Adéla Finstrlová druhá na Venle

19.6.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Největší světové štafety Jukola (pro muže) a Venla (pro ženy) proběhly ve finském Mynämäki. Běžela je i řada českých závodníků, největšího úspěchu dosáhla Adéla Finstrlová, která byla s týmem IFK Lidingö druhá.

Ve finském Mynämäki proběhl 73. ročník sedmičlenných štafet štafet mužů Jukola, předtím byl závod 4-členných štafet žen Venla. Tratě vedly v dost různorodém terénu, většina prostoru je oblíbenou venkovní oblastí v blízkosti obytných čtvrtí s mnoha různými chodníky a stezkami, které byly také formovány hojnou faunou jelenů. Oblast je také oblíbeným terénem pro motorkáře a cyklisty. Terén byl z velké části rovinatý, v části prostoru byly i skalnaté oblasti, které jsou orientačně dost náročné.

Ženy měly celkovou délku svého závodu 30.3 km, na startu bylo 1426 štafet. Poměrně jasné vítězství vybojovala štafeta IFK Göteborg (Victoria Hästad Björstad, Sanna Fasth, Elin Månsson a Sara Hagström), která šla do vedení v úvodu druhého úseku, svůj náskok stále navyšovala a v cíli byla téměř o čtyři a půl minuty dříve než tým IFK Lidingö, v kterém výborně na třetím úseku běžela Adéla Finstrlová, třetí skončila štafeta OK Kåre. Běžela i řada dalších českých závodnic, dost vidět byla třeba na posledním úseku Tereza Janošíková, ale dobře běžela i celá řada dalších.

Sedm úseků mužských štafet (ve startovce jich bylo 1580) čekalo celkem 89.8 km s převýšením něco na 2000 m. Vítězství obhájila štafeta Stora Tuna OK, která běžela ve složení Jesper Svensk, Olle Kalered, Joakim Svensk, Anton Sjökvist, Henrik Johannesson, Emil Svensk a Viktor Svensk. Obhájci vítězství se stále pohybovali v čelné skupině, do vedení se dostali na počátku prvního úseku a už před sebe nikoho nepustili. V cíli měli náskok přes tři minuty tři trojicí spolu finišujících štafet, druhý byl tým OK Ravinen (finišoval Gustav Bergman), třetí NTNUI (Elias Jonsson) a čtvrtý OK Linné (Albin Ridefelt). V týmu OK Linné běžel na druhém úseku Miloš Nykodým, který měl na svém úseku třetí nejlepší čas. Tomáš Křivda finišoval štafetu Kalevanu Rasti, která skončila pátá (Tomáš měl na úseku osmý nejlepší čas). Na šestém místě byl tým Koovee, který měl na čtvrtém úseku Vojtěcha Sýkoru (na úseku 13. nejlepší čas). Z dalších českých závodníků zaujal především výkon juniora Jakuba Chaloupského, který běžel po celý první úsek v čelné skupině a na předávce byl jako třetí nejlepší. Běžely i dvě štafety Czech West O-team, ale ani jedna nebyla v cíli klasifikována.