Sprintový šampionát v Táboře

16.5.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Sprintový šampionát v Táboře

V sobotu proběhne v Táboře pod dohledem televizních kamer Mistrovství a Veteraniáda ČR ve sprintu, závod pořádá SC vebr-sport.

Mapu a tratě připravil Radek Novotný, který říká: "Stavět tratě v Táboře je radost. Už dvakrát se mi to poštěstilo akcích reprezentace. Takže do třetice je to výzva - nejen postavit náročnou, férovou a hlavně inspirativní trať, ale navíc pro elitu odlišnou od těch, které jsme už běželi. Možná trochu překvapivou? Obvykle před sprintem podají dotazy na umělé uzavírky: „Budou?“ Odpověď pořadatele bývá neurčitá jak úsměv Mony Lisy. Hned vzápětí si ale většinou prohlédneme, jak by mohla taková uzavírka vypadat, kdyby tam náhodou byla. Každopádně doporučuji důkladně nastudovat závodní pokyny! Další typickou otázkou je volba obutí. Nemá smysl mlžit – berte speciálky na kočičí hlavy. Protože pokud by se náhodou nakrásně běželo i v parku, tak podle návštěvního řádu se stejně nesmí vstupovat mimo cesty. Na to už ale jistě každý při předzávodní gůglovací špionáži narazil… Kde hledat favority? Třeba Vojta Král. A nebo se po náročném Mistrovství Evropy nabízí ta pravá příležitost pro vyzyvatele? V ženách je situace otevřenější a jako stavitel bych chtěl věřit tomu, že vyhraje ta, která ten den chytí nejlepší flow a tu hodně klikatou trať tam dokáže „poslat“ bez chyby."

Šampionát má centrum v táborském Gymnázium Pierra de Coubertina na náměstí Františka Křižíka, popis terénu zní - historická městská zástavba s kamennou dlažbou a úzkými uličkami včetně lesní části Husových sadů. Jako první vyběhnou o půl jedenácté ženy, budou následovat muži (obě kategorie vysílá přímým přenosem Česká televize na programu ČT Sport), poté poběží mistrovské kategorie dorostu a juniorů a posléze kategorie Veteraniády ČR a veřejného závodu. O start byl velký zájem, s mapou a buzolou by mělo běžet táborskými uličkami přes 1200 závodníků.

Loni byl sprintový šampionát v Brně, v centru moravské metropole si mistrovské tituly vybojovali Vojtěch Král (muži) a Jana Knapová (ženy). Oba jsou letos na startu i letos a oba patří k hlavním favoritů na zlato.

Vojtěch Král dokazuje stále svými výsledky ve (nejen) sprintu, že patří do užší světové špičky, což potvrdil i minulý týden v závodě Mistrovství Evropy ve Švýcarsku, kde doběhl sedmý. Loni byl druhý Jan Petržela, ten letos do závodu nenastoupí. Loni třetí Miloš Nykodým ukázal výbornou formu na ME, tam mu sice sprint na rozdíl od ostatních závodů moc nevyšel, ale v Táboře by měl být hlavním konkurentem obhájce titulu Krále. K dalším aspirantům na čelná umístění patří velké pole vyrovnaných závodníků, třeba Marek Minář, Daniel Hájek, Tomáš Kubelka, Vojtěch Kettner, do bojů u medaile ale mohou promluvit i zkušení borci jako například Jan Procházka (ten ve své bohaté kariéře ještě sprintový titul nemá), Baptiste Rollier či Jan Mrázek.

Jana Knapová ukázala na ME velmi dobrou formu. Další velkou favoritkou je loni druhá Adéla Indráková (loni zůstala za titulem jen sekundu), v Brně bronzová Tereza Janošíková letos běží juniorky. Další velkou favoritkou je Denisa Kosová (loni čtvrtá, předtím 2x vyhrála), zapomenout rozhodně nelze ani na Vendulu Horčičkovou, překvapit může i celá řada dalších - Kamila Gregorová (ta už radost z mistrovského titulu ve sprintu také zná), Magdaléna Tužilová, Eva Kabáthová, Barbora Zháňalová, Tereza Novotná, Michaela Omová i další.

Mezi juniory je papírovým favoritem Vojtěch Sýkora, který absolvoval na výbornou seniorskou premiéru na ME, ale trio dalších favoritů Tomáš Křivda, Daniel Vandas a Otakar Hirš rozhodně neprodá svou kůži lacino. Také závod juniorek má jasnou favoritku - Tereza Janošíková má dostatek seniorských zkušeností (ale i třeba stříbro ze sprintu z loňského MSJ) i dobrou formu. Dalšími favoritkami na medaili jsou Tereza Čechová, Barbora Chaloupská, Barbora Vyhnálková a Eliška Sieglová. I závod starších dorostenců má velkého favorita, běžecky výborně disponovaný Michal Bořánek by měl mít hlavní soupeře v Sebastinu Filipkovi, Mikuláši Jirkovi či Martinu Roudném. Naopak závod starších dorostenek vyloženou favoritku nemá. První závod ve sprintu vyhrála Martina Opálková (vede i žebříček), v žebříčku jsou za ní Eliška Hojná, Nikola Thýnová a Kateřina Grycová. Ještě více nepřehlednější jsou kategorie mladšího dorostu, v H16 i v D16 je pole favoritů velmi široké a na medaili může dosáhnout velká řada lidí (a navíc i některé čtrnáctky). První sprint v Jičíne vyhráli Anna Karlová a Jan Rücker, v žebříčku jsou zatím nejlepší Michaela Dittrichová, Tereza Chrástová a Adéla Vandasová resp. Lukáš Richtr, Šimon Mareček a Milan Malačka.

Velmi početně je obsazena i Veteraniáda ČR.

Webové stránky závodu jsou zde.


« zpět