Český pohár a žebříček A v roce 2022

18.1.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Český pohár a žebříček A v roce 2022

Český pohár (pro nejlepší muže a ženy) a žebříček A (pro dorost a juniory) bude i v roce 2022. Je to nich zařazeno 10 závodů (3 sprinty, 4 krátké tratě a 3 klasické tratě).

Přehled závodů Českého poháru a žebříčku A 2022

10. 4.  Český pohár, žebříček A – krátká trať      VSP
23. 4.  Český pohár, žebříček A – sprint         OSN
14. 5.  Mistrovství ČR ve sprintu                DKP, TAP
21. 5.  Český pohár, žebříček A – krátká trať    LPM, NEK
22. 5.  Český pohár, žebříček A – klasická trať  LPM, NEK
 5. 6.  Mistrovství ČR na krátké trati           TJN
10. 9.  Český pohár, žebříček A – klasická trať  TZL
11. 9.  Český pohár, žebříček A – krátká trať    TZL
18. 9.  Mistrovství ČR na klasické trati         BOR
24. 9.  Český pohár, žebříček A – sprint         VRL

10. 4. 2022 Český pohár, žebříček A – krátká trať, USK Praha
Český pohár začne závodem na krátké trati. Poběží se ve stejném terénu jako den předtím český šampionátu v nočním OB. Centrem závodu je Struhařov, lesní prostor je vymezen obcemi Struhařov, Svojetice, Černé Voděrady, Zvánovice. Závodníky tam čeká kopcovitý až mírně zvlněný terén, kde je velké množství situačních detailů – kameny, balvany, skály a skalky, skupiny kamenů, převážně říčanská žula. V prostoru jsou různorodé porosty – listnaté (zejména buky) i jehličnany místy s náletovými hustníky. Je tam středně hustá síť komunikací, průběžnost lesa spíše dobrá. Mapu připravuje Petr Uher (předchozí mapa v tomto prostoru měla název Holý vrch a byla z roku 2013), tratě staví Jarmila Němečková.

23. 4. 2024 Český pohár, žebříček A - sprint, Orientační sporty Nové Město na Moravě
Dubnový závod ve sprintu se měl původně běžet ve Svratce, ale byl přeložen do Nového Města na Moravě. Poběží se ve východní části Nového města na Moravě, kde je městská zástavba, park a louky. V menší části prostoru byla mapa Cihelňák z roku 2021, další část ještě mapována nebyla. Novou mapu připravuje Petr Mareček, stavitelem tratí je Radan Kamenický.

14. 5. 2022 Mistrovství ČR ve sprintu, Oddíl OB Kotlářka, KOB Tretra Praha
Sprintový šampionát se po 14 letech vrací do Prahy. Tentokrát se o medaile bojovat v městské části Praha 13 (ohraničený ulicemi Jeremiášova, Bucharova a Rozvadovská spojka), kde je mix sprintových terénů - komplex kancelářských budov, sídlištní zástavba, stará zástavba vilové čtvrti, park, nadchody a podchody frekventovaných ulic, areály škol a školek. Předchozí mapa terénu byla Hůrka z roku 2007. Hlavním kartografem nové mapy je Radim Ondráček, stavby tratí se ujal Jakub Illner.

21. 5. 2022 Český pohár, žebříček A – krátká trať, Nejdek Orienteering a OK Lokomotiva Plzeň
V květnu zavítá Český pohár do západních Čech. Pořadatelé z Nejdek Orienteering a OK Lokomotiva Plzeň připravili závod do pro OB dosud nepoužitého terénu. Poběží se v prostoru Merklín, Pernink, Oldřichov, Lužec; jižní hranici tvoří kopce Lužecký hřbet a Vlčinec, s centrem v Oldřichově u Nejdku, kde je horský hřeben v nadmořské výšce 950 m. V centrální části vysoce podmáčený terén severského typu. Roztroušené skupinky Borovice Blatky. Polootevřený terén. Dále se v prostoru nachází několik skalnatých oblastí (Trousnická skála, Dračí skála). Ve svazích se také vyskytují skalní útvary a kameny. Tratě na mapě Aleše Hejny staví František Kolovský.

22. 5. 2022 Český pohár, žebříček A - klasická trať, Nejdek Orienteering a OK Lokomotiva Plzeň
První závod na klasické trati zařazený do seriálu Českého poháru pořádá dvojice pořadatelů z Nejdek Orienteering a OK Lokomotiva Plzeň ve stejném prostoru jako den předtím krátkou trať. Centrum, prostor, popis terénu, hlavní kartograf - to vše je stejné, jiný je stavitel tratí, tím bude na tomto závodě Jiří Valeš.

