O víkendu tři celostátní dvojzávody

5.9.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

O víkendu tři celostátní dvojzávody

O víkendu se bude na třech místech bojovat o body do celostátních žebříčků.

Český pohár, žebříček A, žebříček B-Čechy západ (Radvanec, BOR):

Pořadatelé z OK Jiskra Nový bor uvítají v Radvanci 1400 závodníků, pro které připravili na sobotu krátkou a na neděli klasickou trať. Poběží se na mapách, které zpracovali Aleš Hejna, Jan Potštejnský, Roman Horký a Jan Picek v kopcovitém členitém terénu s množstvím pískovcových skal, kamenů a dalších detailů, někde jsou porosty hůře průchodné, místy je těžká podložka. Stavitel sobotní krátké tratě říká: "Kromě bažin, těžce překonatelných potůčků, hustých hustníků, prudkých výběhů, terénu s jemnými terénními detaily, rychlých pasáží, kde se běží na hranici max TF, se závodníci nemusí vůbec ničeho bát. Určitě bude rozhodovat maximální soustředěnost po celou dobu závodu. Terén je nádherný a rozmanitý, obzvlášť v okolí jezírka." Nedělní klasiku staví Petr Karvánek: "Tratě jsou připraveny v nadstandartním terénu hodném áčkového závodu. Na dlouhých postupech to bude vyrovnané, více než zásadní volby budou v tomto závodě rozhodující mikrovolby, které dokáží závodníky potrápit mnohem více." V elitních kategoriích jsou na startu všichni naši nejlepší (s výjimkou Terezy Janošíkové, která dala přednost startu v juniorské kategorii).

Favoritkami v ženách budou především ty, které ná reprezentovaly na MS - Vendula Horčičková, Jana Knapová (i když měla na závodech SP zdravotní výpadek) a Adéla Indráková, na víkendových závodech SP v Norsku se ve výborném světle představila uzdravená Denisa Kosová, nelze ale zapomínat ani na další, třeba na Michaelu Omovou, která to ve skalnatých terénech umí, či Lenku Mechlovou a Annu Štičkovou. V mužích by o stupně vítězů měli bojovat především Vojtěch Král a Miloš Nykodým, na MS prokázal dobrou formu Pavel Kubát, po celou sezónu dobře běhají i Daniel Hájek a Marek Minář, na SP bodoval i po zranění se vracející Jan Šedivý, ale překvapení nejsou vyloučena. V dorosteneckých a juniorských kategoriích se také schází naše špička, vedle bodů do žebříčku budou ti nejlepší bojovat i o nominaci na Evropský juniorský pohár (JEC).

Web závodů najdete zde.

 

Žebříček B-Čechy východ (Růžená, SJI):

Zvlněný vysočinský les, porostově velmi různorodý (hustníky, paseky), kde místy těžší podložka (podmáčená místa, kamenitý podklad) - to je dějiště dvou závodů (sobotní klasická a nedělní krátká trať), které připravili pořadatelé z OK Jihlava a Sokola Růžená. Centrum je na louce u obce Růžená, mapy pro oba dny připravil Martin Kratochvíl, tratě postavili Jaroslav Zeman (sobota) a Aleš Petráček (neděle).

Na startu bude 600 závodníků, v ženách patří k hlavním favoritkám Kamila Gregorová, Zdenka Kozáková, Alena Voborníková a Martina Vališová, v mužích by pak měli bojovat o vítězství především Roman Zbranek, Jeroným Kamenický, Jan Palas a Osvald Kozák.

Web je tady.

 

Žebříček B-Morava (Deštná, AOP):

Poslední dva závody moravských béček se konají v lesích v okolí Dešné za pořadatelství Orientačního běhu Opava. Sedm stovek závodníků čekají mapy z dílny Zdeňka Lenharta a Evžena Cigoše, poběží se v terénu, který hlavní kartograf Zdeněk Lenhart charakterizoval: "Terén je to od přírody docela jednoduchý. Kopec, několik různě zahloubených údolí, žádné skály, vody málo. Zajímavosti dodala až staletá lidská činnost. Břidlicové lomy s neschůdnými skalami, u nich členité haldy hlušiny s prudkými suťovisky, pásové parcely s mezičkami přes většinu prostoru. K tomu cesty, rýhy po opuštěných cestách, oplocenky a různorodé porosty, od vyhoblovaných pasek až po absoulutně neprůchodná trnková křoviska na okrajích lesa, ostružiny jsou časté, ale nesouvislé." A co říkají stavitelé tratí - Luděk Valík (sobotní klasická trať): "S prostorem na klasiku se pracovalo obtížně. Je zde hustá síť cest a mimo cesty porostově rozmanitý les. Základem je vymyslet postup s volbou tak, aby to nebyl jen „běžák“ po cestách. Některé části lesa jsem raději vyloučil z důvodů velkého podrostu." Mirek Hadač (nedělní krátká): "S prostorem pro krátkou trať se pracovalo výborně, splňuje nejpřísnější nároky po stránce rozmanitosti terénu a technické náročnosti. Nejzajímavější část po těžbě břidlice je opravdovou mapařskou a technickou lahůdkou. Precizní zmapování Zdeňkem Lenhartem vše jen umocňuje."

A kdo by měl především bojovat o stupně vítězů? V ženách Eva Pekárková, Pavlína Rychlá a Renata Michálková, v mužích Petr Palát, Zdeněk Rajnošek či Pavel Rychlý.

Potřebné informace jsou na webu závodu.


« zpět