Na krátké trati nejlepší Omová a Nykodým

9.6.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Manufaktura Český pohár, INOV-8 CUP – žebříček A a žebříček B – Morava pokračovaly krátkou tratí za pořadatelství Magnus Orienteering. V elitě si vítězství odnesli Michaela Omová a Miloš Nykodým.

Centrem bylo fotbalové hřiště v Hrabové. Na startu byla skoro tisícovka závodníků.

Trať postavil Štěpán Hrobař v kopcovitém terénu, který byl v podhůří Hrubého Jeseníku a Hanušovické pahorkatiny, kde byl smíšený les, v části prostoru bylo velké množství rýh, zářezů a erozních tvarů, ve vyšších partiích pak oblasti se skalkami a kameny; porostově byl les hodně pestrý. Mapu připravil Zdeněk Rajnošek.

V elitních kategoriích běželi téměř všichni naši nejlepší, závody byly dost dramatické. Na trati mužů se dlouho o nejlepší časy přetahovali Vojtěch Král (SSU) a Miloš Nykodým (ZBM), nakonec byl v závěru rychlejší Nykodým a navíc se ukázalo, že Královi chybí 10. kontrola a tak se z vítězství s velkým náskokem radoval brněnský závodník. Druhý skončil další závodník ZBM Daniel Hájek (ztráta na vítěze byla 1:51 min.), skvělý den brněnských mužů dovršil třetím místem Adam Chloupek, který za druhým Hájkem zaostal jen 4 sekundy, 4. Horvát (ASU, +2:18), 5. Nožka (LPU, +2:21), 6. Kubelka (LPU, +2:42). V ženách zaskočila favoritky Michela Omová (TUR), která dokázala, že s sní stále musí na našich tratích počítat, ve vedení se střídala s Kosovou a Knapovou, v závěru však udělala méně chybiček a doběhla si pro vítězství s náskokem 13 sekund před Denisou Kosovou (PHK), třetí Jana Knapová ztratila na vítězku 53 sekund, 4. Horčičková (LCE, +1:53), 5. Tesařová (ZBM, +1:59), 6. Hlavová (ZBM, +2:19).

9. Smola Michal             TZL8131 R SKOB Zlín                39:20   + 3:04
 10. Minář Marek              ASU9444 E Magnus Orienteering      39:37   + 3:21
 10. Zháňalová Barbora        ZBM9354 E SK Žabovřesky Brno       36:48   + 4:08

Pro dorostenecké kategorie byl tento závod předposledním nominačním závodem pro ME. V D16 potvrdila skvělou formu Markéta Mulíčková (ABM), byť udělala na předposlední kontrole minutovou chybu, tak si skvělým doběhem vybojovala těsné vítězství o 3 sekundy před Annou Karlovou (JIL), ta ztratila právě ty tři sekundy na doběhu od poslední kontroly, třetí skončila s odstupem 58 sekund na vítězku Michaela Dittrichová (SKM). V D18 s pro vítězství doběhla Klára Nechanická (OSN), která za sebou nechal o 29 sekund druhou Kateřinu Grycovou (TBM), třetí s odstupem 40 sekund na vítězku skončila Jana Petrová (LPU). V H16 byl nejrychlejší Jan Rücker (HOR), který o 33 sekund porazil druhého Jakuba Chaloupského (PHK), 98 sekund zpět zůstal třetí Šimon Mayer (KSH). V H18 ukázal Martin Roudný (LPU), že je letos mezi staršími dorostenci nejlepší, vyhrál s náskokem 40 sekund před dalším závodníkem LPU Janem Rusínem, třetí Petr Melichar (LLI) měl už ztrátu více než minutu. V juniorech jasně vyhrál Daniel Vandas (PHK), 45 sekund za ním skončil Otakar Hirš (ZBM), třetí Vojtěch Sýkora (LCE) už měl ztrátu obrovskou - 2:50 min. Mezi juniorkami to byl souboj mezi dvěma našimi nejlepšími, nakonec se v cíli s náskokem 24 sekund radovala Barbora Chaloupská (PHK), která za sebou nechal Terezu Janošíkovou (SSU) o 24 sekund, třetí Tereza Korpasová (TBM) měla ztrátu skoro 4 minuty.

Dramatické boje byly i o body v kategoriích ŽB-Morava.