Nočními mistry Kubát a Kabáthová

9.4.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

České mistrovské tituly v nočním orientačním běhu pro rok 2017 získali Pavel Kubát a Eva Kabáthová.

Letošní první český o-šampionát - Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním orientačním běhu - se uskutečnil v sobotu večer v Rantířově. Pořadatelé z OK Jihlavy zvolili za pěkné centrum místní kulturní dům.

Běželo se v moc hezkém terénu - porostově různorodý les, který na okraji prostoru strmě spadá do údolí řeky Jihlavy, kde byly členité kamenité srázy, místy i terénní pozůstatky po středověké těžbě. Les to byl pěkný, střídaly se pasáže čistého lesa se skoro neprostupnými hustníky, pár skalek a kamenů, skoro bez podrostu. Tratě postavil Aleš Petráček a dost se mu podařily. Orientačně obtížné, nebál se dát kontroly do hustníků (ty byly dobře promapovány, běželo se na mapě Peklo, kterou připravil Martin Kratochvíl se svými spolupracovníky). Ve většině kategorií se na stupních vítězů objevili favorité.

V mužích na trati dlouhé 11,8 km s převýšením 350 m (a 39 kontrolami) si pro titul doběhl časem 64 minut Pavel Kubát (PHK), který za sebou nechal hlavního favorita Vojtěcha Krále (SSU) o 1:04 min., na výborně běžícího Marka Mináře (ASU) zbylo třetí místo, když za stříbrem zaostal 13 sekund. Na čtvrtém místě zůstal obhájce titulu Jan Šedivý (PGP), překvapením byla 5. příčka Jana Schulhofa (TUR), šestý doběhl Jonáš Hubáček (LCE).

1. Kubát Pavel               PHK9101 C OK 99 Hradec Králové            64.11
2. Král Vojtěch              SSU8841 C SK Severka Šumperk              65.15   + 1.04
3. Minář Marek               ASU9444 C Magnus Orienteering             65.28   + 1.17
4. Šedivý Jan                PGP8409 C SK Praga                        66.58   + 2.47
5. Schulhof Jan              TUR8900 C OOB TJ Turnov                   69.37   + 5.26
6. Hubáček Jonáš             LCE9501 C OOB TJ Slovan Luhačovice        71.56   + 7.45
7. Kubelka Tomáš             LPU9307 C OK Lokomotiva Pardubice         72.04   + 7.53
8. Dlabaja Štěpán            TZL8508 C SKOB Zlín                       74.56   +10.45
9. Nožka Radek               LPU9005 C OK Lokomotiva Pardubice         75.18   +11.07
10. Kettner Lukáš             KAM9403 C SK Kamenice                     76.17   +12.06

V ženách (7,6 km, 205 m, 22 k) to byl jednoznačný závod Evy Kabáthové (ZBM). Ta vedla od první kontroly, udělala jen pár malých chybiček a s přehledem získala zlatou medaili, když za sebou nechala o 1:43 min. druhou Denisu Kosovou (PHK), která těch chyb udělala na trati více. Bronzová medaile putuje do SHK zásluhou výborného výkonu Lenky Mechlové, která měla za vítězkou odstup 2:21 min., za stupni vítězů skončily dvě závodnice ZBM Adélka Indráková a Barbora Hrušková (obhájkyně titulu), šesté místo obsadila Michaela Chmelařová (SHK).

1. Kabáthová Eva             ZBM8966 C SK Žabovřesky Brno              52.59
2. Kosová Denisa             PHK9150 C OK 99 Hradec Králové            54.42   + 1.43
3. Mechlová Lenka            SHK9051 C OK Slavia Hradec Králové        55.20   + 2.21
4. Indráková Adélka          ZBM9153 C SK Žabovřesky Brno              56.07   + 3.08
5. Hrušková Barbora          ZBM9354 C SK Žabovřesky Brno              59.59   + 7.00
6. Chmelařová Michaela       SHK9151 C OK Slavia Hradec Králové        61.12   + 8.13
7. Hlubučková Kristýna       KAM9551 C SK Kamenice                     61.14   + 8.15
8. Benešová Jana             CTB9452 C SK OB Chotěboř                  64.20   +11.21
9. Hančová Petra             LPU9659 C OK Lokomotiva Pardubice         64.24   +11.25
10. Plochová Dominika         DKP8651 C Oddíl OB Kotlářka               66.29   +13.30

V juniorech dominoval největší favorit Daniel Vandas (PHK), který nechal za sebou druhého Otakara Hirše (ZBM) o 1:27 min. a třetího Vojtěcha Sýkoru (LCE) ještě o 7 sekund více (ten vedl až do 20. kontroly, pak však udělal čtyřminutovou chybu). V juniorkách jasně vyhrála Barbora Vyhnálková (RIC), která skoro o 4 minuty porazila druhou Terezu Novákovou (DKP) a skoro o 6 minut třetí Hanu Fukalovou (AOP). V kategorii starších dorostenců se ve vedení po celý závod střídali Tomáš Křivda (CHC) a Josef Nagy (TJN), v závěru rozhodla chyba jabloneckého závodníka a titul tak vybojoval favorit z Chocně, když v cíli byl jeho náskok 1:16 min., dalších 41 sekund zpět zůstal bronzový Vít Horčička (STE). Ve starších dorostenkách děvčata dost chybovala, největší favoritka Tereza Janošíková (UOL) se do vedení dostala až v poslední třetině, ale tam získala poměrně velký náskok. Druhá Anna Kopecká (LPU) za ní zaostala 1:59 min. a třetí Barbora Chaloupská (PHK) ještě o 40 sekund více. V mladších dorostencích putuje zlato do Nového Města na Moravě zásluhou Šimona Marečka, který porazil Jana Gajdu (KAM) o 54 sekund, třetí Ondřej Metelka (PHK) už měl ztrátu hodně velkou (+4:31). V mladších dorostenkách získala titul Regina Tokárová (VPM), přesně půl minuty za ní doběhla druhá Karolína Bejvlová (PGP), bronz se ztrátou necelé minuty získala Adéla Rydlová (TJN).

Současně se běžela i Veteraniáda ČR, která byla početně daleko méně obsazená než v loňském roce. V jednotlivých kategoriích vyhráli:
 D35: Kateřina Kašková (CHA)
D40: Jitka Svobodová (VSP)
D45: Kristýna Skyvová (STE)
D50: Renata Čermáková (LPU)
D55: Jana Bochenková (DOR)
D60: Alena Rosecká (PZR)
H35: Tomáš Udržal (LPU)
H40: Vlastimil Polák (VRL)