Tři poslední letošní vícedenní závody

28.8.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Tři poslední letošní vícedenní závody

V závěru posledního prázdninového týdne jsou připraveny hned tři vícedenní závody.

3-denní závody Cena východních Čech (již 34. ročník) proběhne pod taktovkou OK Lokomotiva Pardubice od pátka do neděle v lesích západně od Přelouče. Centrem je Rekreační středisko Krasnice, v okolí kterého je rovinatý až mírně zvlněný terén. Půběžnost lesa je velice rozdílná. Najdou se rozsáhlejší "hustníkové" partie, ale i velké plochy čistého průběžného lesa protkaného pravidelnou obdélníkovou sítí komunikací. Některé části lesa jsou zpestřeny zajímavými terénními tvary, z nichž některé vznikly po povrchové těžbě chvaletické žuly, vápence a minerálů. Na JZ se tato rovinatá část ostře svažuje a tvoří typický svah Železných hor. Na hraně tohoto svahu vystupují na povrch nevysoké skalky. Na pár místech se svah zařezává do plošiny hlubšími údolími. Program je standardní - v pátek odpoledne krátká trať na mapě U bláta (stavitel tratí Jan Žák), v sobotu dopoledne klasická trať na mapě U Vedralky (tratě postavili Martin Roudný a Petr Fencl) a závěrečná etapa je v neděli, zkrácenou trať s intervalovým startem připravil Vladimír Lučan na mapě Krasnice. Na sobotu odpoledne je ještě jako doprovodný závod připraven sprint v Čáslavi. Ve startovní listině je šest stovek závodníků. V ženách patří k hlavním favoritkám Monika Rollier, Lucie Vítková a Marta Fenclová, v mužích pak Baptiste Rollier, David Procházka, Tomáš Novotný či Michal Jirásek. Podrobnosti o Ceně východních Čech najdete na webu CVČ.

V roce 1974 se na mapě Řasy 1 v lesnaté oblasti České Kanady mezi rybníky Dřevo a Kačležským konal 1. ročník 10 dnů s OB (pátek až další neděle) pořádaných jindřichohradeckým oddílem OB. Závod byl později známý pod názvem Interkompas a v 10-denním formátu byl pořádán až do konce 80. let minulého století. V roce 2019 tedy uplynulo 45 let od prvního ročníku, název letošních 3-denních závodů je proto Interkompas 45. Centrem závodu je letní tábor Bílá skála v Číměři. Pořadatelé ze Spolku orientačních sportů Jindřichův Hradec připravili 3 etapy v lesích v západní oblasti České Kanady, kde je příjemně kopcovatý les (bez příkrých svahů), porostově velmi pestrý, se střední až vyšší hustotou sítí komunikací, kde je členitý terén s hrázkami a kupkami, vodotečemi a potůčky, místy s kameny a skalkami. Část E2 je v prostoru bývalého lomu (větší množství nahodile rozmístěných balvanů a dalších pozůstatků těžební činnosti). V pátek se z centra běží krátká trať na mapě Řaská studánka, v sobotu je klasická trať na mapě Hejlíček (shromaždiště je u lesní hájovny Hejlíček) a v neděli je závěrečná zkrácená klasická tra´t s handicapovým startem opět s centra v táboře Bílá skála. Na závody se přihlásilo skoro 1200 závodníků, v ženách patří k aspirantkám na nejvyšší umístění především Tereza Čechová, Kamila Gregorová, Alena Voborníková, Kateřina Mullis, Martina Matějů či Kateřina Grycová, v mužích pak Petr Horvát, Radovan Čech, Vít Horčička, Rona Zbranek, Marek Prášil, Jan Flašar, Jan Gajda, Tobiáš Kamenický, Martin Luštický či Otakar Hirš. Web závodu je tady.

West cup - další prázdninové 3-denní závody mají centrum v Nejdku na zimním stadiónu. Pro 400 přihlášených závodníků je připravil Nejdek Orienteering. Závodníky čeká podhorský terén, který je místy zvlněný, většinou kopcovitý. Terén je hodně rozmanitý, někde hodně členitý zarostlý nebo kamenitý, někde otevřený a dobře průběžný, občas terén s kameny, klacky zarostlými mechem, borůvčím nebo podrostem, někde jsou také polomy. Poběží se na mapách, které připravil Petr Uher. V pátek je krátká trať na mapě Květnice, v sobotu pak klasická trať na mapě Sejfy a v neděli další klasická trať s volným pořadím kontrol (mapy Oldřichov 2 a Plahočiny). A kdo patří k favoritům? V ženách Monika Doležalová, Němka Patricia Nieke a Ruska Zoya Chernykh, v mužích (tam je účast početně nízká) pak Aleš Ritter a Vít Šákr. Informace najdete na stránce v IS ORIS.

 


« zpět