Sprintové štafety ve Švýcarsku - 6. Česko

1.10.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Posledním závodem letošního ročníku Světového poháru v OB byly sprintové štafety ve Švýcarsku. Vyhrálo Švédsko, Česká republika (Horčičková, Kubelka, Král, Knapová) doběhla šestá.

Závěrečné sprintové štafety Světového poháru měly arénu stejně jako předchozí krátká trať na náměstí v Grindelwaldu, běželo se v jiné části města než závěr krátké tratě. Závodníky čekaly uličky města a travnaté plochy kolem, vše se značným převýšením.

Na prvním úseku rozhodovala především běžecká forma v kopcích, z velmi početného pelotonu (37 týmů) postupně odpadávaly jednotlivé závodnice. V čele nakonec zůstala dvojice Karolin Ohlsson (SWE 1) a Julia Gross (SUI 2), další skupinu tvořily týmy SUI 1, NOR 1, SWE 2 a NOR 2. Naše áčko (Vendula Horčičková) nabralo ztrátu 67 sekund a předávalo na 17. místě, béčko (Barbora Zháňalová) doběhlo na 32. místě se skoro tříminutovou ztrátou.

Na druhém úseku se do čela posunulo Švýcarské béčko (Daniel Hubmann), v kontaktu s ním předávaly štafety SWE 2 (Martin Regborn) a NOR 1 (Gaute Hallan Steiwer), nepatrně ztrácelo švédské áčko, následovaly dvě štafety Norska. Výborně zaběhl Tomáš Kubelka, který posunul naše áčko na 12. místo, ztráta na předávce na vedoucí tým byla 1:33 min. Béčko (Jan Petržela) mělo na 25. místě odstup 3:14 min.

Na třetím úseku byla oznámena diskvalifikace štafety SUI 1 (chybné ražení na 2. úseku), diskvalifikována byla i štafeta SWE 1 (průběh zakázaným prostorem na třetím úseku). Na poslední předávku jako první přiběhla s velkým náskokem 27 sekund štafeta NOR 1 (Eskil Kinneberg), na druhém místě byl tým SWE 2 (Oskar Sjoeberg), třetí NOR 2 (Oystein Kvaal Osterbo) ztrácelo dalších 10 sekund, následovaly štafety SUI 2, SUI 3 a FRA. Vojta Král doběhl na předávku desátý se ztrátem 2:03 min., Jan Šedivý (CZE 2) předával na 27. místě (+4:23).

Závod vyvrcholil na posledním úseku, kde běžely ženy. Švédská štafeta (Sara Hagstrom) rychle doběhla norské áčko (Ida Marie Naess Bojoergul) a mezi nimi se rozhdlo o vítězství, v závěru měla více sil Švédka a vyhrála s náskokem 9 sekund, třetí doběhla štafeta SUI 2 (Sarina Jenzer), následovaly štafety NOR 3, hodně stahující RUS 1 a SUI 3. Jana Knapová bojovala, nakonec byl a v cíli na 11. místě (+ 1:47). Naše béčko (finišovala Lenka Mechlová) skončilo 25. (+6:27).