové mistrovství v nočním orientačním běhu, v květnu budou následovat boje ve sprintových disciplínách (sprint a sprintové štafety), v první polovině června pak bude šampionát na krátké trati. Další tři mistrovské závody jsou na pořadu na podzim - v září na klasické trati a v říjnu mistrovství štafet a mistrovství klubů (a M ČR oblastních výběrů žactva).

Mistrovství ČR v nočním OB – 9. 4. 2022 – USK Praha
Prvním šampionátem, v němž se bude bojovat o mistrovské medaile, je M ČR v nočním OB. Centrem závodu je Struhařov, lesní prostor je vymezen obcemi Struhařov, Svojetice, Černé Voděrady, Zvánovice. Závodníky tam čeká kopcovitý až mírně zvlněný terén, kde je velké množství situačních detailů – kameny, balvany, skály a skalky, skupiny kamenů, převážně říčanská žula. V prostoru jsou různorodé porosty – listnaté (zejména buky) i jehličnany místy s náletovými hustníky. Je tam středně hustá síť komunikací, průběžnost lesa spíše dobrá. Mapu připravuje Petr Uher (předchozí mapa v tomto prostoru měla název Holý vrch a byla z roku 2013), tratě staví Petr Bořánek. Zájem o noční stoupá, účast v dorosteneckých a juniorských kategoriích navíc podpoří rozhodnutí sekce OB o navýšení počtu licencí A, které lze v tomto závodě získat. Mistrovské tituly z roku 2022 (závod se běžel v Plzni) budou obhajovat Miloš Nykodým a Šárka Sokolářová.

Mistrovství ČR ve sprintu – 14. 5. 2022 – Oddíl OB Kotlářka, KOB Tretra Praha
Sprintový šampionát se po 14 letech vrací do Prahy (v roce 2008 se běželo v Bohnicích, pro tituly si v přímém televizním přenosu doběhli Radka Brožková a Tomáš Dlabaja). Tentokrát se o medaile bojovat v městské části Praha 13 (ohraničený ulicemi Jeremiášova, Bucharova a Rozvadovská spojka), kde je mix sprintových terénů - komplex kancelářských budov, sídlištní zástavba, stará zástavba vilové čtvrti, park, nadchody a podchody frekventovaných ulic, areály škol a školek. Předchozí mapa terénu byla Hůrka z roku 2007. Hlavním kartografem nové mapy je Radim Ondráček, stavby tratí se ujal Jakub Illner. V roce 2021 získali ve Šternberku zlaté medaile Jana Stehlíková a Tomáš Křivda.

Mistrovství ČR sprintových štafet – 15. 5. 2022 – Oddíl OB Kotlářka, KOB Tretra Praha
Den po mistrovském závodě ve sprintu čekají naše nejlepší závodníky sprintové štafety. Šampionát zavede závodníky do stejného prostoru jako sprint, tj. do městské části Praha 13. Terén tedy bude obdobný jako den předtím, ale jiný bude stavitel tratí, tratě postaví Radim Hošek. Závod proběhne pod dohledem televizních kamer, přímý přenos ze závodu kategorie dospělých bude v programu České televize (start proto bude docela brzy, již v 9:15 hod.). V roce 2021 v Litovli vyhrála titul štafeta OK Lokomotiva Pardubice v sestavě Jana Peterová, Martin Roudný, Tomáš Kubelka a Jana Stehlíková.

Mistrovství ČR na krátké trati – 4. – 5. 6. 2022 – OOB TJ Tatran Jablonec nad Nisou
Lesy v prostoru Nová Ves nad Nisou, Horní Černá Studnice, Dolní Černá Studnice, Berany a Smržovka budou dějištěm červnového  mistrovství na krátké trati. Závodníky tam čeká typický jizerskohorský terén - kameny různých velikostí, kamenná pole, bažinky, kopcovitý, ne tak členitý, je tam vysoké borůvčí, částečně je velmi podmáčený až skandinávský. Předchozí mapy tohoto prostoru byly Sob (1995) a Šichta (2002). Novou mapu připravuje Jan Picek, který je i stavitelem finále, tratě kvalifikace staví Martin Posselt. Centrum závodu bude v horní části lyžařského vleku v Nové Vsi nad Nisou. Mistrovské tituly z Vojtíškova (M ČR v roce 2021) budou obhajovat v ženách Denisa Kosová a v mužích Tomáš Křivda.

Mistrovství ČR na klasické trati – 17. – 18. 9. 2022 – OK Jiskra Nový Bor
Západní část prostoru v oblasti Slavíčku a Tisového vrchu (Svitava – Velenice – Lasvice – Svojkov – Sloup v Čechách) bude dějištěm bojů o medaile na klasické trati. Terén je tam kopcovitý, vrstevnicově hodně členitý, jsou tam pískovcové a čedičové srázy a kameny, v některých oblastech pak i mohutné skalní bloky a věže. Průběžnost je různorodá - od velmi dobré v částech s borovicovým lesem, po ztíženou v oblastech s čedičovými suťovými kameny, na některých místech jsou i souvislé plochy borůvčí. Centrem závodu bude Svitava. Mapu pro závod zpracovává Jan Picek, předchozími mapami v tomto prostoru byly Velenice (2017)Hraběcí cesta (2011)Dědovy kameny (2011)Záhořínské kotliny (2011) a Medvědí Camp (2011). Tratě kvalifikace staví Jaroslav Krejčí, finále pak Petr Karvánek. V roce 2021 získali tituly na Požárech Denisa Kosová a Vojtěch Král.

Mistrovství ČR štafet – 8. 10. 2022 – OK 99 Hradec Králové
Podhorský terén v nadmořské výšce 450 - 570 m n. m. s velkým množství kamenů, skalek a terénních detailů, kde se střídají různé stupně průběžnosti, od rychlých pasáží v čistém lese po pomalé prodírání v hustníkách. To je charakteristika terénu, kde se poběží štafetové mistrovství. Prostor závodu je mezi obcemi Výšinka – Horní Žďár – Nové Záboří – Záboří – Komárov – Kocbeře, centrem bude louka Hajnice – Výšinka. Mapu pro závod připravuje Radek Novotný, tratě staví dvojice Zdeněk Šabatka a Petr Losman. V prostoru závodu bylo už několik map, tou poslední Studánka z roku 2011. V roce 2021 v Kobylé nad Vidnávkou vybojovali štafetové zlato muži SK Žabovřesky a ženy OK 99 Hradec Králové.

Mistrovství ČR klubů a Mistrovství oblastních výběrů žactva – 9. 10. 2022 – OK 99 Hradec Králové
Prestižní šampionát proběhne ve stejném prostoru a ze stejného centra jako den předtím mistrovský závod štafet. Charakteristika terénu je tedy stejná, stejný je i mapař i stavitelé tratí. V roce 2021 vybojoval vítězství tým SK Žabovřesky Brno.


« zpět