Nominační závody na MS juniorů

28.6.2021 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V závěru posledního červnového týdne proběhly nominační závody na srpové MS juniorů v Turecku.

Centrem celé akce bylo Rekreační středisko Nad Přehradou v Rusavě.

Program začal ve čtvrtek v podvečer dráhovým testem na 3000 m na Stadionu mládeže ve Zlíně. Běžely se solidní časy. V juniorkách se tři dívky dostaly pod 11 minut - Jana Pekařová 10:47, Markéta Mulíčková 10:52 a Barbora Matějková 10:56 (Lucie Semíková 11:05, Barbora Smolková 11:06, Rozárka Vejražková 11:07). Čelo juniorů bylo velmi vyrovnané - Jakub Chaloupský 9:12, Radim Kligl 9:12, Ondřej Metelka 9:14, Jan Gajda 9:16, Tomáš Janovský 9:17, Kryštof Hájek 9:17.

V pátek dopoledne se ve Zlíně na mapě Jižní svahy běžel sprint, juniorky čekala trať o délce 2,45 km, juniory pak 2,65 km, běželo v sídlištní zástavbě a přilehlých parcích. V juniorkách těsně vyhrála Markéta Mulíčková. o tři sekundy pomalejší byla druhá Michaela Dittrichová, třetí Barbora Smolková měla na vítězku ztrátu 21 sekund (4. Tereza Kosová +0.48, 5. Anna Marie Smutná +1.04, 6. Lucie Semíková +1.07). Na trati juniorů byl nejlepší Vít Čech, který o 19 sekund porazil Jakuba Chaloupského, třetí byl Jan Gajda se ztrátou 25 sekund (4. Lukáš Richtr +0.41, 5. Filip Adámek +0.47, 6. Šimon Mareček +0.51).

V sobotu se běžela přímo z centra krátká trať na mapě Lukoveček, tratě vedly ve smíšeném dobře průběžném lese, kde byla snížená viditelnost a průběžnost v hustnících, terén měl kopcovitý profil, byla tam hluboká údolí, místy rýhy, středně hustá síť komunikací, tratě měly parametry D20 – 3,8 km/165 m převýšení, H20 – 4,3 km/215 m převýšení. V juniorkách ovládla výsledky Michaela Dittrichová, která o svém vítězstvím o 27 sekund před Annou Karlovou rozhodla rychlým závěrem, třetí se ztrátou minuty a půl skončila Barbora Smolková (4. Markéta Mulíčková +1.37, 5. Lucie Semíková +1.50, 6. Elin Martanová +2.34). Závod juniorů byl hodně vyrovnaný, rozdíl mezi prvním 14 byl jen tři a půl minuty. Těsně vyhrál Ondřej Metelka, jen tři sekundy za ním zaostal Jakub Chaloupský, třetí Vít Čech měl ztrátu 59 sekund (4. Lukáš Richtr +1.16, 5. Lukáš Vitebský +1.26, 6. Jan Gajda +1.59).

Závěrečná klasika byla na pořadu v neděli. Opět se běželo v okolí centra nominaček, tentokráte na mapě Lukovec, popis terénu byl stejný jako na krátké trati, parametry tratí byly: D20 – 6,9 km/305 m převýšení, H20 – 10,2 km/455 m převýšení. Podle předběžných výsledků vyhrála v juniorkách jasně Markéta Mulíčková před Lucií Semíkovou (+0:59) a Michaelou Dittrichovou (+3:51), na dalších místech doběhly Tereza Kosová (+4:19), Barbora Smolková (+4:49) a Anna Karlová (+5:30). Také v juniorech měl závod jasného vítěze, Jakub Chaloupský vyhrál před Filipem Adámkem s náskokem 2:22 min. a Janem Gajdou (+3:01), čtvrtý byl Vít Čech (+3:30), pátý Ondřej Metelka (3:53) a šestý Lukáš Vítebský (+4:02).

Do Turecka by mělo jet 6 juniorů a 6 juniorek. První tři závodníci/závodnice z nominačního žebříčku sestaveného z nominačních závodů mají nominaci jistou, v juniorkách to jsou Markéta Mulíčková 27, Michaela Dittrichová 24 a Lucie Semíková 18 (pořadí dalších Barbora Smolková 18, Anna Karlová 12 a Tereza Kosová 10), v juniorech pak Jakub Chaloupský 29, Vít Čech 21, Ondřej Metelka 19 (Jan Gajda 17, Filip Adámek 14 a Lukáš Richtr 11). Další budou nominovaní podle výkonů v nominačních závodech a podle výsledků celostátních závodů dle návrhu realizačního týmu.

Výsledky jednotlivých závodů najdete na webu juniorské reprezentace.