Sprint na ME dorostu - dvě stříbra

3.7.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Evropský šampionát dorostu v maďarském Salgótarjánu pokračoval závodem ve sprintu. České výpravě přinesl dvě stříbra zásluhou Kateřiny Douškové a Michaely Novotné.

Orientačně dost náročné tratě nedělního sprintu vedly v kopcovité městské zástavbě a parcích; svahy byly místy dost prudké, částečně přehrazené zdmi a terasami. Zídky tvořily překážky v relativně pravidelné výstavbě velkých bloků.

České reprezentaci se nedařilo tak pěkně jako v úvodní klasické trati. Děvčata získala dvě stříbrné medaile, k tomu přibyly dvě umístění na 8. místě. Škoda, že hned tři závodníci z 16 závod nedokončili kvůli disku.

V mladších dorostenkách získala svou druhou medaili, tentokráte stříbrnou, Katěřina Doušková. Nestačila jen na naprosto suverénní domácí Janku Mikes, za kterou zaostala o 56 sekund, bronzovou medaili se ztrátou pěti sekund na českou závodnici získala Švýcarka Leonie Mathis.    Julie Bambousková obsadila s dvouminutovou ztrátou 17. místo, Barbora Holasová obsadila 24. příčku.

V W18 získaly Maďarsky druhý titul zásluhou Rity Maramarosi, která také vyhrála naprosto jasně. Pro stříbro si se ztrátou 46 sekundy doběhla Michaela Novotná, Finka Silva na třetím místě byla o 4 sekundy pomalejší. Se ztrátou 105 sekund byla osmá Ema Čermá, Lea Martanová obsadila 12. místo se ztrátou přes dvě minuty, Lucie Dittrichová byla 17.

Třetí zlato pro Maďarsko vybojoval v M16 Marton Csoboth, o 39 sekund pomalejší byl druhý jeho krajan Tamas Felfoldi, třetí Švýcar Matthieu Buehrer měl odstgup více jak jednu minutu. Z naší čtveřice si nejlépe vedl Jan Štěpánek, který skončil osmý (+1:43), Tomáš Kučera a Filip Mairich se se zrtátou přes dvě minuty srovnali na 13: a 14. místě, Ondřej Brosch skončil na 16. místě.

Ve starších dorostencích získal zlato Španel Gonzalo Ferrando, jen sedm sekund zpět zůstal na druhém místě Guilhem Verove (FRA), bronzový Nor Philip Lehmann měl ztrátu na vítěze 12 sekund. Závod nevyšel našeim závodníkům, Jiří Donda skončil na 14. místě (+0:45), Martin Kabát byl až v šesté desítce (51.), zbývající dvojice závod nedokončila.