Česká republika kandidaduje na pořádání JWOC 2024

22.1.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Česká republika kandidaduje na pořádání JWOC 2024

Český svaz orientačních sportů podal přihlášku na pořádání Juniorského mistrovství světa v orientačním běhu v roce 2024.

Pořadatelem juniorského světového šampionátu by byl Český svaz orientačních sportů. Sportovní a organizační část (mapy, tratě, arény, povolení, nájmy, atd.) by zajišťovaly kluby ze Západočeské oblasti (Nejdek Orienteering, OK Lokomotiva Plzeň, SKOB Ostrov, Radioelektronika Cheb, KOB Baník Sokolov, MLOK Mariánské lázně, Kometa Kralovice, KOS Slavia Plzeň a TJ Slovan Karlovy Vary).

Centrem by mělo být lázeňské město Jáchymov. Sprintové disciplíny (sprint a sprintové štafety) jsou plánovány do historických (raně středověkých) měst v západních Čechách. Pro lesní disciplíny (klasická trať, krátká trať a štafety) byly zvoleny lesy v zajímavých horských lokalitách. Žádný z uvažovaných prostorů nebyl doposud využit pro závody v orientačním běhu.

Přihláška na pořádání byla odeslána IOF. O případném přidělení by se mělo rozhodnout do konce 1. pololetí letošního roku (možná i dříve).

V roce 2020 se MSJ neuskutečnilo, na rok 2021 je plánováno do Turecka, na rok 2022 do Portugalska, v roce 2023 je pořadatelem Rumunsko.

V České republice se dosud sešli nejlepší juniorští závodníci světa dvakrát. V roce 2000 se běhalo na Vysočině (centrem byly Milovy), v roce 2013 pak ve východních Čechách s centrem v Hradci Králové.

Třetí juniorský šampionát v České republice by přinesl třetí typ terénů, ukázal by rozmanitost přírody v České republice. Pořadatelé by určitě zúročili  zkušenosti z pořádání vrcholných akcí v České republice, vedle MSJ 2013 i Mistrovství Evropy 2016 v Jeseníku, finále Světového poháru v roce 2018 v Praze a jistě i z nadcházejícího světového šampionátu, který bude mít v červenci letošního roku centrum v Doksech.  

 

 


« zpět