Reprezentace v Portugalsku

30.3.2018 Radek Novotný Převzato z Sekce OB

Reprezentace v Portugalsku

Reprezentace OB měla na konci března více jak týdenní výcvikový tábor v Portugalsku.

PROLOG
Úvod kempu obstaralo netrradičně kontrolní laktátové vyšetření, které jsme vinou zhoršených povětrnostních podmínek (mráz) přesunuli na poslední chvíli do atletické haly Olympu ve Stromovce.
Tam jsme našli skvělé zázemí - nejen teplo, ale i výhodnou 200m dráhu, na které lze dobře podle mezičasů kontrolovat tempo. Velký dík patří správci Olympu za flexibilní a vstřícné umožnění našeho testu i mimo standartní otvírací dobu!
Pro přesné změření "příkonu práce" a posouzení stability provedení každého stupně nám poprvé posloužily mezičasy z bezkontaktního ražení pomocí SI-krabičky umístěné těsně vedle průběhu. I přes pouhý 50cm dosah těchto starších krabiček byla úspěšnost zaznamenání mezičasů 99,5%.
 MUDr. Zybněk Pozdíšek "nabral" celkem 16 závodníků, kteří tak můžou své tréninkové pocity doplnit o cenná "tvrdá" data jako zpětnou vazbu na jejich zimní základní běžecký rozvoj.
Jsme potěšeni, že u většiny vzorků došlo oproti podzimnímu testu k viditelnému posunu žádoucím směrem. Teď je na čase křivku v závěru trochu "položit", aby se po ní snadněji lezlo k úspěchu na brzkém ME. Ostatně, individuální doporučení byla opět součástí výstupu z testu.

Následoval podvečerní přelet do Lisabonu a tříhodinová temná cesta do severních hor.




KEMP
Až na pár operativních změn v pořadí tréninků jsme jeli podle předem sepsaného [operačního plánu kempu].
Potvrdilo se, že místní terény jsou atraktivní kombinací skandinávské morfologie a pyrenejských specifik v podobě neprůchodné zelené buše. K úspěchu nestačí jen plout na vrstevnicích - zároveň je nutné stále přesně kontrolovat i zvolenou stopu tak, aby nedošlo k uváznutí. Několik takových typických situací nabídl v průběhu kempu i náš tracking.
I běžecká složka výkonu tu dostane svou poctivou porci specifické zátěže - na plotnách to sice odsýpá celkem slušně, ale mezi nimi a pod nimi to často bývá přímý souboj s přírodou, která trvá na tom, že jsme prostě v horách.
Jedním si můžete být jistí - když vám Portugalec řekne, že někde je to "trochu zarostlé", tak to tam fakt moc nepůjde. Tmavou zelenou tu nikdo nepoužívá jen pro zvýšení kontrastu mapového díla... ;)
 Ačkoliv fáze prozřetelně nebyly plánované do žádné závratné kilometráže, náročnost terénu i tak způsobila, že v mnoha případech těch 7 dní představovalo zhruba 20h kvalitní specifické zátěže, převážně v terénu s mapou v ruce.
Aby to přineslo kýžený efekt a nešlo jen o výkřik do propasti, snažili jsme se, aby většina probíhala v nižších intenzitách. Závodní formou jsme absolvovali jen dělený sprint, štaftové úseky a závěrečnou stíhačku. Samozřejmě záleží na každém, jak se dokázal tempově krotit... ;) Reloadbet casino .

(1) VĚŠÁK-SBĚRÁK
Povedený model. Osahání mapy, typických bodových objektů, viditelnosti a průběžnosti. Za slunečného počasí to byl na plotnách krajinářský zážitek.
[mapa H1a]
[mapa H1b]
[mapa H2a]
[mapa H2b]
[mapa Da]
[mapa Db]



(2) KOMBOTECH
Vypíchnutí základních technik - formou směrů, vrstevnicovky (bez busoly), objektovky (bez busoly) a paměťáku, který ale díky setmění stihl jen málokdo.
...Vrstevnicovka bez busoly nutí k totálnímu zaměření na vrstevnice. Jen je potřeba adekvátně zareagovat při navigaci. Mít to vrstvnicově vyfutrované a někdy třeba běžet i o něco méně výhodný postup pokud to přinese vrstevnicovou kontrolu nad situací.
[kombo - vrstevnice]
[kombo - směry]
[kombo - objektovka]
[kombo - paměťák]



(4) SPRINT VOLNĚ Deštivé dopoledne jsme operativně vyplnili volitelným volným sprintem v Carapitu, malebné kamenné vesničce. Jihoevropská křivolakost, milí důchodci a přátelští psi. Pět z pěti.
[sprint Carapito]

(3) KLASIKA AP2
Úchvatný prostor jako stvořený pro klasické výzvy, odpoledne navíc už zalitý přimým odpoledním sluncem. Dlouhé úseky s volbou i náročnou realizací, divoká příroda, inspirující i testující odolnost.
Klíčové bylo běžet tam, kde se dobře běží. A také spíše tam, kde má člověk přehled nad situací. Pro nás ne úplně typické úvahy...
GPS tracking přinesl - i při vědomí rozdílného nasazení - řadu zajímavých situací hodných zapamatování.
[GPS - 2Drerun]
[mapa H/D]



