Mistrovství Evropy: middle s hromadným startem

11.3.2020 Milan Venhoda Převzato z ČSOS

Middle na ME v Rusku byl podobně jako sprint velmi těžký mapově i fyzicky, rozdíly mezi závodníky byly velké.

Navíc napadl čerstvý sníh, na kterém lyže tolik nejely a tak to ještě o stupínek ztížilo již tak obtížný závod.

Závod se jel na tři farstované okruhy, tratě závodníky zavedly do kopcovatého terénu s převahou úzkých skůtrových stop, závěrečná část každého kola pak vedla přes prostor sprintu. Jednotlivé farsty byly hodně rozdílné, což spolu s těžkým terénem značně roztrhalo startovní pole, časové rezestupy byly tentokráte nezvykle velké.

Nejdříve odstartoval závod žen. Vítězka sprintu Alena Trapeznikova ze začátku vedla startovní pole, avšak pak se musela vracet ke čtvrté kontrolae a začala dělat další chyby a nakonec skončila až na 17. místě. Po prvním kole projižděla na čele Magdalena Olsson, ve druhém kole se však ujala vedení Tatyana Oborina, která i závěrečné kolo projela čistě a zvítězila s bezpečným náskokem 40 vteřin před mladou týmovou kolegyní Marinou Vyatkin. Pro bronz si o 10 vteřin později dojela Estonka Daisy Kudre, která se v této sezóně hodně zlepšila díky cílenému zaměření na LOB, kdy absolvovala řadu závodů na severu, a byla se svým výkonem velmi spokojená.

Z českých závodnic začala nejlépe Petra Hančová, jela na čele jednoho ze dvou paralelních balíků, avšak při postupu na pátou kontrolu se spolu s deseti dalšími závodnicemi "zasekla" na tečkované stopě v hlubokém údolí a ztratila tam hodně času. Tím se před ně dostala řada závodnic, mezi nimi i Lenka Mechlová a Kateřina Neumannová. Lenka Mechlová jela celý závod bez větších zaváhání a se ztrátou 4:05 skončila na velmi pěkném 13. místě. Do dvacítky se vešly ještě 18. Neumannová a 20. Hančová, těsně za nimi dojela na 22. místě Šimková. S větším odstupem pak byly 29. Hlaváčová a 30. Černá.

GPS tracking, TV záznam závodu žen

Po dojezdu žen se do stejného prostoru vydali muži. Zpočátku se do vedení dostal Vladislav Kisilev, nicméně ve druhém kole udělal stejnou chybu jako řada žen (a někteří další muži také mj. Jakub Škoda) - vjel do tečkované stopy přes údolí kde ztratil drahocený čas a vedení. Do čela se dostal Sergey Gorlanov, postupně se odpoutal od dalších pronásledovatelů, do závěrečného kola vyjížděl s náskokem 44 vteřin, který ještě navýšil na v cíli konečných 1:39 min. a tedy z přehledem získal na tomto šampionátu druhé zlato. Kisilev po chybě postupně opět předjel několik soupeřů a po skvělém závěru vybojoval stejně jako ve sprintu stříbro. Minutu za ním bral bronz Švéd Markus Lundholm, který jel celý závod výborně, v polovině posledního kola - v té chvíli na druhém místě - však zlomil lyži na které s maximálním úsilím dojel do cíle a dokázal udržet stupně vítězů. Z českých závodníkůl začal dobře Jakub Škoda, bohužel se však z poloviny postupu vracel na pátou kontrolu, ztratil čas také v tečkjované stopě a tak na nejlepší umístění již pomýšlet nemohl. Celou trať jel velmi doře a vyrovnaně Radek Laciga, pohyboval se průběžně na 10.-18. místě, v závěru se tato skupina roztrahala a Laciga dojel jako nejlepší český závodník na 21. místě. Tři minuty za ním dojeli na 28. místě Horvát a 29. místě Škoda. Dále skončili 32. Argaláš, 37. Matuš, 39. Bartoš