Mistry na klasice jsou Horčičková a Nykodým

24.9.2017 Petr Klimpl Převzato z ČSOS

Mistrovství a Veteraniádu ČR v orientačním běhu na klasické trati připravili pořadatelé z OK Chrastava do Raspenavy (U Dvora). Mistrovské tituly získali Vendula Horčičková a Miloš Nykodým.

V sobotu se běžela kvalifikace, v neděli pak byl na pořadu finálový závod, startovalo skoro 1700 závodníků. Tratě připravili Kateřina Kaškova a Jaroslav Polák v horském terénu s množstvím údolíček, kamenů a skalek, ve vyšších částech terénu byla těžší (kamenitá) podložka, v dolní rovinatější části bylo množství bažinek, všude bylo středně hustá síť komunikací, les byl smíšený, místy hustníky. Novou mapu pro letošní závod připravili Roman Horký a Jan Drbal.

V sobotu přivítala závodníky na velké louce v Raspenavě zamračená obloha, občas trochu zamrholilo. Smůlu však měli v závěru startující veteráni, kdy začalo hodně pršet a v lese se udělala tma, že skoro nebylo vidět. V moc pěkném lese byly postaveny hezké tratě (naštěstí převýšení uváděné v parametrech tratí rozhodně nebylo tak velké), bohužel na kontrolách zvláště v závěru se sbíhali závodníci různých kategorií a tak nabíhání kontrol bylo jednodušší, v lese navíc byly zvláště v kamenitých oblastech už krásné pěšinky vyšlapané od závodníků (to je daň velkému počtu startujících). Celkově byla kvalifikace pěkným úvodem tohoto šampionátu. Většina favoritů postoupila, k překvapením patří, že v nedělním finále A se neobjeví třeba Bejvlová, Vejražková, Dolejší (D16), Miklušová (D18), Nováková (D20), Zháňalová, Štičková, Teplá, Štěrbová (D21), Budský (H16), Volák (H18) či V. Kettner, Mudrák, Kamenický (H21). V jednotlivých rozbězích v ženách byly nejlepší Vendula Horčičková, Magdaléna Tužilová, Adéla Indráková a Michaela Omová, v mužích pak vyhráli Jan Šedivý, Miloš Nykodým, Tomáš Kubelka a Jakub Škoda.

Nedělní počasí také moc nepřálo. Sice nepršelo (jen místy mrholilo), ale bylo sychravo, mlhavo (v horních partiích hodně), dost zima, v lese to po dešti dost klouzalo a také nebylo příliš vidět (tma). V krásném terénu byly postaveny hezké tratě s velým převýšením a dost orientačně náročné, kde rozhodovala jak fyzická připravenost, tak i volba postupů mezi jednotlivými kontrolami.

V ženách začala skvěle Vendula Horčičková (LCE), která se hned úvodním postupem dostala do vedení a dlouho nikoho před sebe nepustila. Jasně vyhrála první dlouhý postup a na prvním radiu jasně vedla před Omovou, Indrákovou a Knapovou. V další části závodu se začala zlepšovat Jana Knapová (LPU), o dost vyhrála druhý dlouhý postup, postupně snižovala náskok luhačovické závodnice a dvě kontroly před cílem se dostala do těsného vedení. Hned poté chybovala při postupu na předposlední kontrolu, toho využila Horčičková a získala mistrovský titul s náskokem 11 sekund před pardubickou závodnicí. Třetí skončila Adéla Indráková (ZBM), která měla na vítězku ztrátu přes tři minuty, další závodnice už měly odstup podstatně větší (4. Gregorová, CTB, 5. Omová, TUR, 6. Mechlová, SHK).

