Náročná klasika v Jeseníkách pro Křivdu a Janošíkovou

28.5.2023 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Čtvrtým kolem Českého poháru byla klasika v hroském terénu nad Ski areálem Přemyslov. Pro vítězství si v elitě doběhli Tomáš Křivda a Tereza Janošíková.

Pořadatelé z Klubu vytrvalostních sportů Šumperk uvítali v terénu, kde dosud žádný orienťák nebyl, téměř 1100 závodníků. Závod proběhl v prostoru Ski areál Přemyslov, Bukovice, Pekařov, osada Labe, Přemyslovské sedlo Závodníky čekal horský les s prudkými svahy, kde byla těžká běžecká podložka, kamenná pole. Ve vrcholových partiích byly skalní útvary a vysoký počet kamenů. V části prostoru bylo množství uměle vytvořených kupek různých tvarů. Byly tam i prameniště a bažinky a dosti porostová různorodost. O stavbu tratí se na mapách Ucháč a Jelení skok podělilo trio Zdeněk Janů starší, Ondřej Jílek a Daniel Tomanek. Tratě byly fyzicky velmi obtížné, měly několik voleb postupů, bohužel na některých z nich nebyly občerstvovačky, které byly v teplém a slunečném počasí dost potřeba. Stejně jako v sobotu vše organizačně klapalo, byly to důstojné závody Českého poháru.

V mužích opět deklasoval své soupeře Tomáš Křivda (CHC). Vedl od první kontroly, vyhrál polovinu mezičasů, především dominoval na dlouhých úsecích, kde nejen rychle běžel, ale volil i dobré postupy mezi kontrolami, jako jediný se dostal na náročné trati pod 100 minut. Druhý Miloš Nykodým (ZBM) zaostal za vítězem čtyři a půl minuty, třetí skončil Martin Roudný (LPU) se ztrátou devíti minut. Čtvrtý byl zkušený Osvald Kozák (TBM) a pátý Vojtěch Sýkora (LCE), oba se ztrátou přes 11 minut, šestý Marek Minář (ZBM) zaostal za vítězem 15 minut.

H21E 12.91 km, 770 m, 23 kontrol
  1. Křivda Tomáš             CHC9901 E K.O.B. Choceň            97:52
  2. Nykodým Miloš            ZBM9005 E SK Brno Žabovřesky      102:16   + 4:24
  3. Roudný Martin            LPU0002 E OK Lokomotiva Pardubice 106:59   + 9:07
  4. Kozák Osvald             TBM8201 E KOS TJ Tesla Brno       109:21   + 11:29
  5. Sýkora Vojtěch           LCE9801 E OOB TJ Slovan Luhačovic 109:50   + 11:58
  6. Minář Marek              ZBM9444 R SK Brno Žabovřesky      113:12   + 15:20
 15. Chloupek Adam            LCE9300 C OOB TJ Slovan Luhačovic 119:44   + 21:52

V dámské elitě to byl souboj Terezy Janošíkové (SSU) a Venduly Horčičkové (LCE), které se neustále střídaly ve vedení. Nakonec byla o 52 sekund rychlejší Janošíková a radovala se z vítězství. Třetí Tereza Čechová (KAM) měla ztrátu necelých dvou minut, na dalších třech místech skončily Jana Peterová (LPU), Adélka Bogárová (PGP) a Monika Doležalová (KAM).

15. Landovská Petra          KAM9354 R OK Kamenice              86:32   + 12:22

V juniorkách vyhrála s obrovským náskokem Anna Karlová (JIL), která porazila druhou Barboru Smolkovou (TAP) skoro o 12 (!!) minut, třetí byla další závodnice TAP Ema Černá se ztrátou hodně přes 13 minut. Také závod juniorů měl jasného vítěze. Jakub Chaloupský (PHK) doběhl svého největšího soupeře Jiřího Dondu o čtyři minuty před půlkou trati, v závěru mu ještě o trochu utekl. Druhý Donda měl v cíli ztrátu 4:52 min., třetí Martin Gajda (KAM) byl ještě o dvě minuty pomalejší.

V dorostu to byly poslední nominační závody na letošní ME dorostu, boje o nominaci byly velmi zajímavé. V D18 vyhrála stejně jako v sobotu s velkým náskokem Lucie Dittrichová (SKM), na druhém a třetím místě skončily závodnice TUR Judita Mellanová a Lea Martanová se ztrátou 5:15 resp. 5:16 min. Ve starších dorostencích byl s přehledem nejlepší Daniel Bolehovský (VSP), skoro čtyři minuty zpět zůstal druhý Vilém Bednařík (PBM), třetí David Elleder (TAP) měl ztrátu přes 4 minuty. V D16 spolu do cíle doběhly po sobě startující Markéta Hanušová (VRL) a Hana Vítková (SJI), které obsadily první a druhé místo, třetí skončila Eva Baldrianová (VSP) se ztrátou 3:12 min. na vítězku. V H16 byl závod hodně vyrovnaný, vyhrál Erik Heczko (VLI), druhý Jiří Račanský (TBM) na něj ztratil 23 sekund a třetí Prokop Tomášek (TUR) 28 sekund.