Sprint na MSJ v Dánsku - Janošíková šestá, Křivda devátý

7.7.2019 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Sprintem začal světový juniorský šampionát v Dánsku. Tituly získali Aston Key (AUS) a Eline Gemperle (SUI), dva naši závodníci Tereza Janošíková (6.) a Tomáš Křivda (9.) doběhli v první desítce.

Sprint se běžel v neděli v Lysengu (předměstí Aarhusu). Pořadatelé pro juniory přichystali trať dlouhou 3300 m (převýšení 40 m, 23 kontrol), juniorky měly 2900 m (35 m/17 k). Běželo se v téměř rovinatém terénu, kde byly otevřené travnaté plochy s živými ploty a zastavěnými plochami. Tratě byly velmi zajímavé a orientačně náročné, jako vždy ve sprintu rozhodovaly sebemenší chyby, ale i plynulost běhu.

V juniorech byl nejrychlejší Australan Aston Key (AUS), který vyhrál o 13 sekund před druhým Samuelem Pihlstromem (SWE) a o 14 sekund před třetím Guilhem Eliasem (FRA), 4. Axel Granqvist (SWE), 5. Georg Groell (AUT), 6. Gustav Runefors (SWE). Vítězný Key neudělal téměř žádné chyby, vedl od první kontroly až do cíle. Velmi dobře zaběhl Tomáš Křivda, který doběhl na 9. místě, když na vítěze ztratil 27 sekund. V úvodu udělal pár chybiček, pak se probojoval na přelom první a druhé desítky a stále se tam držel až do cíle. Jan Gajda doběhl do cíle na 34. místě se ztrátou 64 sekund, také on nabral dost ztrátu v úvodu, pak se zlepšoval, Jonáš Fencl obsadil 39. místo (+1:11), 44. Vít Horčička, 48. Ondřej Hlaváč, 71. Jan Rusin.

71. Jan Rusin                   CZE   13:58 +1:38

Závod juniorek byl mnohem dramatičtější, na první kontrole vedla Eline Gemperle, pak se na dvě kontroly dostala do vedení Tereza Janošíková, další tři kontroly vedla Fiona Bunn, pak šla do vedení na tři kontroly opět Eline Gemperle, poté vedla Fiona Bunn, ale na 15. kontrole ztratila 42 vteřin a klesla až na 11. příčku a do vedení šla Švýcarka Eline Gemperle, která tam vydržela až do cíle a získala zlato s náskokem tři sekund před stříbrnou Tildou Ostbergovou (SWE) a 14 sekund před bronzovou Grace Molloy (GBR), 4. Alva Sonesson (SWE), 5. Isa Envall (SWE). V boji o medaile byla i obhájkyně stříbro z loňského šampionátu v Maďarsku Tereza Janošíková. Začala dobře, na 3. kontrole vedla, chybičky na 4. a 5. kontrole a zvolený dlouhý postup na 6. kontrolu (v prostoru jezdilo dost aut a nechtěla se mezi nimi proplétat, tak zvolila delší plynulý postup) a to znamenalo propad do půlky druhé desítky, zlepšení v druhé polovině závodu znamenalo postup na konečnou 6. příčku se ztrátou 20 sekund na vítězku (a 6 sekund za medailí). Barbora Chaloupská skončila na 35. místě se ztrátou 1:21 min., Eliška Sieglová byl 49. s odstupem 1:39 min. (64. Anna Kopecká, 66. Kateřina Grycová, 79. Nikola Thýnová).

1. Eline Gemperle              SUI   12:18
 2. Tilda Ostberg               SWE   12:21 +0:03
 3. Grace Molloy                GBR   12:32 +0:14
 4. Alva Sonesson               SWE   12:36 +0:18
 5. Isa Envall                  SWE   12:37 +0:19
 6. Tereza Janošíková           CZE   12:38 +0:20
 7. Elena Pezzati               SUI   12:49 +0:31
 7. Ida Oebro                   DEN   12:49 +0:31