10. Zvěřinová Martina        LPU8357 E OK Lokomotiva Pardubice  89:45   + 10:56

V mužích začal nejlépe Petržela, vedl na prvních dvou kontrolách, na prvním dlouhém postupu se dostal do vedení obhájce titulu Miloš Nykodým. Skvělým výkonem svůj náskok postupně zvyšoval (v poslední třetině trati ve dvojici s Šedivým) a v cíli byl jasně první. Stříbrnou medaili vybojoval Vojtěch Král (SSU), který z počátku držel s Nykodýmem krok, ale pak začal posupně ztrácet, rozdíl v cíli byl 3:18 min. Bronz získal Jan Šedivý (PGP) se ztrátou 4 minut (přesně jeden startovní interval), 4. Rollier, PHK, 5. Procházka, PGP, 6. Kubelka, LPU. O náročnosti tratě svědčí to, že závodníci (stejně jako ženy) dobíhali do cíle ve dvou i vícečlenných skupinách.

7. Petržela Jan             PHK9200 E OK 99 Hradec Králové    110:32   + 8:02
  8. Minář Marek              ASU9444 E Magnus Orienteering     110:42   + 8:12
  9. Mrázek Jan               SJC8102 E Sportcentrum Jičín      111:39   + 9:09
 10. Kubát Pavel              PHK9101 E OK 99 Hradec Králové    111:52   + 9:22

V D16 jasně vyhrála Anna Kochová (SJC), která vyhrála více než polovinu mezičasů a v cíli za sebou nechala Maďarku Csillu Gárdonyi skoro o tři minuty. Stříbrnou medaili získala Adéla Vandasová (PHK), která na vítězku ztratila tři a půl minuty, bronz putoval do SHK zásluhou Petry Holečkové (ztrátu 4:22 min.). Ve starších dorostenkách to byl souboj mezi letos naši nejlepší Terezou Janošíkovou (UOL) a Annou Kopeckou (LPU). Pardubická závodnice skoro celou trať těsně vedla, olomoucká závodnice ale měla pekelně rychlý závěr, o jejím zlatu nakonec rozhodlo 11 sekund, o které byla v cíli dříve než Kopecká, se ztrátou 101 sekund na vítězku získala bronz Barbora Chaloupská (PHK). V juniorkách podle očekávání získala titul Tereza Čechová (KAM), byť to neměla jednoduché, do dvou třetin trati vedla její největší soupeřka Barbora Vyhnálková (RIC), pak však začala ztrácet a v cíli byl rozdíl 89 sekund ve prospěch Čechové. Se sedmiminutovou ztrátou si pro třetí místo doběhla Karolína Staňová (BOR). V mladších dorostencích o titul bojovali dva největší favorité Ondřej Metelka (PHK) a Jan Gajda (KAM). Nakonec byl o 27 sekund rychlejší královéhradecký závodník a získal zlato, na Gajdu zbylo stříbro. O bronz se podělili stejný časem (ztráta na vítěze přes 4 minuty) dva závodníci PGP Tomáš Janovský a věkem ještě starší žák Martin Šimša. V H18 to dlouho na trati vypadalo, že vyhraje Jonáš Fencl (LPU), jeho chyba minutu a půl na 13. kontrole vynesla do čela slovenského závodníků Jakuba Dekréta (mj. získal letos titul mistra Slovenska v mužích) a ten si doběhl pro titul, když Fencla porazil o 47 sekund; třetí skončil Vít Horčička (STE) se ztrátou 2:17 min. na vítěze. V juniorech dominoval vyrovnaně běžící Daniel Vandas (PHK), který porazil o 1:18 min. na několika kontrolách chybujícího Vojtěcha Sýkoru (LCE), bronz dost překvapivě získal Antonín Semerád (DKP) se ztrátou skoro čtyři a půl minuty na vítěze.

Velmi početně (a hodně kvalitně) byla obsazena Veteraniáda ČR, kde byla na startu téměř celá veteránská česká špička. Ve Veteraniádě ČR vyhráli:
H80: Jaroslav Havlík (SJC)

Velká akce se vydařila. Pořadatelé z OK Chrastava připravili vše velmi pěkně. V aréně bylo vše potřebné (v neděli i velkoplošná obrazovka), v lese to bylo moc pěkné (jak terén, tratě, tak i mapa), organizačně vše klapalo. Jediné, co pořadatelé nezvládli, to bylo počasí, výborně připravená akce si zasloužila méně deště a chladna.