Tereza Janošíková ma bronz z krátké trati na MSJ

11.7.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Tereza Janošíková vybojovala na MS juniorů v Dánsku bronzovou medaili v závodě na krátké trati. Tituly získali Nor Kasper Fosser a Švédka Isa Envall.

Ve čtvrtek byl na pořadu na světovém juniorském šampionátu boj o medaile na krátké trati, finále bylo opět v aréně Gjern Bakker, terén severně od arény byl podobný jako v kvalifikaci. Pro juniory byla postavena s délkou 4,7 km a převýšením 260 m, juniorky pak měly 4,3 km a převýšení 215 metrů. Podle mapy nebyly tratě příliš orientačně obtížné, dohledávky byly jednodušší, rozhodovala fyzická kondice a přesné nabíhání kontrol.

V juniorech opět suverénně vyhrál Nor Kasper Fosser, který vedl na všech mezičasech, náskok postupně navyšoval až na konečných 69 sekund před stříbrným Guilhemem Eliasem (FRA), bronz získal Lukas Liland (NOR) se ztrátou 1:34 min. na svého vítězného krajana (4. Erik Herne, SWE, 5. Aston Key, AUS, 6. Viktor Svensk, SWE). Z našich si nejlépe vedl Tomáš Křivda, kterého na 5. kontrole doběhl vítězný Fosser, Tomáš s ním několik kontrol běžel, na mezičasech se pohyboval kolem 15. místa, pak však v závěrečném pytlíku udělal velkou chybu a bylo z toho 27. místo se ztrátou pět a půl minuty. O dvě místa hůře skončil Vít Horčička, který stále běžel na pomezí třetí a čtvrté desítky, jeho ztráta v cíli byla 5:46 min. Jonáš Fencl skončil na 45. místě (+8:18), Honza Gajda byl o místo a 4 sekundy za ním. V B finále dobře běžel Ondra Hlaváč, který skončil druhý (40. Rusin).

46 Jan Gajda                  CZE 33:25 +08:22

V juniorkách jsme se dočkali medaile, zasloužila se o to Tereza Janošíková, která vybojovala bronz. Závodu suverénně vládla Švédka Isa Envall, která vedla téměř po celou trať a v cíli měla náskok před druhou Fionou Bunn (GBR) 54 sekund. Terka na trati pár drobných chybiček udělala, bojovala celou trať na dálku o třetí místo se Švýcarkou Elenou Pezzati a Ruskou Veronikou Kalininou, nakonec to o pár sekund vyšlo, skončila třetí se ztrátou 1:24 min. na vítěznou Švédku (4. Elena Pezzati, SUI, 5. Veronika Kalinina, RUS, 6. Agnes Kracht, DEN). Poslední startující Barbora Chaloupská (loni bronzová) měla dobrý začátek, pak se ve výsledkové listině stále propadala až na konečné 21. místo (+4:42), velmi dobře běžící (až na jeden chybný odběh) Eliška Sieglová skončila na 27. místě (+5:20), Anna Kopecká byla 31. (+5:38). V B finále obsadily Kateřina Grycová a Nikola Thýnová 9. a 13. příčku.

1 Isa Envall                 SWE 29:59 +00:00
 2 Fiona Bunn                 GBR 30:53 +00:54
 3 Tereza Janošíková          CZE 31:23 +01:24
 4 Elena Pezzati              SUI 31:36 +01:37
 5 Veronika Kalinina          RUS 31:39 +01:40
 6 Agnes Kracht               DEN 32:16 +02:17
 7 Hanna Lundberg             SWE 32:40 +02:41
 8 Irina Lazareva             RUS 32:57 +02:58