Petržela a Mechlová vyhráli krátkou trať v Opavě

10.9.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Nedělní krátkou tratí pokračoval Český pohár v Pusté Polomi za pořadatelství Orientačního běhu Opava. V elitě si pro vítězství doběhli Jan Petržela a Lenka Mechlová.

Krátká trať se běžela za ideálního běžecké počasí, což se určitě více než sedmi stovkám závodníků líbilo. Stavitel Luděk Valík využil porostově velmi rozmanitou náhorní plošinu a připravil pěkné tratě. Většina kontrol byla na porostových detailech, které se ale díky dobré mapě daly domapovat, snížená viditelnost byla občas příčinou chyb. V průběhu závodu se dělaly chodníčky, které zvýhodňovaly později startující, to se pořadatelé už předem snažili eliminovat tím, že nejdříve pustili kategorie veteránů a dětí, teprve pak běžely svůj závod elita a áčka. Ve všech kategoriích probíhaly velmi zajímavé boje nejen o pořadí v tomto závodě, ale i o body do žebříčků.

V ženách s přehledem vyhrála Lenka Mechlová (SHK), která podala velmi vyrovaný výkon, do vedení se dostala na 2. kontrole a svůj náskok zvyšovala až na konečných 1:58 min., Druhá skočila Anna Štičková (LLI), třetí místo obsadila hodně chybující Jana Knapová (LPU), která měla na vítězku ztrátu 2:24 min. (4. Šimková, 5. Šiková, 6. Chmelařová). Vítězka v cíli řekla: "Oba závody se mi velmi líbily, včerejší klasika volbami postupů, dnešní krátká trať celkovým pojetím. Zpočátku se mi to zdálo orientačně jednodušší, v závěru, kdy jsme se dostaly do ještě více zeleného, jsem zpomalila a šla více na jistotu."

10. Benešová Jana            CTB9452 C SK OB Chotěboř           42:01   + 9:21

V mužské elitě obsadili první dvě místa závodníci, kteří v sobotu neběželi klasiku. Vyhrál Jan Petržela (PHK), který v sobotu odpočíval po náročném tréninku v týdnu. Začal výborně, od první kontroly vedl, pak však na 16. kontrole udělal skoro minutovou chybu, do čela se brněnský Miloš Nykodým (ten v sobotu po zranění šetřil kotník a spolukomentoval klasiku), na čele závodu vydržel až do 23. kontroly, když udělal dvě chyby, které ho odsunuly na druhou příčku se ztrátou 21 sekund na vítězného Petrželu. Třetí skončil Vojtěch Král (SSU) s odstupem 1:10 min. (4. Hájek, 5. Zbranek, 6. Nožka). Honza Petržela řekl v cíli: "V první polovině jsem běžel orientačně perfektní závod, kolem 12. kontroly jsem doběhl Dana Hájka a další, ale moc jsme si nepomohli, nešli jsme spolu, oba jsme dělali menší i trochu větší chyby. Vítězství mě těší, byl to hezký závod."

10. Procházka David          LPU9113 E OK Lokomotiva Pardubice  34:39   + 3:43

V D16A rozhodla o vítězství Karolíny Bejvlové (PGP) před Dorotou Šmelíkovou (LCE) jediná sekunda (pražská závodnice udržela vítězství i přes poměrně velkou chybu na sběrku), třetí Lucie Korpasová (TBM) měla odstup za vítězkou 35 sekund. V D18A vrátila Tereza Janošíková (UOL) Barboře Chaloupské (PHK) porážku ze soboty, v cíli byla o 44 sekund lepší, na třetím místě skončila Martina Opálková (BBM) se ztrátou 1:03 min. na vítěznou Janošíkovou. V juniorkách vyhrála Barbora Vyhnálková(RIC), s minutovou ztrátou skončila druhá po zranění se vracející Tereza Nováková (DKP) třetí místo obsadila Tereza Korpasová (TBM). V H16A zopakoval sobotní vítězství Ondřej Metelka (PHK), to vítězství bylo dost přesvědčivé, vyhrál před druhým Filipem Adámkem (ABM) o 91 sekund, třetí Tomáš Milán (ZBM) měl odstup ještě o 12 sekund větší. V H18A suverénně vládl nechybující Tomáš Křivda (CHC), druhý skončil sobotní vítěz Jonáš Fencl (LPU), který udělal dvě velké chyby a v cíli měl ztrátu 2:43 min., na třetím místě překvapivě skončil Petr Melichar (LLI). V juniorech byl s přehledem první Otakar Hirš (ZBM), druhé místo s odstupem 78 sekund obsadil Ondřej Vystavěl (JPV), tři sekundy za ním byl třetí Vojtěch Sýkora (LCE).