(5) volitelný NOB A
Na první noční vyrazila po vcelku náročné klasice (i večeři...) čtvrtina účastníků kempu.
[mapa NOB A]

(6) SPRINTY BESELGA
Po sprintovkách v Ticinu další ostrá zkušenost, snad využitelná při ME.
V každém kole trochu jiné uzavírky - a díky tomu i nutnost stále znova načítat a přemýšlet.
Při rozboru jsme zase zvažovali výhodnost postupů podle možnosti nezastavovat u kontroly (běželo se bezkontaktně) a utvrdili se ve výhodnosti volby jednoduchých variant oproti těm klikatým.
[GPS tracking - okruh A]
[GPS tracking - okruh B]
[předpřipravené délky variant postupů]
[mezičasy A]
[mezičasy B]
...Vzhledem k obtížnosti zavěšení kontrol se občas vyskytly problémy s "dohledávkou" a celkové výsledky jsou tak spíše jen informativním podkladem pro analýzu postupů.



(7) MIDDLE
Skalnatý svah nařezaný ostružinovýma průrvama znamenal s poročilou únavou před půlkou kempu další solidní výzvu.
Typická ukázka terénu, kde bylo dobré neřešit jen udržení kontaktu s mapou, ale i citlivě volit stopu tak, aby se předešlo možnosti uváznutí a zasekání ve skalách.
[middle - GPS tracking] končili jsme po 4.5/3.8km na K17
Nejrychlejší Pája a Vojta to dali 8:30 min/km...



(8) LAUF!
Letos jsme si zavedli termín "rozvojový klus" a to měla být cílová intenzita této délkově ambiciozní fáze, uzavírající první půlku kempu.
Trať tvořil long na patnáctce a následný middle na desítce. Trénovala se dlouhodobá koncentrace a schopnost porvat se s tím.
Výsledné časy dokončivších mezi 2:20 a 2:45 podle míry nasazení.
[soukres longu i middlu]



(9) STARTOVNÍ OKRUHY
Pod dohledem místního videotýmu s dronem jsme cvičili opakované starty v krásně detailním, ale místy už i přísně zarostlém polootevřeném terénu.
Časově to letos dalo na delší middle, průběžnost byla zjevně mnohem horší než např. vloni na kamenitém Volvicu.
[součet všech okruhů]
[časy okruhů D]
[časy okruhů H]



(10) PÁROVÁ RELOKACE
Do modrého, tam předávka, druhý se najde podle průběžného vnímání okolí a snaží se dohledat kontrolu.
Cvičení na schopnost vizualizace a vnímání podstatného nás vyvedlo až na otevřený horský hřbet. Kvůli podložce to šlo pomalu a těžce, ale o humorné momenty nebyla nouze a tak v cíli vládla i po hodině a půl boje slunečná spokojenost.
[ukázka - H1a]
[ukázka - H1b]



(12) ŠTAFETOVÉ ÚSEKY
Pro tuhle intenzivní fázi jsme si zajeli vyjímečně až k Viseu, do "normálního" vysokého lesa. Ukázalo se však, že sázka na reliéf nebyla v tomhle případě úplně úspěšná.
Zároveň už trochu začala úřadovat postupující únava, což byla spolu s místy nespolehlivou mapou značně náročná kombinace. Bloudilo se hodně. [všechny okruhy]



(14) VRSTEVNICOVKA
Pršelo a tak jsme operativně nasadili vrstevnicovku, odehrávající se přece jen v zavřenějším lese a souvislou formou.
Účast už nebyla stoprocentní, předposlední den kempu už dostala prostor individualizace programu reagující na aktuální stav. A tak někteří vyrazili jen proklusat sprint a nebo dali TVO.
[ukázka tratě H]
[ukázka tratě H - plná mapa]

(11) volitelný NOB B
Tři mohykáni vyrazili ještě jednou vstříc temným plotnám a keřům. Opět jsme k tomu využili roznesené tratě od O-portugal.

(13) PAMĚŤÁK
Kratší postupy v hezkém detailním terénu bylo potřeba načíst, vytvořit jednoduché a zároveň robustní řešení včetně jasné představy o situaci v kolečku a pak zpaměti zrealizovat.
Jednoduchý a mocný způsob jak donutit mozek využít naplno svou kapacitu a tvorbou vhodné strategie odbourat zbytečné neproduktivní dívání do mapy.
Ke konci kempu už měli všichni dobře zažité spolehlivé viditelné majáky místního terénu a tak to většině docela odsýpalo.
[okruh A]
[okruh B]
[okruh C]

(15) STÍHAČKA
Vojta i Denča dokázali v závěrečném hendikepu po plotnách udržet pozice vyběhnuté při startovních okruzích.
Krajinářsky se jednalo o jeden z nejhezčích kousků místního lesa a i tracking nabídl několik zajímavých momentů.
A hlavně - máme to pod střechou! (Což je asi dobře, protože z vysluněného lesa nás hnala domů aprílová vichřice.)
[GPS tracking]




(16) SPRINTOVÉ ÚSEKY
Někeří do toho šli ještě ráno před odjezdem na letiště. A bylo to vážně brzy, protože se v posunutém pásmu posunoval čas...
[Aguiar da Beira - náhled]


VIDEO Z KEMPU
On my head...

 


« zpět