Pavel Košárek: Práce u juniorů mě baví

1.2.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Pavel Košárek: Práce u juniorů mě baví

Juniorskou reprezentaci OB vede čtvrtým rokem Pavel Košárek. Na prahu nové sezóny jsme si s ním povídali o plánech přípravy juniorské reprezentace především na světový juniorský šampionát ve Finsku.

Tři roky práce s juniorskou reprezentací. To je kus života. Co ti toto období dalo a co ti vzalo?
Tak určitě mi vzalo čas, který bych mohl věnovat rodině či něčemu jinému, ale to je tak všechno. Naopak mi dalo příležitost realizovat se v oblasti, které vzhledem ke svému vzdělání snad i trochu rozumím a trochu jsem se vrátil k práci, kterou jsem dělal dříve na vrbenském gymnáziu. Dalo mi neuvěřitelné množství zážitků a prožitků a ukázalo mi pestrý svět našich mladých závodníků. V neposlední řadě je to pro mě také příležitost splatit orienťáku to, co mi dal on a udělali lidé kolem něj.

Za ty tři roky odešla z juniorů celá řada závodníků do dospělých. Jsi spokojen s tím, jak se závodnicky uchytili v mužích a v ženách?
Toto je strašně těžké hodnotit. Je třeba si uvědomit, že končící junior stojí v tomto věku na rozcestí a to nejen v orienťáku, kdy je třeba pořádně přidat, pokud chci něco dokázat, ale i v profesním životě - nástup na VŠ či změna bydliště. Dospělá reprezentace klade výrazně vyšší nároky. Poslední ročník hodnotit nebudu. Na to je brzo. U těch předchozích dvou si myslím, že odešli 3 junioři, kteří se o své slovo hlásí. Holky se sice zatím prosazují méně, ale třeba se to letoškem změní...

Můžeš nám představit realizační tým, s kterým budeš spolupracovat v roce letošním?
Realizační tým je stejný jako v loňském roce (asistentka trenéra Iva Košárková, asistent trenéra Petr Losman, asistent trenéra Boris
Navrátil, ústřední trenér mládeže Marek Cahel, ortoped Jiří Funda a fyzioterapeutka Eliška Kuncová). Jedná se o lidi, o kterých vím, že se na ně mohu spolehnout a kde má každý své úkoly a funguje to.

S juniorským týmem včetně skupiny sledovaných jsi absolvoval první soustředění. Bylo za mrazivých podmínek v České Lípě. Jaký z něho máš dojem?
Se soustředěním jsem spokojený, tým táhne za jeden provaz a, i když podmínka na běhání nebyla ideální (dost sněhu), zvládli jsme všechny tréninky. Přijela spousta mladých motivovaných závodníků a celou akci zpestřila i skupinka pod vedením Tomáše Dlabaji, který doplnil svými poznatky naše večerní přednášky.

Jaký je plán přípravy na letošní sezónu?
V období do začátku dubna máme každý měsíc zhruba třídenní soustředění po ČR. Na konci dubna bude týdenní soustředění ve Švédsku poblíž Göteborgu s nominačkami a další cennou zkušeností účastí na Tiomile, kde závodníci poběží přednostně za „své“ české či zahraniční kluby. Pro nás je tohle v podstatě poslední termín, kdy se můžeme na Sever vzhledem k maturitám vypravit. V červnu po MČR KT se se skupinou nominovaných závodníků vydáme na přípravu přímo do Tampere a v létě bude kromě JMS týdenní soustředění pro větší skupinu juniorů a dorostu v zahraničí. Na konci září nás čeká ještě závodní vystoupení se sbíráním zkušeností na JECu v Rakousku.

Co víme o terénech letošního MSJ?
Klasika a štafety se poběží v prostoru Särkänperä, ve kterém je převaha výraznějších terénních tvarů s většími srázy a typickými skalními plotnami a s poměrně solidní sítí komunikací a celkem dobrou průběžností. Middle bude v prostoru Viitapohja s daleko více drobnějšími detaily, ale bez skalních ploten, ztížená viditelnost a očekávám, že v použité části bude minimum cest. Sprint Pispala je typickou kombinací zastavěné plochy a lesa s opravdu velkým převýšením umožňující zajímavé volby postupů.

