Krátká trať Světového poháru v Číně

26.10.2019 Petr Klimpl Převzato z Sekce OB

Krátkou tratí začala letošní poslední série Světového poháru v orientačním běhu v jihočínské provincii Guangdong. Vítězství si odnesli lídři dosavadního průběhu SP Tove Alexandersson a Gustav Bergman.

Krátká trať se běžela v Xiqiao Mountain v rozmanitém lese, ve kterém se parkové a “městské” pasáže střídají s lesními. V terénu bylo i množství srázů či terénních detailů.

V ženách si pro další vítězství doběhla Švédka Tove Alexandersson (letos vyhrála všech osm závodů SP, které se běžely). Vedla po po celou trať a v cíli měla náskok 30 sekund před druhou Natalií Gemperle (RUS), dalších 25 sekund zpět byla Švýcarka Julia Jakob, další závodnice pak měly již ztrátu přes tři minuty, na 4. - 7. místě se seřadily další Švýcarky Simona Aebersold, Sarina Jenzer, Elena Roos a Sabine Hauswirth. Denisa Kosová se celou trať pohybovala v polovině druhé desítky a v cíli byla 15. se ztrátou šest a půl minuty. Vendula Horčičková velmi dobře začala, podle mezičasů se po dvě třetiny tratě pohybovala v první desítce, pak trochu ztratila a bylo z toho 19. místo (+6:57), Tereza Janošíková doběhla na 22. místě (+7:28).

22 Tereza Janošiková Czech Republic 49:01 +7:28

V mužích byl nejlepší vedoucí muž SP Gustav Bergman (SWE), který běžel výborně po celou trať a v cíli měl náskok před Joey Hadornem (SUI) 1:13 min., třetí Lucas Basset (FRA) byl ještě o půl minuty pomalejší (Andreas Kyburz, SUI, 5. Daniel Hubmann, SUI, 6. Fosser Kasper, NOR). Miloš Nykodým zabojoval v závěru a jeho ztráta 3:19 min. na vítěze stačila na 11. místo. Vojtěch Král skončil na 14. místě se ztrátou 4:08 min., Marek Minář byl 26. (+6:02).

26 Marek Minář Czech Republic 46:14 +6:02

O výsledcích mužů se hodně diskutovalo. Řada závodníků naběhla do soukromého pozemku (na mapě ale nebyl moc vidět), někteří se otočili, třeba Bejmer, Nykodym, Král a Merl a ztratili cenné sekund a umístění v celkovém pořadí. Jiní (ze špičky třeba D. Hubmann či Kasper) proběhli a získali výhodu. Jury dlouho debatovala, nakonec zvolila řešení, nikdo za to nebude disk. Asi špatné řešení, které poškodilo řadu poctivých závodníků....