Dvanáct víkendových závodů v oblastech

30.9.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Dvanáct víkendových závodů v oblastech

Na první říjnový víkend je připraveno hodně závodů v oblastech (7 v sobotu, 5 v neděli).

Sobota

Praha a Středočeská oblast mají krátkou trať, kterou pořádá VŠTJ Ekonom Praha. Poběží se na mapě U letadýlek (nakopni vrtuli), kterou připravil hlavní kartograf Radim Ondráček. V okolí centra na dětském hřišti U Letadýlek na letiště Točná je jehličnatý a smíšený průběžný les, kde je svah s erozními rýhami a skalkami, vrcholová partie jsou s porostovými detaily, je tam středně hustá síť cest. Stavitelem tratí pro téměř 800 závodníků je Roman Koucký.

Orientační sporty Písek pořádají další závod Jihočeského žebříčku. Krátká trať má centrum za obcí Nový Dvůr u Písku. Stavitel tratí použil mapu Havírky (autoři Jiří Vištejn a Otto Hartvich), v terénu, kde kde je smíšený les podhorského charakteru s množstvím terénních detailů - kamenů, skalek a jam; porostově je rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, jsou tam hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky. Přihlášeno je necelých 150 závodníků.

Krchleby - U zeleného Háje jsou centrem krátké trati Západočeské oblasti, kterou pořádá OK Lokomotiva Plzeň. Přes 200 závodníků čekají tratě, které postavil Pavel Dvořák. Poběží se v místy velmi zarostlém lese s množstvím jam a jemných terénních tvarů po těžbě na mapě Vytluč (autor Jiří Vištejn).

13. kolo Východočeského poháru pořádá oddíl orientačního běhu TJ Sokol Žamberk. Centrem je Červená Voda, místní část Horní Orlice. Klasickou trať pro necelých 600 přihlášených závodníků postavil Radek Nožka na mapě Jeřábek (mapa z roku 2017, která byla v září 2022 zrevidována) v podhorském členitém lese.

Téměř 700 závodníků bude na startu krátké tratě, která se počítá do oblastních soutěží Vysočiny, Valašské i Jihomoravské oblasti. Závod pořádá SK Orientační sporty Nové Město na Moravě v Zubří (louka u Zuberského rybníka). Petr Mareček připravil mapu U Pytláka, na které postavili tratě Břetislav Wurzel a Radan Kamenický ve vysočinském terénu, který je porostově rozmanitý, místy je podmáčený, je tam i hustá síť komunikací.

3. závod Hanáckého žebříčku pořádá Spolek orientačních běžců Olomouc. Krátká trať má centrum ve Ski Areálu Hlubočky. Přihlášeno je přes 300 závodníků, které čeká porostově velmi pestrý les s hustou sítí cest, místy s výraznými terénními tvary, v severozápadní části s prudkým svahem k řece Bystřičce; místy jsou pozůstatky po dřívějším působení armády. Tratě postavil Jiří Kubíček na mapě Farářův hrob II, kterou mapovali Zdeněk Janů a Martin Poklop.

Krajský žebříček Moravskoslezského kraje pokračuje krátkou tratí za pořadatelství O-RUNNAŘI Beskydy v Kunčicích pod Ondřejníkem. Skoro 250 závodníků čeká mapa Skalka (mapoval Miroslav Sikora, Martin Urbánek) ve smíšeném horském lese s větším převýšením, kde jsou údolíčka (i hluboká), který je porostově pestrý, místy je podrost. Stavitelem tratí je Lukáš Bernatík.

Neděle

Závod Pražské a Středočeské oblasti na krátké trati má centrum ve Svárově. Pořadatelem je oddíl orientačního běhu TJ Hostivice. Téměř 800 závodníků poběží na mapě Štola sv. Vojtěcha (mapovali Vojtěch Kettner a Jiří Vištejn, revizi dělal Vojtěch Kettner). Tratě postavil Jan Müller v kopcovitém terén se smíšeným lesem a kamenitou podložkou. Významná část závodního terénu je v oblasti, kde se v 19. století těžila železná ruda.

Závod Jihočeského žebříčku na klasické trati pořádá Orientační sporty Písek. Centrum je stejně jako v sobotu za obcí Nový Dvůr u Písku. Více jak stovka závodníků poběží na mapě Havírky (mapovali Jiří Vištejn, Otto Hartvich). Tratě připravil Petr Sobotka ve smíšeném lese podhorského charakteru s množstvím terénních detailů - kamenů, skalek a jam; porostově je rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, jsou tam hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky.
OK Lokomotiva Plzeň pořádá v Krchlebech i nedělení závod. Tentokráte jde o klasiku, kterou staví Vladimír Šitra. Dvě stovky závodníků poběží na mapě Vytluč (autor Jiří Vištejn). Tratě povedou v dobře průběžném lese s vysokou hustotou cest, kde množství jam a terénních tvarů po těžbě.
Na mapě Kozlov proběhne krátká trať Ještědského žebříčku, kterou pořádá SOK TJ Turnov. Centrum je Všeni. Téměř 800 závodníků čeká středně kopcovitý terén s množstvím pískovcových skal, v které postavila tratě Radka Tomášková.
Další závod Ligy Vysočiny přivítá na startu dvě stovky závodníků. Pořadatelé z Orientačního klubu Střelka zvolili za centrum fotbalové hřiště ve Zhoři u Tábora. Závodníky čeká mapa Soukeník, kterou mapoval Tomáš Doležel. Ten postavil i tratě v mírně zvlněném terénu, se středně hustou sítí komunikací, les je porostově rozmanitý, převážně dobře průběžný, místy je množství terénních detailů.
Informaci o závodech jsou IS ORIS.


« zpět