Tereza Janošíková obhájila stříbro ve sprintu na MSJ

10.7.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Druhou medaili na MS juniorů v Maďarsku vybojovala Tereza Janošíková, když bhájila stříbro v závodě ve sprintu, když nestačila jen na Švýcarku Simonu Aebersold. V závodě juniorů byl Vít Horčička 12.

Mistrovský závod ve sprintu se konal přímo v Kecskemétu. Tratě vedly středem města a různými vnitrobloky, které spolu s umělými zátarasy dělaly orientační náročnost tratě. Úvod byl běžecký, pak přišly rozhodující orientační úseky, kde bylo nutno správně zvolit postup a ještě ho i správně realizovat, po běžecké části pak v závěru byly zase orientačně zajímavé postupy.

Skvěle si opět vedla Tereza Janošíková, která v cíli řekla: "Byla to pěkná trať, na které jsem se musela po celou trať stále koncentrovat. Se svým výkonem jsem spokojená." Ta spokojenost byla určitě na místě, protože po vyrovnaném a téměř bezchybném výkonu obhájila loňské stříbro z Finska. Nestačila jenom na fenomenální Švýcarku Simonu Aebersold, která po skvělém výkonu jak po běžecké tak i orientační stránce (i když v záběru vyrobila 20 sekundovou chybku při postupu na 17. kontrolu) přidala do své bohaté sbírky juniorských světových medailí další zlato, když Terku porazila o 26 sekund. Bronz k velké radosti domácích diváků získala Csilla Gardonyi (HUN) se ztrátou 1:02 min. na vítězku (4. Florence Hanauer, FRA, 5. Vilma von Krusenstierna, SWE, 6. Emma Waddington, CAN). Velmi solidně opět zaběhla Tereza Čechová, která dobře zvládla úvod, ale pak v další části ztrácela, nakonec z toho bylo 20. místo (+2:13). Barbora Chaloupská závod dobře rozběhla, pak dost ztratila v orientačně náročné části - 45. místo (+3:05), 73. Nikola Thýnová +3:51, 75. Barbora Vyhnálková +3:55, 98. Markéta Firešová +5:02.

98 Markéta Firešová           Czech Republic    20:37 +05:02

V závodě juniorů došlo k velkému překvapení, když zlato vybojoval Němec Colin Kolbe, který nic neztratil v úvodu, na prvním mezičase vedl, rychle se prokličkoval orientačně náročnou částí a v závěru své tempo vystupňoval a v cíli měl náskok 8 sekund před Britem Matthewem Fellbaumem, jen sekundu za ním na třetím místě skončili dva závodníci se stejným časem Fin Otto Kaario a mistr světa z klasiky Nor Kasper Fosser (5. Jesper Svensk, SWE, 6. Simon Imark, SWE). Z našich si nejlépe vedl Vít Horčička, který po pomalejším začátku se skvěle rozběhl, ve druhé části patřil k nejrychlejším a to mu vyneslo celkové 12. místo, když na vítěze ztratil 37 sekund. Vojtěch Sýkora a Daniel Vandas neudělali větší chybu, na ty nejlepší ale postupně ztráceli, Vojta skončil na 19. místě se ztrátou 50 sekund, Dan byl 26 (+1:03). Jan Bendák po drobných chybách skončil 37. (+1:31), závod skvěle rozběhl Tomáš Křivda, na prvním radiu byl třetí, pak však velmi chyboval v orientačně náročné části, ztratil tam skoro dvě minuty a jakékoli šance na dobré umístění - 81. místo (+2:45), ještě o 4 sekundy byl pomalejší Vít Koštejn (+2:49).

1 Colin Kolbe                Germany           15:48
 2 Matthew Fellbaum           Great Britain     15:56 +00:08
 3 Otto Kaario                Finland           15:57 +00:09
   Kasper Fosser              Norway            15:57 +00:09
 5 Jesper Svensk              Sweden            16:00 +00:12
 6 Simon Imark                Sweden            16:13 +00:25
 7 Elias Jonsson              Norway            16:14 +00:26
 8 Tamas Barany               Hungary           16:20 +00:32