ME krátká trať - Král desátý

9.5.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Krátkou tratí pokračovalo ve Švýcarsku Mistrovství Evropy v OB. Pro tituly si doběhli domácí Matthis Kyburz a překvapivě Finka Marika Teini, z našich závodníků byl nejlepší opět Vojtěch Král (10.).

Již v úterý čekala závodníky kvalifikace krátké trati, které se běžela v okolí Carona, tratě vedly v kopcovitém terénu se strmými svahy a hlubokými údolími, kde byly skalky a kameny, byla tam převážně dobrá průběžnost i viditelnost. Českým reprezentantům se dařilo, do finále se probojovalo 6 žen a 5 mužů, za branami finálového klání zůstal po řadě chyb a chybiček jen Tomáš Kubelka (ve svém rozběhu skončil 30. se ztrátou přes 8 minut). Ostatní muži postoupili z těch příček - A: 3. Miloš Nykodým, 16. Daniel Hájek (měl stejný čas jako 17., postoupil tedy jako poslední), B: 5. Vojtěch Král, 10. Vojtěch Sýkora, C: 5. Pavel Kubát. Všechny tři rozběhy ovládli domácí, vyhráli Fabian Hertner, Florian Howald a Daniel Hubmann. V ženách si skvěle vedla Jana Knapová, která vyhrála rozběh C (to už se českému závodníkovi dlouho nepodařilo), ve finále se tedy vydá na trať jako poslední. Další dva rozběhy vyhrály Marika Teini (FIN) a Julia Gross (SUI). Další naše závodnice - A: 3. Denisa Kosová, 12. Vendula Horčičková; B: 5. Adéla Indráková, 9. Tereza Janošíková; C: 7. Lenka Mechlová. S nástrahami trati se nedokázala vyrovnat celá řada známých jmen, ve finále budou třeba chybět Gustav Bergman, Albin Ridefelt, Martin Regborn, Emil Svensk (všichni SWE), Timo Sild (EST), Gernot Kerschbaumer (AUT), Hannu Airila (FIN), Frederic Portin (FRA), Yulia Novikova (RUS), Sarah Hagström (SWE), Paula Gross (SUI), Nadiya Kirsi (FIN) i další.

Finále krátké trati se běželo ve středu v Meride-Serpiano v kopcovitém terénu se strmými svahy a hlubokými údolími, kde je převážně snížená průběžnost i viditelnost a téměř žádné cesty. Na trati se dělaly malé i velké chyby.

Mezi ženami dosáhla nejrychlejšího času domácí Julia Gross, velkou radost v cíli ale vystřídalo velké zklamání (jak její, tak naplněné arény, která už slavila vítězství), protože kvůli vynechané kontrole byla disk. Mistrovský titul tak získala Marika Teini (FIN), která po celou něco ztrácela na Švédku Tove Alexandersson (odstup byl už přes minutu), ta však udělala velkou chybu na zrádné předposlední kontrole a to rozhodlo o mistrovském titulu pro Finku, která měla v cíli náskok 8 sekund (perlička: obě nejlepší si v závodě zvrtly kotník; během flower ceremony to spíše vypadalo na dýchánek u zdravotníka). Pro bronz si doběhla vyrovnaně běžící švýcarská juniorka Simone Aebersold, její ztráta na vítězku byla 18 sekund, 4. Tatiana Riabkina (RUS) +1:28, 5. Catherine Taylor (GBR) +1:41, 6. Natalia Gemperle (RUS) +2:02. České ženy se přesvědčily, že není každý den posvícení. Po výborných výkonech v kvalifikaci tentokráte na nejlepší nestačily, protože dělaly malé, ale i velké chyby. Nejméně jich udělala Vendula Horčičková, která obsadila 18. místo se ztrátou 5:18 min., Adéla Indráková byla 21. (+6:14), místo a 14 sekund za ní vítězka kvalifikace Jana Knapová, která po dobrém začátku, kdy se pohybovala v první desítce, udělala dvě velké chyby na 6. a 7. kontrole, pak přidala další na 14., Tereza Janošíková po dobrém začátku nechala hodně na předposlední kontrole - 34. místo (+8:45), Lenka Mechlová (43., +10:47) a Denisa Kosová (50., +19:05) chybovaly Lenka na desítce, Denisa na několika kontrolách).

50 KOSOVÁ Denisa        CZE 54:49 +19:05

V ženách to byl velmi vyrovnaný závod, muži ale měli jasného vítěze. Domácí Matthias Kyburz běžel téměř bez chyby po celou trať, v cíli byl jasně první s náskokem 70 sekund a ke zlatu ze sprintu přidal mistrovský titul z krátké tratě. Také stříbro zůstalo ve Švýcarsku, zasloužil se o to Florian Howald, který v závěru předstihl dlouho na stříbrné pozici běžícího Nora Olava Lundanese (+1:22), čtvrtou příčku obsadil nestárnoucí Rus Valentin Novikov (+1:52), 5. Ruslan Flibov (UKR) +2:24, 6. Fabian Hertner (SUI) +2:51. Velmi dobrý závod opět zaběhl Vojtěch Král, který obsadil 10. příčku po vyrovnaném výkonu a jen drobných chybách na některých kontrolách (třeba drobné zaváhání na předposlední kontrole ho stálo tři příčky), na vítěze ztratil 4:10 min. https://sexedate.ch Velmi hezký je i výsledek Miloše Nykodýma, který skončil na 19. místě (+5:54) po skoro dvouminutové chybě na čtyřce. Junior Vojtěch Sýkora skončil 41. (+9:34), hned za ním byl Daniel Hájek (+9:38), kterého asi hodně bude mrzet velká chyba asi tříminutová chyba na devítce, další místo zpět zůstal Pavel Kubát (+10:19).

Pár ohlasů v cíli:
Král: "Na začátku jsem udělal pár drobných chybek, na konci jsem dělal, co jsem mohl. Mohl jsem tam nechat něco mezi 1,5-2 min. Bylo to fyzicky hodně náročné.
Horčičková: "Celou trať jsem jezdila po zadku dolů. Desítka byla blízko, když vím, co jsem tam udělala. Byl to docela moravský les.
Kubát: "Nešlo to. Ze začátku dvě kontroly úplně nenaskočily a pak už jsem se nemohl srovnat celý závod.
Nykodým: "Bohužel dneska dvouminutovka hned na začátku. Mrzí mě to."

Výsledky, mapy i další zajímavosti jsou na stránce ME.