Sprint na akademickém MS

19.7.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Akademické MS pokračovalo ve Finsku sprintem. Nejlepší z českých reprezentantů Tomáš Kubelka obsadil 19. místo.

Sprint se běžel stejně jako sprintové štafety v aréně Seinäjoki, ale v jiné části města, tratě vedly městem a parky, byly v úplné rovině a byly velmi rychlé, v rychlosti se daly udělat chybky. Náročnost tratě ještě zvedlo teplo.

Čeští závodníci se opět do TOP 10 neprobojovali, do nejlepší dvacítky se dostal jen Tomáš Kubelka, když obsadil po vyrovnaném výkonu (a rychlém závěru) 19. místo se ztrátou 61 sekund na vítěze. Tím se stal podle očekávání Tim Robertson (NZL), který ukázal své běžecké kvality a vyhrál s náskokem osm sekund před Trondem Einarem Moem Pedersliem (NOR), třetí Australan Henry Mcnulty už měl odstup větší - 24 sekund (4. Piotr Parfianowicz, POL, 5. Matthias Groell, AUT, 6. Jannis Schenleber, SUI). Vojtěch Sýkora skončil na 26. místě (+1:05), Marek Minář po dobrém úvodu v závěru ztrácel - 28. místo (+1:10), Petr Horvát skončil na 52. příčce (+2:04).

52 Petr HORVÁT               Czech Republic    15:49.1 +2:04.9

V ženách si pro titul doběhla Maďarka Virág Weiler, která o svém vítězství rozhodla až v závěrečných metrech, když o půl sekundy porazila dlouho vedoucí Švýcarku Martinu Ruch. Bronz s desetisekundovou ztrátou vybojovala Polka Aleksandra Hornik (4. Alexandra Enlund, FIN, 5. Emma Bjessmo, SWE, 6. Florence Hanauer, FRA). Naše závodnice nedělaly velké chyby, ale ztrácely postupně, hlavně běžecky, nejlépe skončila Anna Štičková, která obsadila 36. příčku se ztrátou 1:41 min., Karolína Šiková uzavírala čtvrtou desítkou (40., +1:52), Barbora Zháňalová byla 43. (+2:06), Alena Voborníková si na šampionátu vybrala nováčkovskou daň (63., +3:03).