Krátkou tratí pokračoval Světový pohár v Lotyšsku

25.8.2017 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Světový pohár v orientačním běhu pokračuje svou třetí sérii, tři závody série SP se na konci tohoto týdne běží v okolí lotyšského města Cesis. Prvním závodem byla páteční krátká trať.

Závodníky čekal terén na levém břehu řeky Gauja, kde bylo údolí s bočními roklinami porostlé většinou smrkovým lesem s různorodou průběžností (občas na mapě bylo dost zelené). Místy byl podrost a vývraty, výškový rozdíl terénu byl 85 m. Závody byly velmi vyrovnané.

V ženách si pro vítězství doběhla Ruska Natalia Gemperle, která se do vedení dostala v polovině trati a v cíli měla náskok před druhou Švýcarkou Sabine Hauswirth 25 sekund. Dalších 26 sekund zpět zůstala na třetím místě Finka Marika Teini, na čtvrtém místě zůstala Helena Bergman (SWE), vedoucí závodnice SP Tove Alexandersson (SWE) po chybách v úvodu nakonec doběhla pátá, za ní na šestém místě skončila Ruska Anastasia Rudnaya, která v úvodu dlouho vedla. Z našich nejlépe skončila Vendula Horčičková, po vyrovnaném výkonu po celé trati jí patří 22. místo se ztrátou 3:35 min. na vítěznou Rusku. Adélka Indráková obsadila 29. příčku (+4:34), když se postupně mírně zlepšovala, naopak Jana Knapová po solidním začátku v závěru trochu ztratila - 32. místo (+4:45), Barbora Hrušková skončila na 57. místě (Kosová pro zranění nenastoupila).

57 Barbora Hrušková        Czech Republic        47:20 +08:24

Mezi muži s přehledem vyhrál Nor Olav Lundanes, který si vedl skvěle po celou trať a v cíli byl o 44 sekund před druhým Matthiasem Kyburzem (SUI), třetí skončil Švéd Gustav Bergman se ztrátou 1:16 min. na vítěze (4. Martin Regborn, SWE, 5. Fredric Portin, FIN, 6. Johan Runesson, SWE). Dvojice našich nejlepších v úvodu zaváhala (Vojtěch Král především na trojce a Jan Šedivý hlavně na dvojce), pak oba postupovali výsledkovou listinou až na 11. místo (Král +3:28) resp. 13. místo (Šedivý +3:38). Další naši v SP nebodovali - 41. Petržela +6:16, 55. Hubáček + 7:41, 59. Nykodým +8:03, 71. Kubelka +9:23, 79. Minář +10:24.

1 Olav Lundanes           Norway                35:57
 2 Matthias Kyburz         Switzerland           36:41 +0:44
 3 Gustav Bergman          Sweden                37:13 +1:16
 4 Martin Regborn          Sweden                37:16 +1:19
 5 Fredric Portin          Finland               38:11 +2:14
 6 Johan Runesson          Sweden                38:18 +2:21
 7 Daniel Hubmann          Switzerland           38:21 +2:24
 8 Florian Howald          Switzerland           38:29 +2:32