Vrchol podzimní sezóny - M ČR na klasice

18.9.2019 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Vrchol podzimní sezóny - M ČR na klasice

Mistrovství a Veteraniáda ČR na klasické trati - to je vrchol domácí podzimní sezóny OB.

Pořadatelé z oddílu orientačního běhu TJ Tatran Jablonec připravili šampionát v Jizerských horách, centrem je louka v obci Janov nad Nisou – Hraničná. Poběží se v prostoru Maliníku, kde závodníky čeká typicky jizerskohorský terén, který je velmi kopcovitý (zejména ve finále), je tam řada skal, kamenů a kupek, místy je podmáčený, je v něm středně hustá síť cest, částečně je v terénu těžká podložka (borůvčí, kameny). V sobotu je na pořadu kvalifikace, z které se postupuje do nedělního finále. Mapy Maliník mapovali Josef Borůvka, Roman Horký, Zdeněk Janů, Matěj Klusáček, Jan Picek, Jan Potštejnský, Zdeněk Rajnošek a Jiří Vištejn (hlavním kartografem byl Jan Picek). Tratě postavili pro sobotní kvalifikaci Dušan Novotný a pro nedělní finále Jan Picek. V sobotu je start v 11 hodin (mistrovské kategorie mají uzávěrku karantény v 11:30 hod.), v neděli začíná start v 9:00 hod., vítězové hlavních kategorií by měli být známi těsně před 15 hodinou. Závodníci by si měli dát pozor po oba dny na značnou vzdálenost (i převýšení) na start.

V ženách (ve finále je čeká trať dlouhá 9,4 km s převýšením 420 metrů) obhajuje loňský titul z Kladek Denisa Kosová (druhá nyla Polka Aleksandra Hornik a třetí Adéla Indráková). Kosová je i letos velkou favoritkou společně s Vendulou Horčičkovou (obě se stejným počtem bodů vedou Manufaktura Český pohár), jejich největšími soupeřkami by měly být další české reprezentantky, které jsou nominované na sérii Světového poháru ve Švýcarsku - Tereza Čechová, Lenka Mechlová, Anna Štičková, překvapit mohou třeba zkušené Zdenka Kozáková, Kamila Gregorová či Karolína Teplá, velkou soupeřkou našim nejlepším bude určitě i Polka Aleksandra Hornik.

V mužích (jejich trať v neděli má 13,7 km a převýšení 855 m) loni vyhrál Miloš Nykodým před Markem Minářem a Tomášem Kubelkou. Medailové trio je opět na startu a patří k favoritům, největším favoritem je ale vedoucí závodník Manufaktura Českého poháru Vojtěch Král. Do bojů o medaile by měli zasáhnout i další reprezentanti, zvláště Pavel Kubát, Jonáš Hubáček či Daniel Vandas, atak na čelní místa lze očekávat i od dalších, většinou zkušených závodníků jako Jan Mrázek, Radek Nožka, Jan Procházka, Jan Petržela, ale i polští závodníci Michal Olejnik, Mikolaj Dutkowski či Švýcar Baptiste Rollier mají velké šance na přední umístění.

V juniorkách je jasnou favoritkou Tereza Janošíková, o další medaile by měly bojovat naše reprezentantky z MSJ Barbora Chaloupská, Eliška Sieglová, Kateřina Grycová a Nikola Thýnová, do popředí výsledkové listiny by rády určitě promluvily i Klára Nechanická a Jana Peterová. Také v juniorech je jasný favorit - Tomáš Křivda. Cestu k titulu se mu budou snažit znepříjemnit další juniorští reprezentanti Ondřej Hlaváč (vede žebříček A) a Vít Horčička, na podzim v dobré formě běhají i Jonáš Fencl a Jan Rusin.

Ve starších dorostenkách je pole favoritek dost vyrovnané - do bojů o medaile by měly především zasáhnout Adéla Vandasová (vede ŽA), Tereza Chrástová, Michaela Dittrichová, Kateřina Blažková či Jan Pekařová, překvapení z vyrovnaného pole našich závodnic ale nejsou vyloučena. Velkou soupeřkou našich nejlepších bude určitě letošní dorostenecká mistryně Evropy na klasice Csilla Gardonyi (HUN). Starší dorostenci mají jasného favorita, suveréna letošní sezóny Jana Gajdu, k spolufavoritům určitě patří Ondřej Metelka, Tomáš Janovský, Sebastian Šafka, Milan Malačka či překvapení letošní sezóny Jonáš Gottstein, po celý rok běhá na českých závodech výborně i slovenský závodník Medard Féder.

V D16 jsou dvě velké kandidátky na zlato - Anna Karlová (letos vyhrála ME dorostu a vede i ŽA) a Markéta Mulíčková, pole jejich soupeřek je velmi široké, jmenujme třeba věkem ještě žákyni Leu Martanovou, Barboru Smolkovou, Doroteu Tichou či Vandu Vávrovou, běží i Maďarky, z nichž především Boglarka Czako (má bronz z MED na klasice) a Rita Sarkozy jsou velmi dobré. V H16 chybí na startu Lukáš Vítebský, hlavními favority tak jsou Martin Šimša (vede ŽA) a Jakub Chaloupský, mezi jejich největší soupeře patří Hubert Waněk, Radim Tokár, Jakub Milán či Adam Valík.

Ve stejném prostoru se běží i velmi početně (a také kvalitně) obsazená Veteraniáda ČR, veteránů je přihlášeno osm stovek. Pro ty, kteří nemají právo staru na M ČR, připravili pořadatelé veřejný závod, který se běží v jiném prostoru než M ČR (Břízky), nabídky běžet tento závod využily necelé tři stovky závodníků, celkem tedy bude v aréně téměř 1700 závodníků.

Webové stránky závodu najdete zde.

 

Článek byl převzat ze stránek "Jak to vidí Béďa".


« zpět