MSJ - štafetové stříbro juniorek a bronz juniorů

14.7.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Velmi dobřě zakončili světový juniorský šampionát v Maďarsku čeští závodníci - juniorky vybojovaly stříbro, junioři získali bronz.

Závěrečné štafety se běžely v sobotu v Tázláru, v terénu, kde byla řada terénních detailů v písečných dunách, které byly pokryty většinou polootevřenými plochami se stromy a křovím.

České juniorky po zajímavém průběhu vybojovaly stříbro! Závod to byl rychlý, kdo udělal chybu a ztratil kontakt, tak už se do závodu obtížně vracel. Našim juniorkám se to podařilo. Na prvním úseku běžela Terka Čechová ve vedoucí skupině, na osmičce (měla tam jako jediná z vedoucí skupiny farstu) udělala minutovou chybu a to jí odsunulo na 12. místo se ztrátou 59 sekund na vedoucí skupinu, kde byla FRA, DEN, TUR, NOR a SUI. Na druhém úseku udržovala v první půlce tratě Bára Chaloupská stejný odstup jako na prvním úseku, pak však ale začala ztrácet a v cíli byla až na 15 příčce se ztrátou 3:43 min. Vedlo Švédsko těsně před Ruskem a favorizované Švýcarsko ztrácelo na 3. místě 1:14 min. Věci se děly na třetím úseku. V půlce se vytvořila vedoucí skupina čtyřčlenná skupina SUI, RUS, NOR a GBR, skvěle běžící Terka Janošíková se posunula na 5. místo s odstupem dvou minut. Z vedoucí skupiny udržela pevné nervy jen Ruska, ostatní se vychybovaly a postupně je naše finišmenaka začal předbíhat. V cíli bylo první Rusko (Dasha Panchenko, Kristina Smirnova, Veronika Kalinina), naše štafeta (Tereza Čechová, Barbora Chalupská a Tereza Janošíková) obsadila senzační druhé místo se ztrátou 1:08 min., třetí doběhly Norsko (Ragne Wiklund, Malin Sandstad, Victoria Haestad Bjornstad), které na vítěznou štafetu ztratilo 1:50 min. (4. GBR, 5. SWE, 6. SUI). České béčko (Barbora Vyhnálková, Markéta Firešová, Nikola Thýnová) s odstupem 22:15 min.

10 Poland                111:29 +06:45

Na skvělé vystoupení juniorek navázali i junioři, kteří vybojovali bronz. Na prvním úseku šel Vojtěch Sýkora ve vedoucí skupině, v závěrečném pytlíku ale udělal chybu na 16. kontrole, která ho stála minutu, předával sedmý se ztrátou 70 sekund na vedoucí skupinu, kde byly štafety FRA, POR, LAT a GBR. Na druhém )seku začala výborně Tomáš Křivda, který se dotáhl do vedoucí skupiny, běžel velmi dobře až do závěrečného pytlíku, kde díky chybičkám na 14. a předposlední kontrole ztratil kontakt s vedoucí duem NOR a SWE B, předával třetí se ztrátou 1:14 min., za námi předávaly štafeta SWE A, FRA a SUI. Na posledním úseku běžel bezchybně finišman Norska a štafeta v sestavě Havard Eidsmo, Elias Jonsson a Kasper Fosser si s přehledem doběhla pro mistrovský titul. Stříbro vybojovala štafeta Švédska (áčko), která běžela v sestavě Jesper Svensk, Simon Imark a Isac von Krusenstierna, její ztráta v cíli byla 2:27 min. A třetí doběhla česká štafeta. Finišman Daniel Vandas dělal malé chyby, dostala se před něj štafeta SWE A (naopak SWE B se úplně vytratilo z TOP 10), doběhla ho štafeta FRA, ale Dan tlak nakonec ustál a v cíli se objevil na 3. místě se ztrátou 5:20 min. na vítězné Nory (4. FIN, 5. POL, 6. FRA). Výborně běželo i české béčko v sestavě Vít Horčička, Vít Koštejn a Jan Bendák, které doběhlo desáté se ztrátou 9:47 min.

1 Norway                100:13
 2 Sweden                102:40 +02:27
 3 Czech Republic        105:33 +05:20
 4 Finland               106:12 +05:59
 5 Poland                106:19 +06:06
 6 France                106:29 +06:16
 7 Great Britain         106:39 +06:26
 8 Switzerland           107:19 +07:06