Poznají alespoň někteří nejlepší závodníci terény MSJ na nějakých akcích před vlastním šampionátem?
Ano. Jak už zmiňuji výše, po MČR na krátké trati vyrazíme na zhruba týdenní soustředění přímo do Tampere, což bude z hlediska technické a taktické přípravy na šampionát zásadní. Závodníci si budou moct udělat jasnou představu o terénech v době přímo před vlastním mistrovstvím a udržet se nastaveni na severské podmínky.

Na stránce repre OB jsou podrobná nominační kritéria, můžeš nás ve zkratce seznámit s hlavními nominačními zásadami?
Stejně jako předloni do Norska nám jde o to vybrat komplexní závodníky, kteří umí na Severu závodit. Proto budeme přikládat velký význam tomu, co předvedou závodníci na nominačkách ve Švédsku. Sprint a ještě jedna krátká se poběží v ČR o měsíc později a to hlavně z důvodu aktuálnosti formy, kterou u této věkové kategorie často ovlivní květnové maturity.

Po dvou letech je opět část nominačních závodů v zahraničí, konkrétně u švédského Göteborgu. MSJ je ale ve Finsku. Myslíš, že terén nominaček bude relevantní terénům finského šampionátu?
Pro nás Středoevropany bude Sever vždycky nějakým způsobem relevantní. Samozřejmě Finsko by bylo lepší, ale chceme umožnit start širšímu okruhu zájemců a proto jsme zvolili tuto lokalitu. Navíc se to dá optimálně napojit na Tiomilu, kde většina závodníků poběží. Závodní terény JMS mám nastudované a vizuální podobnost s terény nominaček tam je a s ohledem na novou mapu si myslím, že nám dostatečně napoví, kdo je vhodným adeptem pro start na JMS.

Poslední medaili z MSJ jsme získali v roce 2014 v Bulharsku, před tím jsme medaile z MSJ vozili dost často. Navážeme v letošním roce medailově na dřívější úspěšné šampionáty?
To kdybych věděl... :-). Medaile jsou pěkná věc a loni k nim několikrát bylo opravdu blízko. Jsou tou největší odměnou za odvedený výkon a zážitek na celý život. Ale samo se to neudělá. Sám vždy závodníkům říkám, že medaile nebo další přední umístění jsou jen důsledkem výborného výkonu, pro který ale musím něco udělat.

Vedle přípravy (a úspěšného vystoupení) na MSJ má juniorská reprezentace za cíl i podporu růstu kvality a objemu tréninku na úroveň umožňující hladký přechod do dospělé reprezentace a získávání mezinárodních závodních zkušeností. Bude pro širší okruh závodníků připraveno nějaké soustředění v orientačně náročných terénech v zahraničí o prázdninách či na podzim?
Ano, bude. Jezdíme pravidelně s dorostem. Termín akce je již dávno známý, teď řešíme dohromady s Márou Cahlem vhodnou lokalitu a technické zajištění.

Jak spolupracuješ s Markem Cahlem jako ústředním trenérem mládeže, který má na starost dorostenecký výběr na ME dorostu a koordinaci činnosti TSM?
Spolupráce je od počátku mého působení u juniorů na výborné úrovni. Mára nám vypomáhá na některých akcích a především poskytuje nezbytné informace o dorostu i o fungování jednotlivých TSM.

Je nějaká spolupráce s reprezentačním týmem dospělých, třeba že by nejlepší junioři měli možnost se zúčastnit některých akcí dospělé reprezentace?
Ano, letos byla po delší době zařazena společná akce juniorů a dospělých, kdy vyrazíme na Turnovsko a navíc junioři a juniorky dostali pozvánku zúčastnit se i únorové víkendovky dospělých, a tak doufám, že se tam někteří ukáží.

Trochu do budoucna. Byl jsi jmenován trenérem juniorů na dva roky, do konce září 2017. Máš chuť pokračovat dál, budeš se opět ucházet o pozici trenéra juniorské reprezentace?
Chuť rozhodně pokračovat mám. Doba se stále mění a věci se vyvíjí a zatím mám pocit, že to jde správným směrem, proto bych nerad utíkal od rozdělané práce. Navíc celá ta skupina kolem juniorů mě baví.

Co bys popřál českému OB do nové sezóny?
Toho by bylo spousty, a tak když to shrnu, hýčkejme si ten náš orienťák. Ať nám přináší radost, tak jako dosud. A všem běžcům přeji pevné zdraví!

Dík za rozhovor a přeji mnoha dalších úspěchů v práci s mladou o-generací. 

Také děkuji.


« zpět