Sprintové štafety na ME - titul pro Švýcarsko, česká štafeta čtvrtá

13.5.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Ve Švýcarsku začalo Mistrovství Evropy v orientačním běhu. V závodě sprintových štafet si pro titul doběhlo Švýcarsko, česká štafeta obsadila po úspěšném protestu proti diskvalifikaci 4. místo.

Program šampionátu začal ve čtvrtek sprintovými štafetami v městské části v Maladière. První a čtvrtý úsek běžely ženy, který čekala dlouhá 3,7 až 3,9 km (s 24 nebo 25 kontrolami), prostřední úseky pak patřily mužům (4,2 - 4,4 km s 27 nebo 28 kontrolami). Závod se běžel v rovinatém terénu (převýšení na úseku bylo 25 metrů) , kde byly různé budovy a parky, ve kterých byly umělé kopečky. Aréna závodu byla na fotbalovém stadionu Stade de la Maladière (východní část města v blízkosti Neuchatelského jezera). Na startu bylo 23 štafet. Tratě byly velmi rychlé, ma třech místech byly pro orientační trošku větší náročnost klasická "bludiště", taková, který známe z našich různých náborových akcí.

Na prvním úseku se do vedení postupně dostala Švédka Strand, za ní běžela velká skupina, ve které byla na čele i Jana Knapová. V druhé polovině trati v bludišti Švédka chybovala a do vedení se dostala Švýcarka Aebersold a vedení udržela i v závěrečném bludišti na stadiónu a předávala první s náskokem 4 sekund před Švédskem, třetí Maďarsko (Weiler) mělo ztrátu 19 sekund, následovala velká skupina, kde za čtvrtým Norskem (+36) předávala na pátém místě i naše štafeta (+40).

Na druhém úseku podal skvělý výkon domácí Hadorn, který svůj náskok stále navyšoval a předával s náskokem 26 sekund před Bergmanem (SWE), za nimi byl odstup již velký. Další skupinu přivedl do cíle Tranchand (FRA) se ztrátou 1:11 min., následoval Kinneeberg (NOR), Bako (HUN) a Nykodým (CZE) na 6. místě (+1:22), ve skupině byl ještě sedmý Nakonechnyi (RUS), ztráta dalších už byla daleko větší.

Na třetím úseku Švýcarsko udrželo jasné vedení a svůj náskok ještě navýšilo, zasloužil se o to Matthias Kyburz, druhý Švéd Emil Svensk postupně ztrácel (+52 sekund), hodně stahoval skvěle běžící Fosser (NOR), na třetím místě ztrácel 1:20 min. Velmi dobře běžela stále i česká štafeta, Král předával čtvrtý (+1:37 min.), když ve druhé polovině trati předběhl Basseta (FRA), který předával pátý se ztrátou 20 sekund na naši štafetu. V tu chvíli se ale objevila zpráva, že štafety CZE a FRA jsou diskvalifikovány, když na druhém úseku proběhly zakázaným prostorem.

Na čtvrtém úseku pokračoval švýcarský tým ve skvělém představení, finišmenka Ross stále náskok navyšovala. Na druhém místě běžela nikým nepronásledována štafeta SWE (Hagström), její ztráta nakonec byla 55 sekund, stejně klidně na třetím místě běžela Norka Benjaminsen (+1:27 min.), za ní doběhla na 4 místě finišmenka české štafety Janošíková štafety se ztrátou 2:23 min. Vedení české výpravy podalo protest proti diskvalifikaci naší štafety, který byl úspěšně vyřízen, a česká štafeta ve složení Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Tereza Janošíková obhájila 4. příčku z minulého evropského šampionátu. Páté místo obsadilo Finsko, šestá byla Francie. Složení medailových štafet - 1. SUI (Simona Aebersold, Joey Hadorn, Matthias Kyburz, Elena Roos), 2. SWE (Lina Strand, Gustav Bergman, Emil Svensk, Sara Hagström), 3. NOR (Victoria Haestad Bjornstad, Eskil Kinneberg, Kasper Harlem Fosser, Andrine Benjaminsen).

10. AUT     1:01:30    +4:35

Podle komentářů v cíli se jednalo o velmi fyzický závod, na opravdu těžké mapové závody si budeme muset počkat na víkend (v pátek a v sobotu je knock-out sprint a v neděli klasický sprint).