V Nejdku nejlepší Thýnová a Škoda

30.8.2020 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

3-denní závody West cup v Nejdku vyhrála v ženách Nikola Thýnová, v mužích byl nejlepší Jakub Škoda.

West cup uspořádaly Nejdek Orienteering a Sportovní klub OB Ostrov s centrem v Nejdku (Vysoká Jedle). Startovalo šest stovek závodníků, které čekaly tratě v podhorském zvlněném až kopcovitém terénu, kde byla středně hustá síť cest, rozmanitá podložka a místy byl bažinatý terén. Mapy mapoval Petr Uher v roce 2017, částečná aktualizace proběhla v létě 2020 (nové paseky a oplocenky), v lese bylo plno nových polomů a nové cesty a průseky po těžbě dřeva. Les byl místy hůře průběžný i díky ořezaným větvím z těžby.

V pátek odpoledne se běžela krátká trať na mapě Jedle 2 (stavitel Petr Ševčík). V ženách si pro vítězství doběhla Nikola Thýnová, která za sebou nechala o dvě minuty druhou Moniku Rollier, třetí Iva Kavánková měla ztrátu skoro čtyři a půl minuty. V mužích byl nejrychlejší Jiří Bouchal, přesně o dvě minuty byl pomalejší Jakub Škoda, dalších 31 sekund ztráty měl třetí Roman Zbranek.

V sobotu byla druhá etapa - klasika (současně to bylo i mistrovství Zč. oblasti), na mapě Jedle 4 ji postavil Aleš Ritter. V ženách bylo na prvních dvou místech pořadí stejné jako v první etapě - vyhrála Nikola Thýnová o 62 sekund před Monikou Rollier, třetí Romana Kubínová už měla ztrátu přes 7 minut. V mužích to bylo velmi vyrovnané, stejně jako v pátek vyhrál Jiří Bouchal před Jakubem Škodou (rozdíl 30 sekund), třetí Jakub Veselý měl na vítězného Bouchala ztrátu 41 sekund.

V neděli byla závěrečná klasika s handicapovým startem opět na mapě Jedle 4 (stavitel Lumír Urbánek). V ženách udržela první místo Nikola Thýnová (SHK), druhá Monika Rollier (PHK) stáhla ztrátu něco nad minutu, třetí skončila Romana Kubínová (SKV) se ztrátou necelých 14 minut (4. Iva Kavánková, TZL, 5. Štěpánka Kroniková, SHK, 6. Hanka Straube, SV Lengefeld). V mužích vítěz prvních dvou etap Jiří Bouchal do poslední etapy nenastoupil, pro vítěsztví si tak doběhl Jakub Škoda (DOK) s náskokem 2:21 min. před Jakubem Veselým (PGP), třetí Roman Zbranek (TZL) měl ztrátu na vítěze osm minut (4. Tomáš Kamaryt, VPM, 5. Radomír Tichý, SHK, 6. Jakub Bílý (DOK).