Nominačky juniorů na MSJ

10.6.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

V Dánsku proběhla druhá část nominačních závodů na juniorský světový o-šampionát 2019, na pořadu byly lesní disciplíny - klasika a krátká trať.

Oba závody se běžely během oficiálních testovacích závodů pro JMS v Dánsku v prostoru mapy Himmelbjerget (aréna Bøgedalsvej nedaleko Silkeborgu). Tratě byly v obdobném terénu jako MSJ - středně až velmi kopcovitý s proměnlivou vegetací, středně hustá síť cest, na mapě bylo hodně zelené. Na startu nebyla naše nejlepší juniorka Tereza Janošíková, která má nominaci jasnou, a tak jí bylo umožněno sbírat zkušenosti na závodech Světového poháru ve Finsku.

V nedělní klasice uspěli favorité. V juniorkách jasně vyhrála Barbora Chaloupská, která měla náskok před překvapivě druhou Nikolou Thýnovou skoro 6 minut, třetí skončila v úvodu chybující Anna Kopecká (4. Eliška Sieglová, 5. Kateřina Grycová, 6. Kamila Špringlová). V juniorech měl největší favorit Tomáš Křivda nejlepší čas, ale vynechal kontrolu, takže první dvě místa obsadili spolufavorité Vít Horčička a Ondřej Hlaváč, rozdíl mezi nimi byl minutu a půl. Třetí místo se ztrátou dvě a půl minuty obsadil Jan Rusin (4. Jonáš Fencl, 5. Jan Gajda, 6. Ondřej Volák). Na stejné trati běželi i závodníci některých dalších zemí, někteří časově si vedli lépe než naši.

9 Karatsiolis Kryštof     90:52 +16:46

V pondělní krátké trati v juniorkách opět jasně vyhrála Barbora Chaloupská, která za sebou nechala o tři minuty Annu Kopeckou, třetí místo s další minutou ztráty obsadila Eliška Sieglová (4. Jana Peterová, 5. Kateřina Grycová, 6. Kamila Špringlová). Ve vyrovnaném závodě juniorů byl nejrychlejší Vít Horčička, 23 sekund za ním zaostal na druhém místě Jan Rusin, třetí místo obsadil s odstupem 35 sekund na vítěze Ondřej Hlaváč (4. Tomáš Křivda, 5. Jonáš Fencl, 6. Jan Gajda). Na krátké trati běhali naši nejlepší srovnatelně s nejlepšími z ostatních zemí.

10 Volák Ondřej            39:39 +09:37

Skončil tedy nominační žebříček. Podle nominačních kritérií budou na MSJ nominovaní v juniorech první tři z nominačního žebříčku, tedy Vít Horčička (28), Ondřej Hlaváč (24) a Jan Rusin (17), další budou do maximálního počtu šest nominováni realizačním týmem nejen podle nominačního žebříčku (další pořadí v nominačním žebříčku bylo Křivda 16, Gajda 14, Fencl 10, Roudný 8, Volák 7), ale s přihlédnutím i k dalším kritériím. V juniorkách byla předem nominovaná Tereza Janošíková, přímo z nominačního žebříčku si právo startu na MSJ vybojovaly Barbora Chaloupská (25) a Anna Kopecká (23), další nominace nebude z poměrně vyrovnaného pole jednoduchá, v žebříčku měly juniorky tyto zisky - Sieglová 12, Thýnová 8, Nechanická 7, Grycová 6, Peterová, Opálková a Špringlová 4. Na MSJ by opět mělo jet až 6 závodnic.