M ČR na krátké trati - tituly pro Jindru Hlavovou a Pavla Kubáta

26.6.2016 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Mistrovství a Veteraniádu ČR v orientačním běhu na krátké trati připravili pořadatelé z SK Praga do Novohradských hor. Mistrovské tituly v hlavních kategoriích vybojovali Jindra Hlavová a Pavel Kubát.

Pořadatelé zvolili za centrum velkou louku u obce Hojná Voda. Po oba dny se běželo v terénech, kde dosud nebyla mapa pro OB. Na oba dny mapu připravil Jan Drbal společně se Zdeňkem Sokolářem. Na startu bylo skoro než 1200 závodníků.

V sobotu bylo na pořadu semifinále, které postavil Jan Procházka (PGP8206), závodníky čekal v sobotu podhorský terén s velkým převýšením, kde byl smíšený les s různou průběžností, různé skalky a srázy, minimální sezónní podrost, malá či střední hustota cest. Tratě byly orientačně zajímavé, náročnost hodně zvyšoval hodně těžký podklad terénu - spousta kamenů (mnoho děr mezi nimi), klacky, podrost. Běželo se za horkého počasí, avizované bouřky v průběhu závodu nedorazily. Na trati se dělalo hodně chyb, v mnoha kategoriích se dalo postoupit do nedělního finále A i s velkou ztrátou. Do finále se překvapivě nedostala řada favoritů - v D21 třeba Indráková a Topinková, v H21 Hradec, v H18 Křivda a Bendák, v D18 Vyhnálková a Malinová, v D16 Kochová, v H16 Jirka. V jednotlivých semifinálových skupinách hlavních kategorií vyhráli Pavel Kubát, Štěpán Zimmermann, Jakub Škoda a Tomáš Kubelka, resp. Vendula Horčičková, Michaela Omová, Jindra Hlavová a Dana Šafka Brožková (ta naprosto jasně).

V sobotu večer a v noci na neděli se ochladilo, pršelo a hodně foukalo (stany v centru popadaly a potrhaly se, některé se díky pořadatelům a některým tam nocujícím závodníkům včas zbourat), v neděli pak bylo oblačné počasí, teplota tak akorát - ideální počasí na běhání. Finálové tratě připravil český reprezentant Jan Procházka (Bet), běželo se ze stejného centra, ale na rozdíl od soboty, kdy byly tratě severně, tak se nyní běželo v prostoru na jihu od centra. Terén byl obdobný jako v sobotu, přibyl místy podmáčený terén (řada bažinek). Tratě byly velmi pěkné, byly většinou běhatelnější než v sobotu, střídaly se různé typy terénu, měnily se i vzdálenosti mezi kontrolami a směry odběhu. Řada závodníků dělala chyby, v dramatických bojích se především v mládežnických kategoriích objevili na stupních vítězů překvapivé tváře.

To ale neplatilo v kategorii mužů, kde se o první místa podělili favorité. Do 11. kontroly vedl Miloš Nykodým (ZBM), po jeho skoro dvouminutové chybě ho nakrátko v čele vystřídal Daniel Hájek (ZBM), ale pak se na čelní pozici usadil Pavel Kubát (PHK), který měl sérii nejlepších mezičasů a už před sebe nikoho nepustil a vyhrál s náskokem 1:13 min. před zrychlujícím Janem Petrželou (PHK), pro bronz si nakonec doběhl Nykodým, který měl ztrátu na Petrželu 5 sekund, dalších 5 sekund ztratil na 4. místě Hájek (5. Šedivý, PGP, 6. J. Hubáček, LCE, 7. Kubelka, LPU, 8. Baier, TUR).

Závod žen měl překvapivou vítězku, stala se jí Jindra Hlavová (ZBM). Na sedmé kontrole doběhla Michaelu Omovou (TUR) a spolu si doběhly pro zlato a bronz. Mezi ně se vklínila největší favoritka Dana Šafka Brožková (SJC), která výrazně chybovala dvě kontroly před cílem, stejně jako v té době vedoucí Vendula Hočičková (LCE), a to je vyřadilo z boje o titul, Šafka Brožková si nakonec doběhla pro stříbro se ztrátou 1:57 min. na vítězku, bronzová Omová za ní skončila jen 2 sekundy a čtvrtá Horčičková 8 sekund (5. Bochenková, 6. J. Knapová, 7. Jakobová, 8. Procházková).

V juniorech získal titul Vojtěch Kettner (KAM), který v polovině trati vystřídal ve vedení v cíli Filipa Wolfa (TUR) a v cíli před ním měl náskok 67 sekund, bronz vybojoval Jana Čech (SJI) se ztrátou 1:35 min. na vítěze. V juniorkách favoritky hodně chybovaly, nejméně z nich Tereza Nováková (DKP), která si doběhla pro titul; společně s ní doběhla do cíle Karolína Šiková (LPM) a šla si pro stříbro, 4 sekundy za ní skončila bronzová Gabriela Hiršová (ZBM). V H18 vybojoval titul po vyrovnaném výkonu po celé trati Ondřej Hlaváč (ZBM), kterému se letos v předchozích závodech příliš nedařilo, 40 sekund za ním skončil jeho klubový kolega Otakar Hirš, dalších 38 sekund zpět na třetím místě byl Daniel Pek (SHK), jeho medaile je také poměrně překvapivá. V D18 se favoritky zaskočit nedaly - pro titul si jasně doběhla Barbora Chaloupská (PHK), která za sebou nechala o 71 sekund Terezu Čechovou (SJI), pro bronz si doběhla po zranění se zotavující Tereza Janošíková, která měla na vítězku ztrátu 1:25 min. V H16 se přes několik chyb pro titul doběhl favorizovaný Michal Bořánek (STE), jen 6 sekund za ní skončil překvapivě stříbrný Petr Melichar (LLI), ani bronz Dana Pavlovce (BOR) se nečekal, ten měl na vítěze ztrátu 63 sekund. V D16 vyhrála největší favoritka Šárka Rückerová (HOR), která v závěru chybovala, ale vedení udržela, druhá skončila Jana Peterová (LPU) se ztrátou 34 sekund, překvapivě třetí místo obsadila Veronika Šklíbová (SRK), která měla na vítězku ztrátu 2:02 min.

Běžela se i velmi kvalitně obsazená Veteraniáda ČR, v jednotlivých kategoriích vítězství vybojovali:
H80: Jaroslav Křtěnský (BOR)

Byl to velmi pěkný šampionát. Nádherné tratě, dobré mapy, pěkně postavené tratě - v lese výborné. Na louce a v organizaci také žádné viditelné nedostatky. Prostě závod, který musel orientačního labužníka hodně uspokojit.