O-závody poslední říjnový týden

30.10.2022 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Dva závody Czech O-tour 2022 a tři závody v oblastech - to byla náplň o programu v závěru posledního týdne v říjnu.

Dva poslední díly letošního seriálu Czech O-tour (6. a 7. závod) byly v sobotu a v neděli na Kokořínsku. Pěkné terény přilákaly hodně závodníků, běželo jich 1300. Oba dva závody (v sobotu krátká trať, v neděli trať klasická) se uskutečnily v prostoru kolem Husí cesty a vrchu Čáp, kde dosud orienťácká veřejnost neměla tolik možností si zaběhat. Popis terénu zněl: pískovcové skály v různých formacích, často i v patrech. Mnoho údolí, průchodů, místy prudké svahy a většinou vzrostlý borový les, běh ztěžovalo vyšší borůvčí. Shromaždiště závodů bylo situováno na louku u Dřevčic pod krásnými skalními stěnami. Sobotní krátkou trať postavil Pavel Kubát spolu se svou ženou Janou, veteráni měli mapu v měřítku 1:7500, ostatní pak měli desítku. V dámské elitě vyhrála Adélka Bogarová (PGP), jen 16 sekund za ní zaostala na druhém místě Lucie Semíková (KAM), třetí Karolína Kettner (SHK) měla ztrátu 102 sekund. V mužích vyhrál Tomáš Křivda (CHC), necelé tři minuty za ním zaostal dorostenec Jan Strýček (PBM), třetí se čtyřminutovou ztrátou skončil Baptiste Rollier (PHK). Nedělní klasickou trať připravila stavitelská dvojice Kateřina Kašková a Jaroslav Polák (i v tomto závodě budou mít veteráni mapu v měřítku 1:7500, ostatní pak 1:10000). V elitě žen si pro jasné vítězství doběhla Karoliina Ukskoski, přes tři minuty ztráty měly druhá Tereza Odehnalová (ZBM) a třetí Karolína Kettner (SHK). Závod mužské elity ovládli tři závodníci PHK, vyhrál Baptiste Rollier o půl minuty před Janem Petrželou, třetí Daniel Vandas měl ztrátu přes čtyři minuty.

V Hanácké oblasti proběhly dva žebříčkové závody. Ve sváteční pátek uspořádal KOB Konice v Ospělově krátkou trať. Tratě pro téměř 350 závodníků postavil Ladislav Grepl na mapě Čihadlo (mapoval Zdeněk Rajnošek) v kopcovitém dobře průběžném terénu, kde byla hustá síť komunikací a hodně pestré porosty. V ženách s celkou převahou vyhrála Markéta Mulíčková (TBM), která za sebou nechala Markétu Bídovou (UOL) o pět a Elin Martanovou (TUR) o sedm minut. V mužích byl nejlepší Martin Poklop (SSU), druhé a třetí místo obsadili závodníci VPM Tomáš Kamaryt (+1:57) a Jan Hašek (+3:31). V sobotu pak proběhl za pořadatelství TJ Sokol Plumlov závěrečný (sedmý) závod podzimního Hanáckého žebříčku. Centrum bylo ve Vícově, běžela se krátká trať v lese podléhajícím „Režimovým opatřením Vojenského újezdu Březina“, které museli závodníci dodržovat. V prostoru byl porostově pestrý les s ostrými svahy se skalkami a kameny, hustá síť komunikací, místy sezónní podrost, ale i terénní relikty zaniklé opevněné městské lokality Městisko. A právě tato zaniklá lokalita dala název mapě, mapu Městisko mapoval Bob Háj. Tratě přesně pro 400 závodníků postavila dvojice Hubert Hubík a Karel Otruba. V ženách byla nejrychlejší Elin Martanová (TUR), jen čtyři sekundy za ní zaostala druhá Markéta Bídová (UOL), třetí Vlaďka Raclavská (UOL) měla ztrátu téměř osm minut. V mužích zopakoval páteční vítězství Martin Poklop (SSU), druhý Ondřej Vystavěl (JPV) měl ztrátu přes dvě minuty, třetí místo obsadil Alexandr Jordanov (ZBM) s odstupem čtyři a půl minuty za vítězem.

V neděli pokračoval předposledním závodem Východočeský pohár. Centrem byla pláž rybníka Biřička v Novém Hradci Králové. Krátkou trať uspořádal OK Slavia Hradec Králové. Připravena byla mapa Cesta myslivců (hlavní kartograf Jan Netuka). Závodníky čekal rovinatý terén s hustou sítí komunikací a mnoha vegetačními detaily. Tratě téměř pro osm stovek závodníků postavil Radomír Tichý. V ženách vyhrála s dvouminutovým náskokem Nikola Zlámalová (SJC), druhá skončila Vendula Novotná (PHK) a třetí Marta Lučanová (LPU). V mužích byl nejlepší Tomáš Udržal (LPU), minutu a půl za níl skončili druhý Jan Sháněl (CHC) a třetí Petr Zvěřina (LPU).