Stříbro pro štafetu žen na akademickém MS

4.8.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Závěrečným závodem akademického MS v Maďarsku byl závod štafeta. Výborně si vedla česká trojice Adéla Indráková, Denisa Kosová, Jana Knapová, která vybojovala stříbrné medaile, muži doběhli na 4. místě.

Centrum závodu bylo stejné jako na krátké trati, terén obdobný.

V ženách do cíle prvního úseku doběhla jako první štafeta SWE B, s půlminutovou ztrátou pak předávaly týmy SWE A, NOR, CZE A (o to se zasloužila velmi dobře běžící Adéla Indráková) a RUS, nepatrnou ztrátu na tuto skupinu mělo naše béčko, kde běžela také velmi dobře Adéla Jakobová. Na druhém úseku se v úvodu vytvořila čtyřčlenná skupina, kde byly týmy SWE A, SWE B, NOR a CZE A (Denisa Kosová), v druhé polovině úseku tým NOR zaostal a do cíle doběhly spolu dvě štafety - SWE A a výborně běžící Denisa Kosová (CZE A), rozdíl mezi nimi bylo 8 sekund; švédské béčko předávalo těsně za nimi, ale po vyčtení čipů z bojů o medaile po diskvalifikaci vypadlo; třetí RUS už ztrácelo přes 4 minuty. České béčko (Barbora Hrušková) bohužel hodně ztratilo, mělo ztrátu skoro 9 minut a předávalo na 9. příčce. Boj o zlato se tak zúžil na štafety SWE a CZE. Jana Knapová si v polovině posledního úseku vytvořila na Švédku asi půlminutový náskok, o který ale přišla horší volbou postupu na kontrolu před veřejným úsekem, v závěru už na finišmanku Švédska, vítězkou krátké trati Forsgren nestačila a doběhla do cíle druhá s minutou ztrátou na vítězné Švédky. Titul tak získala štafeta Švédska (Lisa Risby, Helena Karlsson a Lilian Forsgren), stříbro putuje do České republiky zásluhou tria Adéla Indráková, Denisa Kosová, Jana Knapová, bronz nakonec s pětiminutovou ztrátou těsně vybojovaly Norky Sigrid Alexandersen, Andrine Benjaminsen a Ingjerd Myhre, těsně za nimi na čtvrtém místě doběhla štafeta RUS, pátá GBR, šestá štafeta SUI už měla odstup větší. Eva Kabáthová v českém béčku běželo zpočátku velmi dobře, posunula se na šestou příčku, pak ale na 10. kontrolu udělala chybu přes 10 minut a v cíli bylo naše béčko 17. se ztrátou skoro 24 minut.

10. France             131:47  +15:03

V mužích na prvním úseku Jan Petržela (CZE A) v úvodu ztrácel na čelo minutu, pak se však postupně propracoval do čelní skupiny a předával těsně druhý za vedoucím týmem ESP, v čelní skupině předávalo v rozmezí jedné minuty 15 štafet, mezi nimi i na 11. místě CZE B, kde velmi vyrovnaně a dobře běžel Marek Minář. V polovině druhého úseku běžela na čele skupina SWE, SUI, FIN a dvě české štafety, z ní postupně po chybách některé štafety odpadly a na předávce vedlo těsně SWE před CZE B, kde skvěle (ale opravdu skvěle) zaběhl Daniel Hájek, rozdíl byl pouze 9 sekund, dvě minuty ztrácela štafeta SUI, další dvě minuty zpět byla skupina SWE B, FIN, CZE A a NOR. V českém áčku vytvořil Miloš Nykodým dvě chyby, které znamenaly šestou příčku a skoro 4 minuty ztráty. Zatímco finišman švédského týmu Runesson si s přehledem běžel pro zlato, za ním se odehrával velký boj o další medaile. Dlouho si dobře vedl Tomáš Kubelka (CZE B), po jeho velké chybě na 10. kontrolu se seběhly čtyři štafety - SUI, FIN a dvě české štafety. Za zlatým Švédskem (Rassmus Andersson, OSkar Sjöberg, Johan Runeson) si pak skoro s tříminutovým odstupem pro stříbro doběhla štafeta Švýcarska (Christoph Meier, Kaspar Hägler, Florian Schneider), další půl minuty zpět byl bronzový tým Finska (Otto Simosas, Einari Heinaro a Mikko Siren), další půl minutu zpět na 4. místě finišovalo české áčko (Jan Petržela, Miloš Nykodým, Pavel Kubát), páté bylo Norsko, když jeho finišman ještě v závěru předběhl znervóznělého Kubelku, naše béčko (Marek Minář, Daniel Hájek, Tomáš Kubelka) doběhlo šesté, ale v redukovaném pořadí patří 6. příčka Německu.

1. Sweden              99:26
 2. Switzerland        102:14  +02:48
 3. Finland            102:45  +03:19
 4. Czech Republic     103:15  +03:49
 5. Norway             104:16  +04:50
 6. Germany            106:23  +06:57
 7. Estonia            106:43  +07:17
 8. France             106:46  +07:20