O víkendu se závodí i v oblastech

17.9.2020 Petr Klimpl

O víkendu se závodí i v oblastech

Třetí víkend v září se u Vírské přehrady běží klasická trať - Mistrovství ČR v sobotu, Veteraniáda ČR v neděli. A v některých oblastech jsou na pořadu oblastní žebříčky.

Sobota:

Čtvrtý závod Ligy Vysočiny pořádá Orientační klub Střelka, centrem je Prostor ZŠ Choustník. Krátkou trať postavil na mapě Hrad Tomáš Doležal (ten připravil i mapu). Přes tři stovky závodníků čeká středoevropský terén v okolí kopce Choustník s prudkým stoupáním především v jižním svahu, je tam jehličnatý les, v horních partiích pak listnatý; terén především v centrální části mapy je kamenitý s častým výskytem balvanů. V oblasti vrcholu kopce Choustník se nachází množství vysokých skalních útvarů (srázy, věže); vegetace místy velmi hustá.

V západních Čechách se konají dva závody za pořadatelství oddílu orientačního běhu. Přihlášeny jsou dvě stovky závodníků. Dopoledne se běží Ašský sprint, který má centrum na parkoviště u obchodního centra Tesco v Aši. Připravena je mapa Lesopark Komenského. Tratě postavil Jindřich Kovář v příměstském lesoparku (jižní část je bažinatá), který přechází do městské zástavby, vilové čtvrti a zahrádek. Odpoledne je na pořadu Aššský štít (klasika) s centrem na louce nedaleko osady Podílná. Poběží se na mapě Tři díry v klasickém podhorském terénu s hustou sítí komunikací, který je částečně podmáčený, a jsou v něm lokální kamenné útvary (balvany, skalky) a lomečky. Tratě postavil Karel Pilař.

Dva závody jsou i Hanácké oblasti. Oba pořádá SK SKI-OB Šternberk s centrem v Lipině na mapě Nad Lipinou, v členitém terénu s porostovými a terénními detaily, kde je hustá síť komunikací. Dopoledne se se běží krátká trať, odpoledne štafety (pro žactvo je to mistrovství oblasti). Tratě pro oba závody připravili Petr Skyva, Radek Svoboda a František Světnický.

Neděle:

Východočeský pohár pokračuje čtvrtým kolem v neděli ve Špindlerově Mlýně. Závod pořádá OOS TJ Spartak Vrchlabí s centrem u spodní stanice lanovky na Medvědín. Téměř osm stovek závodníků čeká mapa Harmony (autor Tomáš Leštínský). Krátkou trať postavila Lucie Poláková v horském lese (700 až 850 m n. m.), kde je poměrně řídká síť komunikací, nerovná a těžká běžecká podložka, část tratí povede zastavěnou oblastí Špindlerova Mlýna.

Ve Valašské oblasti se koná Mistrovství oblasti na klasické trati. Sportovní klub orientačního běhu Zlín zvolil za centrum Vítová (skautská Chatová základna Eliška). Poběží se v lesním komplexu Hostýnských vrchů (kopcovitý terén podhorského charakteru; většinou čistý bukový les, místy jehličnaté hustníkové plochy a několik nových pasek; střední hustota komunikací) na mapě Pod Ondřejovskem (autoři Bohumil Háj, Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů). Tratě pro tři stovky závodníků postavili Tomáš Slováček a Petr Pernička.

Společně s Veteraniádou ČR proběhne i další závod Jihomoravské ligy. Závod pro 300 závodníků pořádá oddíl orientačního běhu SK Brno Žabovřesky s centrem v Autokempu Na Kopci v katastru Bystřice nad Pernštejnem. Mapa má název Zubštejn, ale na rozdíl od soboty bude v měřítku 1:10000. Tratě postavil Jan Zháňal v hodně kopcovitém terénu (členitý prostor Hornosvratecké vrchoviny, kde je smíšený les; ve V a SZ části převažuje vzrostlý listnatý les s porosty buku a dubu; v JZ části je dominantní jehličnatý les; v terénu je větší množství skalních útvarů, suťovisek a kamenných moří na příkrých svazích údolí).

Informace o víkendových závodech najdete v IS ORIS.


« zpět