Náročný middle v Lotyšsku

1.2.2023 Milan Venhoda Převzato z ČSOS

Náročným middlem pokračovalo ME, MSJ a MED v Lotyšsku. Český tým vybojoval několik umístění v Top10.

Úvod a závěr závodu se jel v prostoru sprintu s velmi hustou sítí stop, hlavní část tratí vedla v novém prostoru západně, kde byla velká většina stop jen skútrových. Opět mapově náročný závod, kde o menší či větší chyby nebyla nouze.

V ženách opět vyhrála Daisy Kudre Schnyder (EST), která vedla po celou trať a v cíli byla přesně o minutu dříve než druhá Frida Sandberg (SWE), třetí Anna Ulvensoen (NOR) byla ještě o půl minuty pomalejší. Anežka Hlaváčová dojela na 20. místě se ztrátou šesti minut, Johanka Šimková obsadila 23. místo a Tereza Chrástová obsadila 29. místo. V kategorii mužů byly rozdíly podstatně menší, zlato vybojoval Švéd Linus Rapp, druhý Aapo Viippola (FIN) měl ztrátu 37 sekund, třetí dojel další Fin Niklas Ekstrom, který za stříbrem zaostal 3 sekundy. Petr Horvát jel celý závod rovnoměrně bez zásadních chyb což stačilo na 19. místo s odstupem 2:33 na vítěze (jen  půlminutu za Top10), Radek Laciga byl o 13 vteřin pomalejší na 22. místě, dále 26. Jakub Škoda, 28. Josef Nagy (ten jel až do poloviny závodu velmi dobře, ale tempo neudržel) a 44. Vojtěch Bartoš.

V juniorkách si pro jasné vítězství dojela Alina Niggli (SUI), která o více jak minutu porazila druhou Elsu Brandt (SWE) a třetí Ingeborg Roll Mosland (NOR). První polovinu závodu jela výborně Tereza Pecková, nicméně více než dvouminutová chyba na K9 ji oddsunula až na konečné 26. místo. Z našich závodnic tak byla nejlepší Michaela Srbová, která dojela jela vyrovnaně a v cíli byla na 12. místě se ztrátou necelých tří minut. Velmi solidní je také 16. místo Hany Malečkové, poslední česká závodnice  Markéta Kodejšová skončila 30. Mezi juniory byl nejlepší Nor Teodor Mo Hjelseth, který těsně porazil dvojici Švédů Isaka Lundholma a Tima Lundberga.  Marek Štěrba si ve vyrovnaném závodě vedl velmi dobře, na 16. místě měl ztrátu dvě minuty a určitě jej mrzí ztracená půlminuta na K6. I další závodníci jeli solidně: 19. Matyáš Zakouřil a 24. Radek Peňáz.

V dorostenkách dominovaly Finky, vyhrála Johanna Naskali těsně před Sanni Hoskari. Švédka Lundholm udělala velkou chybu na K8, která ji stála vítězství a i když zbytek závodu jela opět skvěle a stahovala, stačilo to jen na 4. místo. Výborně jela česká trojice závodnic: 6. Barbora Chrástová, 9. Lucie Hlaváčová a 10. Sheila Havrdová. I dorostenci se prosadili do Top10:  6. David Elleder a 10. Filip Mairich. Pěkné je i umístění Jana Zurynka - 12. místo. Zvítězil Lotyš Ritvarse Lepeskinse před Švýcarem Lavio Müllerem a Eemilem Koskinen z Finska.

Kompletní výslpedky i GPS tracking je na stránce IOF Live.