Sprintové tituly z Brna pro Knapovou a Krále

7.5.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství ČR v OB ve sprintu připravili velmi pěkně pořadatelé z SK Žabovřesky v Brně. Mistrovské tituly si odnesly Jana Knapová (ženy) a Vojtěch Král (muži).

Na startu mistrovského závodu ve sprintu byli všichni naši nejlepší, byl to sledovaný závod pro nominaci na MS.

Cílový areál dopolední kvalifikace byl na Gymnáziu Matyáše Lercha, běželo se na mapě Kraví hora (1:4000, autor Jakub Zimmermann) v areálu plaveckého bazénu, v parku, v areál bývalé vojenské katedry VUT = řada budov a plotů a v areálu atletického stadionu Gymnázia Matyáše Lercha. Tratě byly docela zajímavé, daly se dělat chyby. V ženách se z kvalifikace do finále probojovaly všechny favoritky, překvapení se tedy nekonalo, v mužích pár potenciálních favoritů za dveřmi finále zůstalo, největším překvapením bylo, že nepostoupil Jan Procházka, dále pak David Procházka, Tomáš Dlabaja, Ondřej Semík, Lukáš Kettner či Michal Smola.

H50: Petr Vavrys (LCE)
H55: Ladislav Grepl (KON) a Jiří Urválek (TBM)
H60: Antonín Procházka (DCE)
H65: Pavel Zabloudil (TBM)
H70: Aleš Chmelík (VBM)
H75: Jaroslav Havlík (SJC)

Odpolední finálový závod pak měl arénu na Moravském náměstí. Běželo se v historickém centrum Brna s přilehlými parky a částí zbytků hradeb, v některých částech byla velká koncentrace průchodů, schodů. Připravena byla mapa Brno (1:4000, autor Jan Drbal). Orientačně náročný úvod se odehrál v prostoru Petrova, závěr pak byl ve středu Brna. V úvodu se dělaly chyby, které pak rozhodovaly o celkových výsledcích. Výsledky především v dorosteneckých a juniorských kategoriích skončily celou řadou překvapení. V průběhu závodu přišly dvě přeháňky, které však příliš závod neovlivnily.

V ženách to byl velmi vyrovnaný závod, o medailích rozhodovaly sekundy. Pro vítězství si s nejtěsnějším možným náskokem doběhla v ženách Jana Knapová (LPU), sekundu za ní skončila na druhém místě Adélka Indráková (ZBM). V ženách se poprvé představila dorostenka Tereza Janošíková (UOL), která si vedla velmi dobře a nebýt velké chyby na 9. kontrolu (do té doby vedla), mohlo to být ještě lepší než 3. místo (ztrátu na vítěznou Knapovou měla 5 sekund). Obhájkyně loňského vítězství Denisa Kosová (PHK) doběhla na 4. místě (+0,21), dvě sekundy za ní skončila pátá Kateřina Chromá (ZBM), dalších šest sekund zpět zůstala šestá Martina Tichovská (PGP).

1. Knapová Jana              LPU9053 E OK Lokomotiva Pardubice         14.06
2. Indráková Adélka          ZBM9153 E SK Žabovřesky Brno              14.07   + 0.01
3. Janošíkova Tereza         UOL9950 A SOB Olomouc                     14.11   + 0.05
4. Kosová Denisa             PHK9150 E OK 99 Hradec Králové            14.27   + 0.21
5. Chromá Kateřina           ZBM9451 E SK Žabovřesky Brno              14.29   + 0.23
6. Tichovská Martina         PGP8658 R SK Praga                        14.35   + 0.29
7. Jakobová Adélka           PGP9056 E SK Praga                        14.43   + 0.37
8. Omová Michaela            TUR8153 E OOB TJ Turnov                   14.48   + 0.42
9. Šístková Iveta            LPU8654 R OK Lokomotiva Pardubice         14.59   + 0.53
9. Hančová Petra             LPU9659 E OK Lokomotiva Pardubice         14.59   + 0.53

V mužích obhájil titul Vojtěch Král (SSU). Běžel skvěle, vedl od první kontroly až do cíle, vyhrál celou řadu mezičasů a v cíli měl úctyhodný náskok 37 sekund před druhým Janem Petrželou (PHK), o další 4 sekundy zpět zůstal Miloš Nykodým (ZBM), výborně běželi mladí závodníci Jonáš Hubáček (LCE) a Marek Minář (ASU), kteří obsadili 4. a 5. místo, na šestém místě doběhl polský závodník Krzysztof Wolowczyk (STE). Výborně běžící Jan Šedivý, který měl v cíli druhý nejlepší čas, vynechal kontrolu a byl diskvalifikován.

1. Král Vojtěch              SSU8841 E SK Severka Šumperk              12.28
 2. Petržela Jan              PHK9200 E OK 99 Hradec Králové            13.05   + 0.37
 3. Nykodým Miloš             ZBM9005 E SK Žabovřesky Brno              13.09   + 0.41
 4. Hubáček Jonáš             LCE9501 E OOB TJ Slovan Luhačovice        13.19   + 0.51
 5. Minář Marek               ASU9444 R Magnus Orienteering             13.23   + 0.55
 6. Wolowczyk Krzysztof       STE9500 C SK SKI-OB Šternberk             13.32   + 1.04
 7. Rollier Baptiste          PHK8200 E OK 99 Hradec Králové            13.39   + 1.11
 8. Kubelka Tomáš             LPU9307 E OK Lokomotiva Pardubice         13.43   + 1.15
 9. Hradec Pavel              TUR8801 E OOB TJ Turnov                   13.53   + 1.25
10. Kantor Ondřej             TRI9103 R TJ TŽ Třinec                    13.55   + 1.27

K překvapení došlo ve vyrovnaném závodě juniorek, když si pro mistrovský titul doběhla Silvie Slavíková (PGP), sekundu za ní zaostala Kateřina Argalášová (TRI), sedm sekund ztráty na vítězku měla třetí Barbora Vyhnálková (RIC), další favoritky zůstaly v poli poražených. Mezi juniory jasně vládl Vojtěch Sýkora (LCE), který vedl skoro celý závod a v cíli měl velký náskok, druhý Vladimír Kelbl (ZBM) měl ztrátu 23 sekund, třetí Daniel Vandas (PHK) ještě o 2 sekundy více. Obrovským překvapením byly výsledky v kategorii D18, rychlým závěrem si pro zlato doběhla jičínská Nikola Zlámalová, dvě sekundy za ní zaostala Eliška Sieglová (PGP), bronz putuje do KUO zásluhou polské závodnice Katarzyny Ciesiólka (+0,25), největší favoritka Bára Chaloupská měla sice nejrychlejší čas, ale chyběla jí jedna kontrola. V H18 naopak vyhrál největší favorit, Tomáš Křivda (CHC) běžel výborně po celou trať a v cíli měl velký náskok před druhým Jáchymem Kavalírem (PHK, +0,20), bronzovou medaili vybojoval Slovák Jakub Dekrét v dresu ZBM (+0,33). Velmi těsné výsledky byly v mladších dorostenkách, lepším závěrem o pouhou sekundu vyhrála Petra Holečková (SHK) před žákyní Terezou Fejfarovou (LPU), třetí Karolína Bejvlová (PGP) měla na vítězku ztrátu 13 sekund. V H16 měl nejlepší čas polský závodník z Lodže Piotr Rzenca, ale protože nemá českou registraci, tak titul vybojoval Filip Adámek (ABM), druhý byl Ondřej Budský (TJN) a třetí Jan Nechanický (OSN).