Na klasice vítězí potřetí za sebou Alexandersson a Lundanes

11.8.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Světový šampionát v OB v Lotyšsku byl zakončen závodem na klasické trati. Potřetí za sebou vyhráli Tově Alexandersson (SWE) a Olav Lundanes (NOR), naši závodníci získali 3 umístění ve druhé desítce.

Mistrovský závod se běžel opět u hradu Turaida jako při štafetách. Běželo se ve stejném terénu jako štafety (údolí řeky Gauja s bočními roklemi, terén je dost kopcovatý, jsou tam různé porosty, průběžnost je tam velmi rozmanitá, les je díky vegetaci dost zavřený). Muži měli trať dlouhou 16,1 km s převýšením 640 m, ženy běžely na trati dlouhé 9,9 km (475 m). Tratě klasiky byly fyzicky velmi náročné s řadou voleb a minivoleb.

V ženách si s přehledem pro vítězství doběhla Švédka Tove Alexandersson (vyhrála potřetí za sebou), která vedla na všech mezičasech, soupeřky se k ní občas přiblížily, ale nepřestihly ji a v cíli byla o 1:27 min. dříve než stříbrná a velmi vyrovnaně běžící Maja Alm (DEN), která udělala více jak minutovou chybu na jedničce, ale pak běžela velmi dobře. Bronz získala Švýcarka Sabine Hauswirth, která zůstala 59 sekund za druhým místem. Další závodnice už měly ztrátu větší - 4. Natalia Gemperle, RUS, 5. Kamilla Olaussen, NOR, 6. Andrine Benjaminsen, NOR. Z našeho dua byla těsně lepší Vendula Horčičková, ta po pomalejším začátku (na jedničce nechala necelé dvě minuty) měla velmi dobrou prostřední část tratě, v závěru však začala ztrácet a nakonec z toho bylo 15. místo se ztrátou 17:35 min. Jana Knapová pohřbila naděje hned na první kontrole, kde nechala 3 minuty, pak se zlepšovala, ale v závěrečné velmi náročné třetině začala ztrácet a v cíli byla na 17. místě (+18:31).

17 Jana Knapová                Czech Republic      1:32:35 +18:31

V mužích také potřetí za sebou vyhrál Olav Lundanes (NOR). Také on si vedl suverénně, udělal nejméně chyb, vedl na většině mezičasů a v cíli měl náskok před druhým 2:27 min. Tím druhým byl překvapivě Ukrajinec Ruslan Glibov, který předvedl famózní závěr, kterým se propracoval na stupně vítězů. Třetí skončil Fabian Hertner (SUI) se ztrátou něco nad 3 minuty, čtvrtý byl jeho krajan Daniel Hubmann, na velkou bednu se ještě dostali Gustav Bergman (SWE) a Eskil Kinneberg (NOR). Z naší trojice si nejlépe vedl Vojtěch Král, který se na úvodních mezičasech pohyboval na přelomu druhé a třetí desítky , v závěru se zlepšoval a to stačila na velmi pěknou 13. příčku se ztrátou sedm a půl minuty na vítězného Nora. Velmi vyrovnaně běžel Pavel Kubát - 21. místo (+14:13). Miloš Nykodým nebude v dobrém vzpomínat na 2. kontrolu, kde vyrobil tříminutovou chybu, pak se propracoval do třetí desítky a nakonec z toho bylo 25. místo (+15:50).