IOF Joint Meeting a další jednání

19.1.2022 Matěj Burda

IOF Joint Meeting a další jednání

14. - 15. ledna proběhl tradiční IOF Joint Meeting, kde jednali členové rad a komisí o novinkách v mezinárodní federaci. Na programu byla také další jednání, ať už IOF Councilu nebo Global Devolopment Comission.

Joit Meeting

  • celkem cca 80 účastníků, silné zastoupení komisí závodníků 

Úvodní slovo měl prezident IOF Leho Halda, byli představeni noví pracovníci IOF Henruk Eliasson (CEO) a Sondre Gullorda (generální sekretář). Dále odstupující generální sekretář a CEO Tom Hollowell zhodnotil sezónu 2021 a představil situaci ohledně COVID, která i v roce 2022 pravděpodobně ovlivní řadu závodů. Finanční status IOF končí předběžným drobným přebytkem za 2021, což částečně kryje ztrátu z 2020. Jedním z cílů je směřování k hybridnímu/digitálnímu způsobu komunikace/schůzování, tedy větší důraz na udržitelnost. Hlavním cílem IOF je stát se globálním a udržitelným sportem (už ne "stát se olympijským sportem").

Joint Meeting proběhl i za účasti českých zástupců, Jan Fiala shrnuje to nejdůležitější takto: "Letošní Joint meeting byl zvláštní především počtem oznamovaných změn. IOF má nového CEO, nového generálního sekretáře, novou dlouhodobou vizi a chystá celou řadu právních změn ve svých ustavujících dokumentech. A aby toho nebylo málo, bude i upravený sprintový mapový klíč, a s ním návrat "zelené, kterou je zakázáno překonávat."

Jednání v Komisi rozvoje (Global Devolopment Comission) se zúčasnili Alena Voborníková a Jaroslav Kačmarčík. Kromě plánu rozvoje orientačních sportů napříč světem, se řešila také příprava materiálů pro orienťácké začátečníky nebo webináře na zajímavá témata. Skvělým počinem je také otevřená dobrovolnická platforma, kde se každý může zaregistrovat jako dobrovolník a vybrat si nějaký z projektů nebo přidat vlastní projekt, na který shání dobrovolníky.

 

Jednání IOF Councilu (Rady IOF)

Jednání IOF Councilu se zúčastnil za ČR Dušan Vystavěl, který shrnuje nejdůležitější body takto:

  • Finance – ztráta hlavního sponzora Nokian Tyres, pro rok 2022 je snahou získat nového titulárního sponzora
  • Bude přistoupeno ke zrušení členství 8 států (4 řádní a 4 provizorní) z důvodu neplacení členských příspěvků, snahou IOF nyní není „co největší počet vlajek“ ale zhruba 60 zemí, ve kterých má orienťák zdravý základ, domácí akce a jeho činnost je udržitelná.
  • Byla schválena změna ISSprOM 2019-2, účinná ihned (hlavně návrat nepřekonatelné zelené a změny multilevelů)
  • Byl schválen nový mapový klíč pro MTBO.
  • Nebyla schválena výjimka (na základě žádosti SUI pořadatelů) o stejných časech pro muže i ženy na SP 2022 a MS 2023 v závodě long (OB).
  • Důkladně byl projednáván můj návrh o neudržitelnosti financování AMS LOB za stávajících finančních podmínek, bude vyvoláno jednání IOF – FISU, dokončení projednávání na dalším jednání rady.
  • Na jedné z vlajkových akcí IOF – WOD 2022 bude kladen důraz na menší, či neobvyklé orienťácké aktivity (ani ne závody). 
  • Do 28. února 2022 probíhá podávání návrhů a kandidátů do rady pro období 2022 - 2026.

 


« zpět