Petr Horvát opět v TOP15 na Mistrovství Evropy

24.1.2022 Milan Venhoda Převzato z Sekce LOB

Po počasím vynuceném dnu volna pokračovalo ME náročným závodem na krátké trati. Petr Horvát zajel opět velmi dobře a skončil na 15. místě

Nedělní sprintové štafety musely být kvůli silnému větru a mrazu zrušeny, respektive odloženy na úterý 25.1. místo původně plánovaného dnu volna.

I pondělní middle nezačal podle plánu a kvůli sněžení byl start posunut, ale závod se konal. Podmínky byly náročné - foukalo, sněžilo, bylo -15 °C. Pánové jeli 7 km / 390 m, dámy 5,2 km / 290 m. Volby postupů, strmá stoupání - byl to drsný závod. Prostor sprintu byl rozšířen sice ne o velké množství stop, ale díky velkému svahu a údolí protínající prostor to znamenalo jednak nelehké volby několika postupů  a fyzicky náročná stoupání.

V závodě mužů hned na začátku zvolil Kisilev jako jediný postup na K2 zleva a od té doby si postupně budoval na čele náskok. Nejen díky precizní mapě ale i fyzicky postupně zbytku startovního pole odjížděl a v cíli byl první s více než dvouminutovým náskokem. Boj o další místa byl pak už poměrně vyrovnaný. Na K3 zvolili Petr Horvát i řada dalších variantu zleva a bylo to přinejmenším vyrovnané. Zajímavou volbu na K6 vybrali zleva po plné Kisilev i Lamov, ale bylo to jen o málo rychlejší než co zvolila většina startovního pole přímo přes údolí, přesto si tím upevnili průběžnou první a druhou pozici. Od K13 se nebála řada závodníků spustit přímo svahem do údolí mimo stopu, jak se ukázalo bylo to rychlejší. Jediný Lamov z čela závodu tuto možnost nevybral, sice si udržel průběžnou druhou pozici ale náskok na skupinu na 3.-7. místě se znatelně zmenšil. Zde se také posunul vpřed na třetí místo Khrenikov a tuto pozici udržel až do cíle za Kisilevem (zlato) a Lamovem (stříbro). Nicméně Khrenikovovi chyběla v čipu třetí kontrola a tak se na bronzovou příčku posnul čtvrtý v cíli Švéd Linus Rapp. Po celou dobu jel výborně Petr Horvát a v náročném závodě skončil na 15. místě, o dvě minuty pomaleji byl v cíli na 26. místě Jakub Škoda. Další čeští závodníci dojeli takto: 33. Nagy, 35. Bartoš, 39. Laciga, 45. Hašek

V ženách vybojovala zlato Mariya Kechkina (RUS), která o 17 sekund porazila Švédku Lisu Larsen (ta jako jediná z čela závodu zvolila o kousek rychlejší variantu na K9 zleva po plné stopě, ale hlavně měla skvělý závěr, kdy od K12 až do cíle měla všechny mezičasy nejrychlejší), o 13 sekund byla pomalejší třetí Tatiana Oborina (RUS), další dvě místa obsadily další Rusky Marina Viatkina a Alena Trapeznikova, šestá skončila Finka Salla Koskela. Z našich juniorek byla lepší Anežka Hlaváčová, která obsadila 31. místo, Tereza Chrástová skončila na 39. místě

Kompletní informace o middlu: výsledky, mezičasy, GPS tracking