Manufaktura Český pohár 2018

11.1.2018 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Manufaktura Český pohár 2018

Do Manufaktura Českého poháru 2018 bylo zařazeno celkem 10 závodů (3 sprinty, 4 krátké tratě a 3 klasické tratě). Každému závodníkovi se hodnotí 6 nejlepších výsledků. Podívejme se, co je pro naše nejlepší připraveno.

15. 4. 2018 Manufaktura Český pohár - sprint, SJC

Český pohár začne nezvykle závodem ve sprintu. Pořadatelé ze Sportcentra Jičín měli připraven tento závod již na podzim 2017, ale kvůli kolizi s jinou akcí (Jičín - město pohádky) se běželo v náhradním terénu v Lázních Bělohrad. Centrem dubnového závodu (den po M ČR v nočním OB) bude jičínský Zimní stadión (ulice Na Tobolce), poběží se v historickém centru města, přilehlé novější zástavbě a v areálech budov. V prostoru již byla řada map - Dvojka (2016), Pohádková zahrada (2014), Sídliště (2013), Čtyřka (2011), Trojka (2010), Jednička (2010). Novou mapu připravuje Tomáš Hanzl, tratě na ní postaví Jan Mrázek.

 

19. 5. 2018 Mistrovství a Veteraniáda ČR ve sprintu, Manufaktura Český pohár, VTA

O další body se bude bojovat současně s boji o mistrovské medaile ve sprintu.  Závod proběhne v Táboře, stavitel tratí Radek Novotný povede tratě historickou městskou zástavbou s kamennou dlažbou a úzkými uličkami včetně lesní části Husových sadů. Předchozí mapa tohoto prostoru byla z roku 2012 s názvem Tábor, mistrovskou mapu připravuje Jan Picek. Centrem šampionátu bude Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor na Náměstí Františka Křižíka. Ze závodu je plánován přímý televizní přenos.

 

20. 5. 2018 Manufaktura Český pohár – krátká trať, VTA

Prvním lesním závodem bude krátká trať, kterou připravuje SC vebr-sport den po sprintovém šampionátu. Cenrum bude v Dolních Horkách, poběží se v lese Pintovka (Klokoty – Čelkovice – Dolní Horky – Hnojná Lhotka), kde již byla mapa z roku 1995 s názvem Pintovka. Závodníky čeká mírně zvlněný terén v horní části s prudkými členitými svahy k řece Lužnici, poběží se mapě, kterou připravuje Jan Picek, ten je i stavitelem tratí.

 

26. 5. 2018 Manufaktura Český pohár - sprint, VPM

Pořadatelé z KOS Slavia Plzeň připravili sprint v historickém centru města, městském parku s areály sportovišť a v areálu plzeňského pivovaru. Prostor závodu byl vymezen areálem U Prazdroje, Denisovo nábřeží, Americká, sady Pětatřicátníků, řeka Mže, Lochotínská, Luční, areál Prazdroje. V tomto prostoru ještě nebyla mapa pro OB. Tu novou pro závod připravuje Aleš Hejna, tratě na ní postaví Luděk Bartoš s Marcelou Staňkovou.

 

9. 6. 2018 Manufaktura Český pohár - krátká trať, ASU

V červnu zavítá Český pohár na Moravu. Magnus Orienteering zvolil za centrum Hrabovou v prostoru závodu Hrabová – Dubicko – Janoslavice – Rohle – Vitošov, kde je kopcovitý terén, smíšený les se střídavou průběžnost, v části prostoru rýhy a erozní tvary, oblast se skalkami a kameny. V tomto prostoru byla o-mapa před více než 35 lety, mapy byla vydána v roce 1972 a měla název Cikánský buk. Mapu pro závod Manufaktura Českého poháru připravuje Zdeněk Rajnošek, stavitelem tratí je Štěpán Hrobař.

 

10. 6. 2018 Manufaktura Český pohár - klasická trať, ASU

První závod na klasické trati zařazený do seriálu Českého poháru pořádá Magnus Orienteering ve stejném prostoru jako den předtím krátkou trať. Centrum, prostor, popis terénu, hlavní kartograf - to vše je stejné, jiný je stavitel tratí, tím bude na tomto závodě Tomáš Bubela.

 

24. 6. 2018 Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati, Manufaktura Český pohár, TBM

I šampionát na krátké trati se počítá do Českého poháru. Vysočinský terén s výraznějším převýšením, několik pasáží s kamennými a skalními útvary, které vznikly mrazovým zvětráváním; skály dosahují výšky až 6 metrů; nadmořská výška 550 až 630 m n. m. - to je popis terénu pod Sykoří, v kterém se bude bojovat o medaile a o body do Českého poháru (tam se počítá jen nedělní finále). Brněnští pořadatelé závody v prostoru vymezeném obcemi Černovice, Osiky a Chlébské, centrem bude louka nad obcí Chlébské. Staviteli tratí jsou Radovan Čech a Zdeněk Liščinský, mapu připravuje Petr Mareček (předchozí o-mapa tohoto terénu byla z roku 2001 a měla název Starý Kvartýr).

 

8. 9. 2018 Manufaktura Český pohár – krátká trať, BOR

První podzimní závod počítaný do Českého poháru připravuje OK Jiskra Nový Bor louka severně od Radvance u Nového Boru. Stavitel tratí Jaroslav Krejčí bude mít k dispozici mapu, kterou připravuje hlavní kartograf Jan Picek, prostor závodu je vymezen obcemi Nový Bor – Svor – Cvikov – Lindava – Radvanec, kde už byly předchozí o-mapy Půlnoční stráň (2011, BOR), Půlnoční stráň (2005, SVO), Luciin důl (2001, CVI) a Ortel (1997, BOR). Popis terénu zní: Členitý terén (320 – 400 m n. m.), hustá síť cest, porostově různorodý, místy hůře průběžný s náročnější běžeckou podložkou a náletovými hustníčky, místy pískovcové skalní útvary

 

9. 9. 2018 Manufaktura Český pohár – klasická trať, BOR

Také druhý závod pořádaný OK Jiskra Nový Bor se běží v prostoru Nový Bor – Svor – Cvikov – Lindava – Radvanec. Další údaje o závodě jsou totožné jako pro sobotní závod, změní se jen stavitel tratí, autorem tratí bude Petr Karvánek.

 

16. 9. 2018 Mistrovství a Veteraniáda ČR na klasické trati, Manufaktura Český pohár, JPV+KON

Posledním závodem počítaným v roce 2018 do Manufaktura Českého poháru bude český šampionát na klasické trati. Podzimní vrchol domácí o-sezóny proběhne v prostějovském okrese v prostoru Kladky – Nectava – Březinky – Vrážné – Hartinkov – Kozov – Blážov – Ospělov s centrem v lyžařském areálu Kladky. Tratě nedělního finále, které se počítá do Českého poháru, připravuje Jakub Zimmermann, který má k dispozici kopcovitý terén, kde jsou hluboká údolí a který je porostově pestrý. Větší část prostoru ještě nebyla použita pro OB, malá část je na mapě Ošíkov (v roce 2016 se tam běželo ME neslyšících) a Zahálkovy skalky (v roce 2015 tam byly akademické závody). Novou mapu pro pořadatele SK Prostějov a KOB Konice připravuje Bohumil Háj.

 

Konečné výsledky Manufaktura Českého poháru 2018 budou vyhlášeny po Mistrovství ČR štafet dne 13. 10. 2018. Pět nejlepších mužů a žen v konečném pořadí obdrží vedle věcných cen i finanční odměny (15000 – 10000 – 5000 – 3000 – 1000 Kč).


« zpět