Sprintový šampionát v Hradci Králové

2.9.2020 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Sprintový šampionát v Hradci Králové

Prvním letošním mistrovským závodem v orientačním běhu je sprint, který se běží v neděli dopoledne v centru Hradce Králové.

Původně se mělo běžet na jaře ve Šternberku, nyní pořádá Mistrovství ČR ve sprintu OK 99 Hradec Králové. Poběží se v prostoru, který byl využit na závod ve sprintu na MS juniorů v roce 2013. Centrem letošního šampionátu bude louka u Univerzity Hradec Králové. Tratě zavedou závodníky do historického centra města, do přilehlých parků, teras, vilové čtvrti a areálu univerzity. V ulicích města je částečně povrch asfalt/beton, částečně povrch kamenitá dlažba (80 %), v parcích štěrkové cesty resp. trávník (20 %). Mapu s názvem Hradec Králové mapoval Radek Novotný, ten je i stavitelem tratí. Byl i stavitelem tratí při uvedeném juniorském světovém šampionátu v roce 2013, takže terén zná dokonale a určitě připraví zajímavé tratě.

Na startu budou všichni naši nejlepší závodníci jak v kategoriích dospělých, tak i v kategoriích dorostu a juniorů (vedle medailí se bude bojovat i o nominaci na Euromeeting resp. na MEJ a MED). Výjimkou je domácí Denisa Kosová (sprint vyhrála v letech 2015 a 2016), která ve startovní listině chybí.

V ženách obhajuje loňský titul z Čáslavi Adéla Indráková a spolu s loni bronzovou Vendulou Horčičkovou (zlato získala v roce 2018) patří k úzkému okruhu favoritek i letos. Tou největší adeptkou na titul je ale Tereza Janošíková, která loni získala titul v juniorkách a v průběhu roku se vypracovala mezi nejlepší světové závodnice ve sprintu. Určitě zajímavý bude i návrat Jany Knapové (sprint vyhrála v roce 2017) po roční mateřské dovolené.

V mužích loni pošesté vyhrál Vojtěch Král (zlato má z let 2013, 2014 a 2016 - 2019) a i letos je hlavním favoritem. Jeho největším soupeřem byl měl být Tomáš Křivda, velké ambice určitě mají loňští medailisté Marek Minář a Miloš Nykodým, na sprint se specializují Jakub Glonek a Jonáš Hubáček, pole favoritů, je ale ještě širší - Otakar Hirš, Tomáš Kubelka, Daniel Vandas, překvapení ale nejsou vyloučena, dost vysoku může být třeba francouzský závodník v dresu SSU Maxime Rauturier (loni druhý na závodě Světového poháru v Číně).

V kategoriích dorostu a juniorů je forma jednotlivých závodníků po půlroční závodní přestávce naprosto nepřehledná, tipovat favority je velmi ošidné.

Podrobnosti o závodě najdete na webu.


« zpět