5. 6. 2022 Mistrovství ČR na krátké trati, OOB TJ Tatran Jablonec nad Nisou
I šampionát na krátké trati se počítá do Českého poháru. Lesy v prostoru Nová Ves nad Nisou, Horní Černá Studnice, Dolní Černá Studnice, Berany a Smržovka budou dějištěm tohoto závodu. Závodníky tam čeká typický jizerskohorský terén - kameny různých velikostí, kamenná pole, bažinky, kopcovitý, ne tak členitý, je tam vysoké borůvčí, částečně je velmi podmáčený až skandinávský. Předchozí mapy tohoto prostoru byly Sob (1995) a Šichta (2002). Novou mapu připravuje Jan Picek, který je i stavitelem finále. Centrum závodu bude v horní části lyžařského vleku v Nové Vsi nad Nisou.

10. 9. 2022 Český pohár, žebříček A – klasická trať, SKOB Zlín
Zlínští pořadatelé připravili klasickou trať do lesního komplexu v okolí Rusavy. Centrem je Myslivecká chata Grůň. Závodníky čeká kopcovitý terén s hlubokými údolími a plynule tvarovanými hřbety, kde je smíšený les s převahou listnáče (buku). Les je povětšinou dobře průběžný, v části plošné jsou odrůstající porosty. V prostoru je střední hustota cest, ale i občasné skály, balvany, kameny, prameniště a bažinky. V prostoru (Rusava, Fryšták, Vítová, Lukov, Vlčková) se už běžela řada významných závodů, poslední mapy byly Zadní skály (2013), Ondřejovsko (2012), Ráztoka (2000). Mapu pro závod zpracovává Zdeněk Rajnošek, tratě připraví Roman Zbranek.

11. 9. 2022 Český pohár, žebříček A - krátká trať, SKOB Zlín
Druhý závod o víkendu - krátká trať - se poběží ve stejném prostoru a ze stejného centra jako sobotní klasická trať. Popis terénu je trochu jiný: Svažitý terén, kde ve spodní pasáži prostoru je odrůstající smíšený plošný hustník po větrné kalamitě s kameny, prameništi, bažinkami a rýhami. Horní pasáž více listnatá, otevřenější s balvany, skálami a kamennými poli. Všude je malá hustota komunikací. Mapu opět připravuje Zdeněk Rajnošek, tratě postaví dvojice Michal Smola a David Mikel.

18. 9. 2023 Mistrovství ČR na klasické trati, OK Jiskra Nový Bor
Podzimní vrchol domácí o-sezóny (český šampionát na klasické trati) se započte i do celoročních celostátních soutěží. Západní část prostoru v oblasti Slavíčku a Tisového vrchu (Svitava – Velenice – Lasvice – Svojkov – Sloup v Čechách) bude dějištěm bojů o mistrovské medaile na klasické trati. Terén je tam kopcovitý, vrstevnicově hodně členitý, jsou tam pískovcové a čedičové srázy a kameny, v některých oblastech pak i mohutné skalní bloky a věže. Průběžnost je různorodá - od velmi dobré v částech s borovicovým lesem, po ztíženou v oblastech s čedičovými suťovými kameny, na některých místech jsou i souvislé plochy borůvčí. Centrem závodu bude Svitava. Mapu pro závod zpracovává Jan Picek, předchozími mapami v tomto prostoru byly Velenice (2017)Hraběcí cesta (2011)Dědovy kameny (2011)Záhořínské kotliny (2011) a Medvědí Camp (2011). Tratě finále připraví Petr Karvánek.

24. 9. 2022 Český pohár, žebříček A – sprint, OOS TJ Spartak Vrchlabí
Posledním závodem počítaným v roce 2022 do Českého poháru a žebříčku A bude sprint ve Dvoře Králové nad Labem. Stavitel tratí Daniel Hrdinka bude dispozici mapu, kterou připravil Tomáš Leštínský v prostoru ohraničeném řekou Labe a ulicemi 17. listopadu a Legionářská. Hlavní část závodu proběhne v historické části města Dvůr Králové nad Labem, která je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Nachází se zde nepravidelná síť ulic s městským opevnění v podobě hradeb, jižněji pak bloky řadových a rodinných domů s přilehlými parkovišti. Na jihozápadě této části sídlí firma Juta se svým areálem. Terén je z velké části rovinatý, dobře průběžný. Východní část se nachází na velmi mírném vršku oproti západní části (výškový rozdíl max. 15 m). V tomto prostoru zatím nebyla ještě žádná mapa pro orientační běh.

Každému závodníkovi se do konečného hodnocení počítají 6 nejlepších výsledků. Konečné výsledky Českého poháru a žebříčku A 2022 budou vyhlášeny po Mistrovství ČR štafet dne 8. 10. 2022. Nejlepších muži a ženy v konečném pořadí obdrží vedle věcných cen i finanční odměny, junioři a dorostenci dostanou ceny věcné.


« zpět