Soustředění za hranicemi šedých dní

27.11.2020 Pavel Košárek Převzato z Sekce OB

Soustředění za hranicemi šedých dní

Nově formovaná juniorská reprezentace OB měla úvodní soustředění na chorvatském ostrově Cres.

Rozhodování o uskutečnění této akce nebylo jednoduché. Díky předem nastaveným opatřením (osobní karanténa účastníků před akcí, testování před i po soustředění, různá další potvrzení k vycestování) jsme se rozhodli do toho jít a věřím, že se to vyplatilo. Liduprázdný ostrov, kde nám společnost dělala jen stáda ovcí a pár usměvavých domorodců při sprintech, slunečné počasí po většinu dní a nádherné scenérie chorvatských ostrovů nás nabily pozitivní energií.

Ubytováni jsme byli v penzionu Tramontana na okraji stejnojmenného tréninkového prostoru a poblíž starobylé vesničky Beli. Na každý trénink jsme to sice měli lehce do kopce, ale odměnou nám byl krasový prostor připomínající Slovinsko, i když závrtů bylo pomálu. Na ty lze pak narazit ještě více na severu ostrova, který není zmapován. Nejnáročnějším faktorem při pohybu v tomto terénu byla výrazná kamenitá podložka. Jednalo se o tzv. škrapy, na které můžeme narazit i v některých částech Francie či Švýcarska.

Do tohoto prostoru bylo připraveno několik mapových tréninků jak technických, tak i těch které byly měřené a závodníky přinutily dostat se do závodního nastavení. Pro trénink klasiky byla dokonce vypsána speciální cena pro vítěze předaná z rukou nejpovolanějších. Zde se můžete přesvědčit, jak taková cena sluší Míše Dittrichové a Lukáši Vitebskému. Tréninkovou lahůdku navíc představoval trénink kombotechu v olivových hájích nedaleko městečka Cres.

Dále jsme také využili možnosti pro nás exkluzivních sprintových terénů - v městečku Vrsar na Istrii a také právě přímo v Cresu, kde byl prostor sice menší, ale díky labyrintu uliček vyžadoval zvýšené nároky na koncentraci a ukázal se jako vhodný pro trénink sprintových úseků.

Mimo mapovou přípravu jsme absolvovali dva volné přeběhy. Jeden nad Limským zálivem a druhý přímo v tréninkovém prostoru Tramontana, který vznikl trochu spontánně, protože původně plánovaný výběh na kopec Televrina na sousedním ostrově Lošinj nám odvála bóra.

Jedno odpoledne došlo také na běžecké posilování, kdy Vojta Král s Denisou Kosovou představili našim mladým reprezentantům atletický žebřík. Trénink sklidil velký ohlas s žádostí o pravidelné opakování :-).

Tréninky:

1) otvírak Tramuntana:
jedna trať 5 km s možností zkrácení
cíl: úplně nový terén - zjistit, jak se co mapuje, všímat si výrazných bodů
tempo: volné
tracking

2) dvoukolový sprint Vrsar:
okruh A 1,4 km, okruh B 1,6 km
cíl: soustředit se na mapový klíč, důsledně si plánovat postupy, dbát na plynulost. V 1. kole se sžít s terénem, přizpůsobit se měřítku.
tempo: 1. kolo střední, 2. kolo závodní
tracking A
tracking B
mezičasy
analýza A
analýza B

3) middle Tramuntana:
D20 3,9 km; H20 5,1 km
cíl: soustředit se na komplexní výkon jako při závodě. Přesné odběhy od kontrol, využívat záchytné body. Členitý terén – mít přesně vyřešenou dohledávku.
tempo: závodní
tracking
mezičasy

4) kombotech Maslinici:
jedna trať 6,3 km s možností zkrácení
cíl: specifický terén olivových hájů. Polootevřený terén rozparcelovaný na políčka, která budou stejná a může to být matoucí.
tempo: volné
tracking

5) sprintové úseky Cres:
4 úseky 0,6–1 km
cíl: sprintová rutina – začít volněji, poznat terén, být v kontaktu s mapou a soustředit se na správná rozhodnutí.
tempo: stupňované s každým úsekem
tracking A
tracking B
tracking C
tracking D
mezičasy
analýza

6) vrstevnicovka Tramuntana:
D20 3,6 km, H20 4,8 km
cíl: čtení reliéfu, důsledné vyhledávání detailů vhodných k navigaci, správný směr.
tempo: volné
tracking

7) klasická trať Tramuntana:
D20 6,4 km, H20 9,5 km
cíl: soustředit se na komplexní výkon jako při závodě. Volby postupů s ohledem na prostupnost terénu, zajištěné dohledávky.
tempo: střední
tracking
mezičasy
volby postupů

Přítomna byla také trojice dospělých reprezentantů (Denisa Kosová, Vojta Král a Tomáš Křivda), která se k nám přidala a výrazně přispěla svými cennými radami a zkušenostmi k rozvoji našich mladých závodníků.


« zpět